Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Projektujemy wjazd na posesję – o czym pamiętać?
gcccdfefdcaccacddbdebdabeedcecddddabececcbeee .jpg

Projektujemy wjazd na posesję – o czym pamiętać?

Wjazd na działkę powinien umożliwiać domownikom bezpieczne włączenie się do ruchu drogowego oraz parkowanie pod domem, a jednocześnie stanowi wizytówkę posesji. Właśnie dlatego wybieramy eleganckie i funkcjonalne bramy wjazdowe, estetyczną nawierzchnię podjazdu oraz inne elementy zwiększające bezpieczeństwo oraz zapewniające estetycznie wyglądającą przestrzeń wokół domu.

Idealnie dobrane bramy wjazdowe

Brama na posesję to bariera chroniąca domowników przed nieproszonymi gośćmi, a jednocześnie element ogrodzenia użytkowany wiele razy w ciągu dnia. Warto więc podczas poszukiwania odpowiedniego modelu zwrócić uwagę na jakość skrzydła oraz sposób jego otwierania. Dużym zainteresowaniem cieszą się przesuwne bramy wjazdowe, które poruszają się wzdłuż ogrodzenia, a tym samym zapewniają na podjeździe dużo miejsca na manewrowanie autem. Sprawdzą się szczególnie na szerokich działkach, wymagają one jednak odpowiednio dużo przestrzeni wzdłuż płotu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model o konstrukcji samonośnej z przeciwwagą. Przesuwne bramy wjazdowe poruszające się w prowadnicach wymagają nieco większego zakresu prac montażowych. Trzeba też pamiętać o oczyszczaniu prowadnic z liści, błota czy zamarzniętego śniegu, aby skrzydło mogło pracować bez przeszkód. Rozwieralne bramy wjazdowe sprawdzają się z kolei na działkach wąskich i długich.

Dobrym rozwiązaniem jest też wyposażenie bramy wjazdowej w napęd, który zwiększy komfort jej użytkowania. Aby mieć pewność, że moc siłowników zostanie dobrana w odpowiedni sposób, najrozsądniej jest kupić bramę w komplecie z automatyką. Oczywiście możliwe jest też zainstalowanie napędu w dowolnym momencie, trzeba jednak w odpowiedni sposób dobrać moc siłowników do wielkości i wagi skrzydła.

Jak zaprojektować podjazd do garażu?

Zakłada się, że podjazd do garażu powinien mieć co najmniej 2,5 m szerokości oraz 5 m długości. Jeśli jednak pozwala na to ilość dostępnej przestrzeni, warto do tych wymiarów dodać nieco zapasu, aby zapewnić domownikom wygodne manewrowanie autem. Szerszy podjazd zapewni też wygodniejsze wysiadanie z auta, zwłaszcza z zakupami.

Dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania podjazdu istotny jest również materiał, z jakiego zostanie wykonana jego nawierzchnia. Niektórzy decydują się na wysypanie tej przestrzeni drobnymi kamieniami, inni wybierają ażurowe płyty betonowe lub też kostkę betonową. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kruszywo z kamienia jest atrakcyjne cenowo, jednak wysypane na nieodpowiednio przygotowane podłoże może przerastać trawą. W przypadku płyt ażurowych może to być atutem – wówczas podjazd jest stabilny, a jednocześnie zielony. Kostka betonowa dostępna jest w wielu kolorach i kształtach, dlatego z jej pomocą można ułożyć zarówno jednolity podjazd, jak i z dekoracyjnymi wzorami.

Podczas projektowania podjazdu na posesji warto też pamiętać o skutecznym odwodnieniu, które zapobiegać będzie gromadzeniu się wody deszczowej. Można wykonać je samodzielnie, ale rozsądniej jest zdecydować się na pomoc fachowców. Dobrze wykonane odwodnienie zapobiegnie tworzeniu się kałuży na podjeździe.

O czym jeszcze pamiętać?

Projektując podjazd, należy pomyśleć także o ewentualnym podświetleniu. Przewody niezbędne do podłączenia opraw oświetleniowych najrozsądniej jest położyć na etapie budowania samego podjazdu. Dzięki temu nie będzie konieczności ponownego wykonywania prac ziemnych w późniejszym czasie, a co za tym idzie – niszczenia trawnika czy posadzonych roślin ozdobnych.

Obecnie inwestorzy mają do wyboru zarówno oprawy licujące się z powierzchnią podjazdu, jak i te na niewielkich słupkach. Pierwsze z wymienionych mogą lepiej sprawdzić się na niewielkich działkach, ponieważ nie będą przeszkadzały podczas manewrowania autem.  
Ponadto powinno się je dobierać w taki sposób, aby pod względem wzornictwa pasowały do aranżacji całej przestrzeni wokół domu. Pamiętajmy też, że oprócz wyglądu, ważna jest też szczelność opraw montowanych na zewnątrz. Podczas zakupów należy więc zwracać uwagę, czy konkretny model jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Oceń