Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Projekt łazienki dla rodziny z małymi dziećmi – o czym nie możesz zapomnieć?
projektlazienkidlarodzinyzmalymidziecmi-oczymniemozeszzapomniec

Projekt łazienki dla rodziny z małymi dziećmi – o czym nie możesz zapomnieć?

Komfortowa łazienka, która odpowiada na potrzeby całej rodziny, powinna być funkcjonalna, bezpieczna i przytulna. W przypadku rodzin z małymi dziećmi wszystkie te aspekty dodatkowo zyskują na znaczeniu, ponieważ odpowiednia aranżacja może mieć kluczowe znaczenie dla uniknięcia wielu nieprzyjemnych zdarzeń czy nawet wypadków. Co zatem powinien uwzględniać projekt łazienki dla rodziny z małymi dziećmi? Poznaj najważniejsze wskazówki!

Dobry projekt łazienki zmienia się wraz ze zmieniającymi się potrzebami domowników – również potrzebami dorastających dzieci. Ich rozwój może wpływać na konieczność zdemontowania niektórych elementów aranżacji, modyfikacji innych i dodania jeszcze kolejnych. Warto w tym względzie zaufać profesjonalistom, którzy znając wnętrzarskie trendy, ale i różne możliwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, mogą dobrać rozwiązania odpowiednie do konkretnego wieku pociech.

Antypoślizgowe powierzchnie w projekcie łazienki

Łazienka to pomieszczenie, w którym najłatwiej o mokrą podłogę, poślizg i wywrotkę. Bolesny upadek potęguje zderzenie z twardą nawierzchnią (zazwyczaj ceramiczną). W zapobieganiu takim zdarzeniom z pomocą przychodzą różnego rodzaju antypoślizgowe maty łazienkowe, które rozkłada się w newralgicznych miejscach (przy wannie, prysznicu, w pobliżu umywalki). Co ciekawe, niektóre z nich mają bardzo ciekawe wzory, jak np. rybki czy delfiny – idealna atrakcja dla najmłodszych!

projektlazienkidlarodzinyzmalymidziecmi-oczymniemozeszzapomniec

Jeszcze lepszym rozwiązaniem, minimalizującym ryzyko poślizgnięcia się jest projekt łazienki uwzględniający zastosowanie podłogowych płytek antypoślizgowych (o odpowiedniej, lekko porowatej powierzchni) lub pokrycie podłogi specjalnym preparatem, który zapobiega poślizgom. W miejscach, takich jak wanna czy prysznic, można dodatkowo zamontować uchwyty ułatwiające dzieciom, ale także osobom starszym, utrzymanie równowagi.

Projekt łazienki dla małych i dużych

Większość urządzeń, które znajdują się w łazience, przystosowanych jest do osób dorosłych, co wiąże się m.in. z ich montażem na odpowiedniej wysokości (stoliki, blaty, wieszaki). Niestety, dla najmłodszych nie jest to zbyt komfortowe, ale zamocowanie umywalek i sanitariatów na wysokościach odpowiadających dzieciom pociągnęłoby za sobą konieczność gruntownego i kosztownego remontu wnętrza już po kilku latach – maluchy szybko rosną! Dlatego w przypadku łazienek stosowane jest zazwyczaj inne rozwiązanie: ergonomiczne stołeczki i schodki, które doskonale sprawdzają się jako podesty umożliwiające maluchom swobodne korzystanie z umywalki, toalety czy pokonywanie krawędzi wanny. Na nieco niższej wysokości można za to umieścić np. wieszak z ręcznikiem, który w przyszłości będzie łatwo zdemontować.

Dodatkiem sprawdzającym się w łazience, z której korzystają małe dzieci, są też nakładki na sedes. Odpieluchowywanie nie zawsze bywa łatwe, a toaleta standardowych rozmiarów w wielu maluchach wywołuje obawy. Doskonałym rozwiązaniem jest w tej sytuacji wygodna, ergonomiczna nakładka, która zmniejsza otwór toalety i umożliwia dziecku komfortowe oraz bezpieczne korzystanie z niej. 

projektlazienkidlarodzinyzmalymidziecmi-oczymniemozeszzapomniec

Optymalne ogrzewanie w projekcie łazienki

Zachowanie odpowiedniej temperatury w czasie kąpieli jest szczególnie ważne przy pielęgnacji niemowląt i najmłodszych dzieci. Ceramiczna podłoga jest materiałem, który znakomicie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym (dobrze przewodzi ciepło). Dodatkowo takie rozwiązanie sprawia, że ewentualna wilgoć na podłodze szybko odparowuje, minimalizując tym samym ryzyko poślizgu.

Przydatne okazują się też grzejniki drabinkowe, które umożliwiają szybkie wysuszenie ręczników, ubranek, zabawek etc. Wygodne i szybkie suszenie bielizny czy ręczników umożliwia również reling, który można przymocować do tradycyjnych łazienkowych grzejników płytowych.

Bezpieczny projekt łazienki i bateria z termostatem

Ciekawość najmłodszych nie zna granic. Łazienka to miejsce wielu eksperymentów i mnóstwa przedmiotów, które można odkręcać, otwierać, wkładać i wyjmować. Bateria z termostatem umożliwia samodzielną naukę korzystania z łazienkowych sprzętów, a jednocześnie pozwala na ustawienie stałej temperatury wody i zapobiegnięcie przypadkowemu poparzeniu się dziecka. Przydatna bywa również bateria z ogranicznikiem regulującym moc strumienia wody, co skutecznie zapobiega chlapaniu i przypadkowemu przelaniu.

projektlazienkidlarodzinyzmalymidziecmi-oczymniemozeszzapomniec

Funkcjonalne projektowanie łazienki – miejsca do przechowywania

Niestety, łazienka bywa też miejscem, w którym rodzice przechodzą prawdziwą drogę przez mękę. Dotyczy to zwłaszcza tych, których dzieci nie cierpią kąpieli. Jednym i drugim przydaje się wtedy specjalna półeczka lub pojemniki z tworzywa sztucznego, które przymocowuje się na praktyczne przyssawki do wanny, ściany czy obudowy prysznica. Można w nich przechowywać zabawki, które uprzyjemniają dziecku czas lub próbują zachęcić sceptycznie nastawione do wody maluchy do czerpania z kąpieli jak największej przyjemności.

Co ważne w kontekście przechowywania, wszystkie środki i sprzęty potencjalnie niebezpieczne dla dzieci (płyny do czyszczenia i prania oraz inne chemikalia, a także nożyczki, cążki i wszystkie ostre akcesoria) powinny zawsze znaleźć swoje miejsce na odpowiedniej wysokości – poza zasięgiem najmłodszych – lub w zamykanych szafkach i szufladach, których dzieci nie są w stanie otworzyć. Bezpieczeństwo to w tym przypadku podstawa!

Oceń