Together Magazyn » Edukacja » Czas na wybór przedszkola! Jak podjąć decyzję i nie zwariować?

Czas na wybór przedszkola! Jak podjąć decyzję i nie zwariować?

Praktyczne wskazówki dla rodziców

Wybór przedszkola to często dla rodziców niełatwa decyzja. Jakie warunki do rozwoju zapewni placówka? Czy jest dobrze wyposażona? Czy lokalizacja powinna być najważniejsza? A w końcu – jak są żywione w niej dzieci? To bardzo istotne pytania, ponieważ w pierwszych latach życia młody organizm kształtuje się najintensywniej, a środowisko, w którym dorasta, w tym codzienna dieta, ma kluczowe znaczenie dla procesu rozwoju. Warto, aby każdy rodzic dokładnie przemyślał swoją decyzję, zanim dokona zapisu do przedszkola, ponieważ będzie miała ona znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka.

Czego powinno uczyć przedszkole?

Wybór przedszkola to bardzo ważna decyzja, ponieważ to placówka stwarza warunki, w których dzieci nawiązują pierwsze relacje z rówieśnikami, uczą się podstawowych wartości i zachowań społecznych. W zależności od tego, czy środowisko jest korzystne dla rozwoju i pogłębiania wiedzy, dzieci będą odpowiednio nastawione do edukacji w przyszłości. Pierwsze doświadczenia kształtują m.in. stosunek maluchów do innych ludzi oraz ogólne postrzeganie świata. Umiejętności społeczne, jakie dziecko posiądzie w tym czasie, będą miały ogromny wpływ na relacje międzyludzkie, które będzie zawierało w przyszłości. Kluczowe jest zapewnienie takich warunków, które pozwolą na swobodne wyrażanie swojego zdania oraz pokażą, na czym polega komunikacja oraz współpraca z innymi ludźmi.

Pierwsze lata życia to czas, w którym dziecko zdobywa podstawową wiedzę na temat tego, co jest dobre, a co złe, a także jakie zachowania są wartościowe i pożądane w społeczeństwie. Istotne jest indywidualne podejście opiekunów do każdego dziecka, które umożliwia swobodne kreowanie jego charakteru i osobowości. Warto pamiętać, że rozwój talentów i pogłębianie umiejętności malucha w tym kluczowym okresie ma ogromne znaczenie dla jego dalszego życia. Warto wybrać placówkę, która posiada program wspierający proces rozwoju dziecka i oferuje ciekawe zajęcia dodatkowe, ale także w której panuje przyjazna i życzliwa atmosfera oraz wykwalifikowani, cierpliwi nauczyciele.

Edukacja to nie wszystko!

Podczas zwiększonej aktywności psychoruchowej bardzo ważne jest wsparcie energetyczne dziecka w postaci odpowiedniej diety. Aby maluch prawidłowo się rozwijał i miał energię do podejmowania nowych wyzwań, posiłki, które spożywa w przedszkolu, muszą zaspokajać jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zbilansowana i przede wszystkim zdrowa dieta wpływa m.in. na rozwój całego organizmu i funkcje poznawcze dziecka. Posiłki, jakie otrzymują dzieci w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni wpływają na kształtowanie nawyków żywieniowych i preferencji smakowych na przyszłość. Pełnowartościowe produkty w codziennym jadłospisie sprawią, że maluch będzie mniej skłonny do sięgania po niezdrowe przekąski. Zastąpi je np. bogatymi w witaminy warzywami i owocami.

Wybierając przedszkole dla dziecka, warto zwrócić uwagę na oferowany jadłospis oraz stosunek personelu do zasad prawidłowego żywienia. Szacunek do indywidualnych preferencji smakowych dzieci to bardzo ważny aspekt, ponieważ zbyt duża presja związana ze zmuszaniem do jedzenia może zaburzać naturalny mechanizm samokontroli łaknienia1.Ważne również, aby sprawdzić, w jaki sposób komponowany jest jadłospis – czy dzieci codziennie dostają wystarczającą ilość warzyw i owoców, czy posiłki są różnorodne, a także czy uwzględniają potrzeby dzieci, np. małych alergików.

To bardzo ważne kryteria, jakimi rodzice powinni się kierować przy wyborze miejsca, w którym maluch będzie spędzał większą część dnia w najważniejszym okresie swojego życia – dzieciństwie. Rodzice nie powinni kierować się wyłącznie odległością przedszkola od domu – co oczywiście też jest istotne – ale przede wszystkim tym, aby podstawowe potrzeby dziecka – takie jak sposób żywienia dopasowany do potrzeb rozwijającego się organizmu i wsparcie jego rozwoju poprzez codzienne zajęcia – były zaspokojone.

Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” współtworzony jest przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundację NUTRICIA, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Celem programu jest wzrost świadomości na temat roli żywienia w 1000 pierwszych dni już od poczęcia wśród pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców, promowanie zrównoważonej diety oraz kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych. Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” jest laureatem prestiżowego konkursu „Edukacyjne działania biznesu. Lista najbardziej znaczących inicjatyw” na najbardziej znaczące inicjatywy edukacyjne 2016. Placówka może dołączyć do programu przez zarejestrowanie się na stronie internetowej www.zdrowojemy.info.

Oceń