Together Magazyn » Aktualności » Wystawa „MIĘDZY DOMEM A ŚWIATEM, OKNA W GDAŃSKU OD ŚREDNIOWIECZA DO WSPÓŁCZESNOŚCI„

Wystawa „MIĘDZY DOMEM A ŚWIATEM, OKNA W GDAŃSKU OD ŚREDNIOWIECZA DO WSPÓŁCZESNOŚCI„

Nowa wystawa w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska: „Między domem a światem, okna w Gdańsku od średniowiecza do współczesności„

Wystawa w „Domu Uphagena” na przy ulicy Długiej 23 prezentuje wyniki najnowszych odkryć i badań dotyczących okien w Gdańsku od czasów średniowiecza do współczesnych. Czy ich forma, dekoracja, oszklenie były typowe na tle okien na Pomorzu, w Polsce i Europie, czy też unikatowe? Powszechne opinie panujące na temat historycznej stolarki okiennej często są błędne. Jako przykład wskazać można średniowieczne szybki okienne. Czy były one grube, matowe i mało przejrzyste? Czy ramy okienne zawsze malowano na biało?

„Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne. Wystawa powinna uświadomić także mieszkańcom historycznych budynków, na przykład dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych domów, że dawna, zabytkowa stolarka ma swoją wartość, często zbyt pochopnie jest ona usuwana i niszczona. Pokazany na wystawie materiał ma wzbogacić wiedzę zarówno miłośników dawnych wieków, zainteresowanych historią Gdańska i Pomorza, turystów oraz specjalistów. Projektantom i konserwatorom zabytków może pomóc w prawidłowym planowaniu prac konserwatorskich w zabytkach architektury. Chcemy zainteresować tematyką wystawy także producentów stolarki okiennej.” – mówi dr Katarzyna Darecka.

Na ekspozycji pokazane zostaną zupełnie dotąd nieznane detale okien: szybki i ołowiane listwy do ich łączenia, dekoracyjne rzeźbione i złocone słupki renesansowe i barokowe czy bogato zdobione okucia. Prezentowane też będą narzędzia stolarskie oraz służące do wytwarzania szkła historycznego – tak jak po dzień dzisiejszy wykonuje się w hucie Jasło. Obiektom towarzyszyć będą plansze z opisami w dwóch językach oraz w części graficznej rysunki i wizualizacje dawnych okien. Ekspozycja, obejmująca trzy sale wystawowe skonstruowana jest chronologicznie (od średniowiecza po czasy współczesne). Na parterze, w pomieszczeniu dawnego Kantorku, prezentowana jest problematyka konserwatorska historycznych okien. W „kąciku” dzieci będą mogły narysować swoje ulubione okno. Wystawa będzie otwarta dla publiczności w dniach 16.06.-30.11.2016 r.

Dom Uphagena:

http://www.mhmg.pl/oddzial/4/dom-uphagena

Link do informacji o wystawie:

http://mhmg.pl/pl/wydarzenia/wydarzenie/811/miedzy-domem-a-swiatem-okna-w-gdansku-od-sredniowiecza-do-wspolczesnosci

fot. Piotr Żagiell

Oceń