Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zagospodarować mały pokój dziecięcy?

Jak zagospodarować mały pokój dziecięcy?

Umeblowanie pokoiku dziecięcego o małej powierzchni bywa nie lada wyzwaniem. Nic dziwnego, aby spełnić potrzeby dziecka i zapewnić mu harmonijny rozwój musi znaleźć się w nim łóżko, biurko, krzesło, szafki i szafa, miejsce na książki i zabawki. Poziom trudności zadania wzrasta jeszcze bardziej, kiedy w pokoju mieszkać będzie dwójka lub trójka rodzeństwa. Rozwiązaniem, które pozwoli zadbać o wszystkie maluchy, jest kupno łóżka piętrowego.

Łózka piętrowe – wielozadaniowa konstrukcja

Najbardziej znana forma, w jakiej spotykane były zawsze takie łóżka, to dwa materace umieszczone jeden nad drugim na stelażu. Sprawdzi się w pokoju, gdzie mieszka dwójka dzieci, ale brakuje przestrzeni na dwa łóżka. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem również wtedy, kiedy dwa posłania się zmieszczą, ale poza tym pozostanie bardzo mało miejsca, bo decydując się na łóżko piętrowe można wygospodarować przestrzeń do zabawy. Łóżka piętrowe zaprojektowane, żeby spełniać potrzeby jeszcze większych rodzin, przeznaczone są dla trzech osób. Trzecie posłanie znajduje się w szufladzie wyciąganej spod dolnego materaca. Funkcjonalności mebla dopełnia umieszczony w obudowie szuflady pojemnik na pościel. 

Zobacz także: Lozka.net.pl

Jednak mylnym byłoby stwierdzenie, że łóżka, których powierzchnia do spania znajduje się na podwyższeniu, to rozwiązanie dobre tylko dla rodzin z więcej niż jednym dzieckiem. Jeśli nie ma potrzeby umieszczania w pokoju dwóch łóżek, ale jego powierzchnia i tak nie jest zbyt duża, przestrzeń pod łóżkiem można wykorzystać w inny sposób. Konstrukcje łóżek piętrowych dla jednego dziecka łączą w sobie funkcje sypialne i dzienne. Na dolnym piętrze znajduje się biurko, szafki, półki, a nawet szafa. W ten sposób każdy centymetr podłogi wykorzystany jest do granic możliwości, a mały mieszkaniec może sam zdecydować, co zrobi z pozostałą przestrzenią. 

Dostępne są również pojedyncze łóżka piętrowe dla kilkulatków, dla których klasyczna wysokość to jeszcze za dużo. Materac znajduje się na podwyższeniu, jednak dużo niżej, a miejsce pod nim doskonale posłuży za schowek na zabawki lub ośrodek zabaw. 

Do przemyślenia przed zakupem

Kiedy staje się w obliczu podjęcia decyzji o wyborze najlepszego łóżka piętrowego, należy wziąć pod uwagę kilka tematów. 
Po pierwsze, warto myśleć przyszłościowo. Łóżka sprzedawane są w różnych długościach. Nawet jeśli w momencie zakupu dzieciaki, które będą na łóżku spać są jeszcze małe, to jak w banku pewne jest, że urosną. Dlatego warto jest wybrać materace o długości jak dla osoby dorosłej, w ten sposób można uniknąć potrzeby kupna następnego posłania za kilka lat.

Nawet jeśli łóżko piętrowe straci rację bytu, materace wciąż można wykorzystać w zwykłych stelażach.  Ze względów bezpieczeństwa obudowa musi być solidnie wykonana. Dzięki temu łóżko zyska stabilność i nie będzie grozić przewróceniem podczas dziecięcych zabaw, a dodatkowo dłużej posłuży.  Przed kupnem warto też skorzystać z drabinki, żeby zyskać pewność, że wchodzenie i schodzenie będzie wygodne i bezpieczne.

5/5 – (1 głosów)