Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak ochłodzić mieszkanie w upalny dzień – klimatyzator czy wentylator?
pexels-jonathan-borba-

Jak ochłodzić mieszkanie w upalny dzień – klimatyzator czy wentylator?

Wszyscy lubimy lato. Słońce, gorące dni i ciepłe, długie wieczory połączone ze spędzanymi w ciepłych krajach urlopami sprawiają, że miesiące letnie należą do naszych ulubionych. Ale lipiec i sierpień mają także drugą stronę – duszne i upalne powietrze w mieszkaniu, które często zniechęca do jakiegokolwiek działania. Są jednak sposoby na ochłodzenie mieszkania w upalny dzień. W poniższym artykule sprawdzamy, czy lepiej zainwestować w klimatyzator czy wentylator.

Dlaczego należy ochładzać mieszkanie latem?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się stosunkowo prosta – upał po prostu nam nie służy. I rzeczywiście, jest w tym sporo prawdy. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu sprawia, że stajemy się bardziej ospali, trudniej nam się skoncentrować, często pogorszeniu ulega nasze ogólne samopoczucie. Ale skutki gorącego braku wentylowania pokoju podczas upałów mogą być znacznie poważniejsze. Podczas upałów wysuszają się śluzówki, które odpowiadają za usuwanie z ludzkiego organizmu bakterii i wirusów. Dlatego gdy w mieszkaniu panuje zbyt wysoka temperatura, często jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje. Jak się przed tym bronić?

Klimatyzator do domu – zalety

Rozwiązaniem, które najczęściej poleca się do walki z wysoką temperaturą, jest kupno klimatyzatora do domu. Są one dostępne w różnych wariantach – ściennych, przypodłogowych czy sufitowych. Najczęściej jednak jako klimatyzatory do domu stosuje się modele przenośne.

Posiadanie klimatyzatora do domu ma wiele zalet. Urządzenia te umożliwiają swobodną regulację temperatury i wilgotności powietrza, a także oczyszczają i jonizują powietrze w pomieszczeniu. Wiele nowoczesnych modeli wykazuje również działanie antygrzybiczne i przeciwbakteryjne. Klimatyzatory gwarantują także nieprzerwaną wentylację pomieszczenia.

Klimatyzatory mają dwie podstawowe wady. Pierwszą z nich jest niezbyt atrakcyjny wygląd i duże gabaryty, co dotyczy przede wszystkim przenośnych klimatyzatorów do domu. Inna sprawa to wysoka cena. Kupując klimatyzator do domu, musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej tysiąca złotych. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto porównać ceny w internetowych wyszukiwarkach, takich jak dommania.pl.

Wentylator, czyli tańsza alternatywa

Tanią alternatywą dla klimatyzatora jest wentylator, czyli popularny wiatrak. Ceny tych urządzeń wahają się od około stu do kilkuset złotych i często są wystarczającym rozwiązaniem na upały. Co więcej, łatwiej jest je wkomponować w wystrój wnętrza, przenieść do innego pomieszczenia czy po prostu schować. Wybierając wentylatory, warto zwrócić uwagę na moc, regulację prędkości czy dodatkowe funkcje, takie jak nawilżanie czy jonizowanie powietrza.

Oceń