Together Magazyn » Aktualności » Przekrwione i wysuszone oczy- jak im pomóc?

Przekrwione i wysuszone oczy- jak im pomóc?

Współczesny model pracy wielu z nas, oraz warunki środowiskowe w jakich przebywamy bardzo narażają nasze oczy na wysychanie, a przez to również podrażnienie. Jakie czynniki głównie na to wpływają?

Po bardzo długim dniu pracy przy komputerze przekrwione oczy ma prawie każdy z nas. Nic dziwnego, ostatnie badania naukowe pokazały, że częstość mrugania podczas patrzenia w monitor spada z około 20/min do 8/min. Oznacza to, że niedostatecznie rozprowadzamy film łzowy po spojówce, która w rezultacie wysycha. Powoduje to, że jest ona podrażniona i zaczerwieniona. Pojawia się uczucie ciała obcego w oku, oko może swędzieć czy nawet boleć. Jako że film łzowy również stanowi barierę ochronną dla oka, gdy go brakuje staje się ono bardziej podatne na zakażenia.

Nie tylko praca przy komputerze sprawia, że mamy suche oczy. Mniejsza ilość mrugania występuje również w czasie prowadzenia samochodu, czytania czy oglądania filmów. Przy większości z powyższych sytuacji najlepszą metodą unikania wysuszenia są po prostu częste przerwy z zamknięciem oczu lub oderwaniem się od danej czynności. Niestety, nie można tego zrobić w trakcie prowadzenia samochodu. I tu rozwiązanie jest proste, co jakiś czas należy pamiętać o częstszym mruganiu.

Kilka innych czynników pogłębia stan wysuszenia oczu. Jest to klimatyzacja w pomieszczeniu w którym się długo przebywa, małe nawilżenie powietrza w otoczeniu, odwodnienie, niektóre leki czy noszenie soczewek kontaktowych. Nie zawsze da się usunąć przyczynę, choć oczywiście byłoby to najlepsze rozwiązanie. W takim wypadku najlepiej jest zastosować krople do oczu. Ich skład powinien zawierać kwas hialuronowy, który jest naturalnym składnikiem filmu łzowego. Ponadto, ważną informacją jest fakt, że, inaczej niż byśmy się spodziewali, krople do oczu zawierające konserwanty mają krótszy czas ważności niż te, które ich nie zawierają. Zakraplanie oczu jest banalnie proste. Z odległości około pół centymetra wpuszczamy jedną kroplę w wewnętrzny kącik oka, lub też po naciągnięciu powieki dolnej na wewnętrzną część tej powieki.

Suche i przekrwione oczy są codziennością dla wielu z nas. Ważne jest by dbać o minimalizowanie czynników wysuszających, oraz by odpowiednio je nawilżać.

Oceń