Together Magazyn » Dom » Jak można wykończyć poddasze? O czym warto pamiętać?
pexels-max-vakhtbovych-

Jak można wykończyć poddasze? O czym warto pamiętać?

Wykończenie poddasza wiąże się nie tylko z wykonaniem okładzin i powłok na powierzchniach pionowych i poziomych, ale także skutecznym ociepleniem połaci dachowych. Dzięki temu na najwyższej kondygnacji panują komfortowe warunki do stałego pobytu użytkowników obiektu.

Materiałem ociepleniowym stosowanym do ocieplenia poddasza zazwyczaj jest wełna mineralna lub szklana. Zabudowa pomieszczeń pod dachem może być z kolei wykonana z płyt drewnopochodnych lub gipsowo-kartonowych.

Dlaczego odpowiednie wykończenie poddasza jest tak istotne?

Użytkowanie pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod dachem skośnym wymaga ich odpowiedniego zagospodarowania. Wykończenie poddasza może być realizowane w trakcie wznoszenia nowego budynku lub w ramach adaptacji nieużytkowego strychu na cele użytkowe. Kwestia optymalnego zaaranżowania pomieszczeń pod dachem jest tak istotna, ponieważ umożliwia dostosowanie tej części budynku do komfortowego użytkowania przez domowników. Prace z tym związane dotyczą zarówno ocieplenia najwyższej przegrody, w celu zapewnienia ograniczenia strat ciepła z najwyżej położonych pomieszczeń użytkowych domu, jak i estetycznego wykończenia powierzchni pionowych, poziomych oraz skośnych.

Jak efektywnie ocieplić poddasze?

Dachy skośne najczęściej są ocieplane płytami z wełny mineralnej lub szklanej. Wykonanie tego rodzaju izolacji termicznej polega na wciśnięciu jednej warstwy płyt z wełny pomiędzy konstrukcyjne elementy dachu – krokwie, a drugiej między elementy metalowego rusztu zamocowanego do belek krokwiowych. W kolejnym kroku wełna pozostaje osłonięta folią zapobiegającą dopływowi wilgoci z wnętrza użytkowanych pomieszczeń. Następny etap polega natomiast na wykonaniu suchej, lekkiej zabudowy poddasza.

Izolacja cieplna dachu skośnego może być wykonana również ze spienionego poliuretanu. Ten rodzaj izolacji jest nanoszony w sposób natryskowy. Dzięki zjawisku postekspansji piana poliuretanowa bardzo dokładnie otula konstrukcyjne elementy dachu, co znacznie ogranicza możliwość wystąpienia mostków termicznych, ale może stanowić zagrożenie dla krokwi, o ile ich wilgotność w fazie nanoszenia pianki będzie zbyt wysoka.

W jaki sposób estetycznie wykończyć poddasze?

Bardzo ważnym etapem wykańczania poddasza jest wykonanie suchej zabudowy skosów, czyli wcześniej ocieplonych połaci dachu. Lekka zabudowa może pełnić także funkcję ścian działowych, szczególnie w sytuacji, gdy ścianka kolankowa budynku jest niska i konieczne jest wykonanie tzw. ślepej przestrzeni pomiędzy ścianą zewnętrzną a wewnętrzną.

Zabudowa poddasza może być wykonana albo z płyt drewnopochodnych – OSB lub MFP, albo gipsowo-kartonowych. Te pierwsze są droższym rozwiązaniem, jednak elementy tego typu wykazują większą sztywność i mogą być mocowane bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych dachu. Płyty gipsowo-kartonowe przytwierdza się do specjalnego stelaża wykonanego z profili metalowych lub listew drewnianych, mocowanych poprzecznie do krokwi.

Planując prace związane z wykończeniem poddasza, nie można zapomnieć także o finalnych warstwach wykończeniowych – powłokach malarskich lub okładzinie na ścianach oraz docelowej podłodze.

Oceń