Together Magazyn » Dom » Szafa czy garderoba?

Szafa czy garderoba?

Marzeniem każdej kobiety jest posiadanie garderoby, jak z filmu. Idealny porządek, wszystko na swoim miejscu z łatwym dostępem do każdej rzeczy. Decyzja o tym czy w naszym domu zagości garderoba, uzależniona jest oczywiście od powierzchni, jaką dysponujemy. Garderoba to oddzielne pomieszczenie o minimalnej powierzchni 4 m2.

Oczywiście może być mniejsza, ale wtedy nie będzie nam już tak wygodnie z niej korzystać.  Kiedy już wiemy, że możemy pozwolić sobie na taki luksus, trzeba dokładnie przemyśleć jej wnętrze. Mamy do dyspozycji wiele ciekawych rozwiązań od tych standardowych, jak półki i drążki, po te ciekawsze, jak wysuwane kosze, wieszaki na krawaty, paski, buty, pantograf tzn. opuszczany wieszak, który ułatwi nam korzystanie z rzeczy zawieszonych w jej górnej części. Warto też pomyśleć o lustrze na przykład na drzwiach garderoby, wtedy mamy już wszystko, aby zając się strojeniem.

Garderoba wymaga także oświetlenie, więc i oni pamiętajmy. W obecnych czasach mamy do dyspozycji niekończące się sposoby oświetlania wnętrz, więc wykreowanie odpowiedniego światła w garderobie nie będzie kłopotem. Możemy zastosowań automatyczne zapalanie światła przy otwieraniu drzwi garderoby, to taki pomocny gadżet. Ważne jest też to, że przy takim pomieszczeniu warto zastosować wentylację, wtedy nasze ubrania będą miały dostęp powietrza.

No dobrze a jeśli nie ma miejsca na garderobę, to, co nam pozostaje? Oczywiście szafa, ale wcale nie koniecznie wolnostojący kloc. Rozejrzyjmy się po naszym mieszkaniu, bo może się okazać, że możemy pozwolić sobie na zabudowę, a wtedy nasza standardowa szafa zamieni się w dopasowaną do naszych potrzeb mini garderobę.  Zabudowa daje nam więcej możliwości. Tu także możemy korzystać nie tylko ze standardowych rozwiązań, ale również z rozmaitych udogodnień jak nietypowe wieszaki czy wysuwane elementy. W takich zabudowach najczęściej i zarazem najwygodniej jest zastosować drzwi przesuwane. Łatwo się z nich korzysta i nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na ich otwieranie. Na drzwiach możemy także zamontować lustro. Natomiast podobnie jak w większej garderobie, tak i tu nie ma problemu z zastosowanie oświetlenia.

Na pytanie szafa, czy garderoba musimy sobie, więc odpowiedzieć sami w oparciu o przestrzeń naszego mieszkania. Na pewno, jeśli many możliwości, to garderoba jest doskonałym rozwiązaniem, bo znajdzie się w niej miejsce na rzeczy sezonowe, na które zawsze trzeba znaleźć jakiś kont. Nie mniej jednak szafa też może nas cieszyć i wcale nie musi być standardowo wyposażona w półki, szuflady i drążek. Możemy sobie poszaleć i stworzyć dopasowaną na miarę wnękę, z której będzie nam się wygodnie korzystało.

Oceń