Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zamienić swoje podwórko w prawdziwe boisko do piłki nożnej dla swojego dziecka?
soccer-

Jak zamienić swoje podwórko w prawdziwe boisko do piłki nożnej dla swojego dziecka?

Bycie gwiazdą piłki nożnej to marzenie niemal każdego chłopca w wieku dziecięcym. Dawniej za boisko uchodziło betonowe podwórko, a za bramki – bluzy lub plecaki. Dziś możesz pomóc zwizualizować marzenia o wielkiej piłce swoim dzieciom i zorganizować dla nich boisko piłkarskie godne króla strzelców w przydomowym ogródku. Wystarczy odrobina cierpliwości i nakładu finansowego, aby sprawić frajdę swoim pociechom.

Zacznij od murawy

Na krzywej powierzchni nawet Ronaldo celnie nie strzeli. Postaraj się znaleźć możliwie jak najbardziej płaski kawałek trawnika i upewnij się, że nie rośnie na nim żadne drzewo lub krzak. Dobrze jest wybrać miejsce, gdzie trawa jest zielona i gęsta, bo zamortyzuje ona ewentualny upadek. Następnie wyznacz granice przyszłego boiska. Dla zachowania realizmu możesz zasugerować się wymiarami rzeczywistych muraw, które mają 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Oczywiście mało kto ma tak wielki trawnik, ale wystarczy odpowiednio zeskalować wyżej wymienione wymiary. Jeżeli udało znaleźć Ci się bok o długości 20 m, to szerokość twojego boiska powinna wynosić 12.95 m, a jeśli 10 m, to 6.5 m, itd. Zaznacz odpowiednio kąty Twojego boiska np. przy pomocy patyków, ale upewnij się, że ich wysokość nie stwarza niebezpieczeństwa nadziania się podczas gry. Boki możesz zaznaczyć zwykłą taśmą, zawieszoną pomiędzy patykami. Alternatywnie możesz wykorzystać spray sędziowski. 

Pora na usprzętowienie

Kiedy wyznaczyłeś już granice boiska, zajmij się dobraniem odpowiednego sprzętu. Bramki piłkarskie to podstawa, ale pełnowymiarowe konstrukcje nie będą pasować do niewymiarowego boiska. Mniejsza bramka dla dziecka sprawdzi się idealnie, a przy okazji pozwoli oszczędzić nieco pieniędzy. Do rozgrywania meczy potrzebne będą dwie, ale jedna też może być odpowiednim wyborem, kiedy nie masz do dyspozycji zbyt wiele miejsca. Na jedną bramkę możesz rozgrywać pojedyncze akcji oraz stałe fragmenty gry takie jak: rzuty wolne, karne albo rożne. Pamiętaj, że bramka nie powinna wychodzić na murawę. Warto postawić ławkę lub krzesełka w pobliżu boiska, aby kibice mogli oglądać rozgrywki na siedząco. Dla swobodnego grania w nocy, możesz rozstawić reflektory lub latarki w kątach boiskach (ale poza murawą) blisko ziemi. Takie ustawienia da Ci pewność, że boisko jest dobrze oświetlone, a światło nie razi zawodników w oczy.  

Po zaznaczeniu boków boiska i rozstawieniu bramek Twój przydomowy stadion jest w zasadzie gotowy. Dla dodania klimatu możesz zaopatrzyć się w koszulki meczowe. Niezbędna będzie również piłka oraz gotowi do gry zawodnicy. 

Oceń