Together Magazyn » Aktualności » Nie rdzewiej, ciesz się życiem!

Nie rdzewiej, ciesz się życiem!

Jeśli jesteś po czterdziestce, to już ostatni dzwonek, żeby zacząć myśleć o swojej emeryturze – mówi Jacek Niedałtowski, ekspert finansowy firmy Phinance S.A.

Marek Wąs: Myśleć, czyli zacząć oszczędzać?

Jacek Niedałtowski: Lub inwestować. Wszystko zależy od naszego „progu bólu”, czyli od tego, jakie ryzyko jesteśmy w stanie przyjąć. Te bardziej ryzykowne to np. fundusze inwestycyjne, te bezpieczniejsze to np. gwarantowane programy rentowo-emerytalne, dzięki którym nasze pieniądze rosną te parę procent powyżej lokaty bankowej. Ale przede wszystkim powinniśmy zmienić nastawienie do emerytury. 65 lat to nie wiek, w którym wreszcie mogę odejść ze znienawidzonej pracy. To czas, kiedy dzięki oszczędnościom nie muszę, ale mogę iść do pracy, która daje satysfakcję. Ludzie, którzy nagle przestają pracować, rdzewieją, wegetują, nieraz przedwcześnie umierają. Poza tym kto powiedział że to musi być 65 lat? Może być szybciej, jeśli jestem odpowiednio przygotowany.

A jeśli nie ma z czego oszczędzać, bo żyjemy od pierwszego do pierwszego?

To nieprawda, zawsze można odłożyć choćby niewielką kwotę. Ale do tego potrzebna jest konsekwencja, cierpliwość i wyobraźnia. Dlatego plan oszczędzania z myślą o emeryturze należy opracować jak najwcześniej. Jeśli to będzie 200 zł, to po 20 latach dysponuję już kwotą blisko 50 tysięcy. Zresztą nie zawsze namawiam na tworzenie tak dalekosiężnych planów. Na początek stwórzmy plan 10-letni, po tym czasie zróbmy przegląd i zastanówmy się, co dalej z kapitałem, który zgromadziliśmy? Może zainwestować go w coś innego?

Czyli w co?

Przykład pierwszy z brzegu. W Gdańsku za 40 tys. można już kupić garaż i potem wynajmować go za 300-400 zł miesięcznie. I to są pieniądze, które będą wpływały na moje konto do końca życia, a potem jeszcze odziedziczą je dzieci.

Trudno zmusić się do oszczędzania, gdy do emerytury zostało jeszcze 20, 30 lat.

Jeśli jesteś po czterdziestce, to już ostatni dzwonek, żeby zacząć myśleć o swojej emeryturze. To kwestia pewnej higieny finansowej. W wielu krajach normą jest tworzenie planów inwestycyjnych z myślą o emeryturze już na początku kariery. Konsekwentne lokowane oszczędności sprawia, że niektórzy za granicą zrzekają się potem tzw. emerytury państwowej. Niektórzy wręcz dopiero w tym wieku podejmują pracę marzeń, którą wykonują z przyjemnością. Stać ich na to właśnie dzięki temu, że przez długi czas cierpliwie lokowali kapitał. Stawka jest ogromna – chodzi przecież o jakość naszego życia jeszcze przez długie lata po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zamiast rdzewieć, można cieszyć się życiem.


JACEK NIEDAŁTOWSKI EKSPERT FINANSOWY

FBJACEK NIEDAŁTOWSKI DORADCA FINANSOWY

YoutubeJACEK NIEDAŁTOWSKI DORADCA FINANSOWY PHINANCE S.A.

JACEK.NIEDALTOWSKI@PHINANCE.PL

TEL. 601 964 963

KANCELARIA: UL. JAŚKOWA DOLINA 132, BIURO NR 25, GDAŃSK

www.niedaltowskifinanse.pl

5/5 – (3 głosów)