Together Magazyn » Aktualności » CZY WIESZ, ŻE…
Widokowe koło w gdyni

CZY WIESZ, ŻE…

Teatr Wybrzeże

Stoi obecnie w miejscu, gdzie kiedyś był Teatr Miejski (Danzig Stadttheater), którego pierwsze przedstawienie odbyło się w 1801? Po koniec XIX wieku można było do niego dotrzeć tramwajem. W tamtych czasach bowiem przez Targ Węglowy (Kohlenmarkt) jeździły tramwaje.

„Londyńskie przedmieścia”

Gdańska znajdują się we Wrzeszczu? Tak nazywana jest Kolonia Abbega (ul. Własna Strzecha i równoległe) – kwartał kameralnych domków robotniczych z przełomów XIX i XX w. Wzorcem dla tego małego osiedla był właśnie Londyn. W 1981 roku osiedle to wpisano do rejestru zabytków.

Londyńskie Oko

Londynowi pozazdrościła też prawdopodobnie Gdynia? A dokładnie zauroczyła się w London Eye (Londyńskie Oko), nazywanego też Millennium Wheel (Kołem Milenijnym). Postawiła więc swoje 55-metrowe Wheel of Vision. Białe gdyńskie koło składa się z 42 klimatyzowanych, granatowych gondol.
Widokowe koło w gdyni

Ławeczka Filmowa

4) W Parku Rady Europy, nieopodal Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, stoi Ławeczka Filmowa? Upamiętnia ona wszystkich laureatów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

„Marzyciel”

W Gdyni można zobaczyć „Marzyciela” – „dyrygenta fal”? Widoczny jest on z Molo Południowego, z okolic Akwarium Gdyńskiego, a także z mariny jachtowej. To dwumetrowy odlew z brązu, statuetka przedstawiająca chłopca z batutą, który dyryguje falami, wita i żegna gości gdyńskiej mariny. Jego twórcą jest Adam Dawczak-Dębicki.

Fontanna Jasia Rybaka

Innego młodzieńca, tym razem z koszem ryb na głowie, zobaczymy w Sopocie? Figura ta to Fontanna Jasia Rybaka, będąca repliką ponad stuletniej rzeźby nieustalonego autorstwa, która stała kiedyś w jednym z sopockich ogródków przy ul. Dworcowej. Fontannę zaprojektowali Brunon Wandtke i Stanisław Szwechowicz.

5/5 – (2 głosów)