Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy dla twojego dziecka?

Jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy dla twojego dziecka?

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do jego prawidłowego rozwoju. Mama oraz tata dbają o komfort malucha oraz najwyższy poziom jego bezpieczeństwa. W szczególności jest to ważne w trakcie podróży, gdzie nie tylko my mamy wpływ na sytuację na drodze. Możemy być najlepszymi kierowcami i cechować się dobrymi umiejętnościami jazdy, a także prowadzić samochód zgodnie z przepisami ruchu drogowego, ale nie mamy wpływu na zachowanie innych uczestników drogowych, którzy mogą stwarzać zagrożenie. Niewątpliwie niezbędnym wyposażeniem samochodu, gdy pasażerem ma być dziecko, jest fotelik samochodowy. Czym się kierować w trakcie jego wyboru oraz jaki będzie najlepszy? Poniższy artykuł pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję w zakresie wyboru najbardziej właściwego fotelika samochodowego w samochodzie dla dziecka.

Rodzaje fotelików samochodowych

Fotelik ma przede wszystkim chronić dziecko przed niechcianymi skutkami gwałtownego hamowania lub niepożądanego zdarzenia drogowego. Dzięki budowie i dopasowaniu do ciała dziecka, umożliwia zmniejszenie sił, działających podczas zdarzenia na drodze. Fotelik zazwyczaj jest mocowany za pomocą pasów bezpieczeństwa, a w zależności od jego rodzaju może być montowany na trzy różne sposoby, czyli przodem, bokiem lub tyłem do kierunku jazdy. Poza tym podziałem, według europejskich standardów wyróżniamy pięć różnych grup, uzależnionych od przedziałów wagowych, tj.:

 • 0-13 kg,
 • 9-18 kg,
 • 9-25 kg,
 • 9-36 kg,
 • 15-36 kg.

Pamiętajmy, że powyższa rozpiętość wynika z konieczności dopasowania fotelika odpowiedniego do wagi dziecka. Ich różnica polega na innej budowie, wielkości oraz użytym rodzaju zabezpieczenia. Sprawdźmy, czym wyróżniają się poszczególne kategorie.

Fotelik 0-13 kg

Ich konstrukcja będzie odpowiednia dla dzieci, których waga nie przekracza 13 kg. Będą idealnym rozwiązaniem dla niemowląt, oraz małych półrocznych i rocznych dzieci. Ten rodzaj fotelika powinno się bezwzględnie montować tyłem do kierunku jazdy. Pozwoli to na zminimalizowanie ewentualnych uszkodzeń główki. Małe niemowlę nie ma odpowiednio wykształconych mięśni szyi, toteż taka pozycja fotelika uchroni przed urazami, a nawet przerwaniem kręgów szyjnych. Dziecko jest ułożone w foteliku w pozycji leżącej, w taki sposób, że jego ciało przylega do powierzchni fotelika. Wszystkie te czynniki zapewniają jak najwyższy poziom bezpieczeństwa dziecka.

Fotelik 0-18 kg

Stworzone z myślą o małych dzieciach, których waga nie przekracza 18 kg. Ich większy zakres wagowy pozwala na zamontowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy, a po jakimś czasie istnieje możliwość umiejscowienia go przodem. Należy jednak pamiętać, że zmiana położenia względem kierunku jazdy powinna nastąpić nie wcześniej, niż po uzyskaniu określonego wieku przez dziecko. Zaleca się, aby dziecko jeździło w pozycji tyłem do kierunku jazdy nawet do 4 roku życia, czyli jak najdłużej.

Fotelik 0-23 kg

Znacznie większy zakres wagowy pozwala na bezpieczne przewożenie dzieci, ważących do 23 kg. Tego rodzaju foteliki charakteryzują się większymi gabarytami, niż poprzednie kategorie. Nieco większa szerokość jest dla dziecka bardziej komfortowa. Jednak ten rodzaj fotelików można montować tylko przodem do kierunku jazdy, co jest mniej bezpieczną opcją. Należy się zatem zastanowić, czy warto narażać poziom bezpieczeństwa dziecka z uwagi na uczucie jego komfortu.

Fotelik 9-18 kg

Tego rodzaju foteliki są wyposażone w specjalistyczną osłonę dla tułowia dziecka, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa. Ponad to mają regulowane oparcia oraz zagłówki, które można swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb. Zaletą tego rodzaju fotelików z pewnością jest możliwość montażu zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, co jest oczywiście uzależnione od wieku dziecka. Dodatkową ochroną są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, stanowiące wyposażenie fotelików.

Fotelik 9-25 kg

Z uwagi na znacznie większą dopuszczalność wagową przeznaczone są dla maluchów oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Fotele gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa i cechują się dużymi gabarytami. Wyróżnia je przede wszystkim funkcjonalność i praktyczność. Jest to spowodowane faktem dużego stopnia regulacji, zarówno pasów, jak i nagłówka oraz oparcia. Sprawia to, że fotelik możemy dostosować do indywidualnych wymagań, które są uzależnione od zmiennego wzrostu dziecka.

Fotelik Samochodowy 9-36 kg

Tak, jak poprzednie dwa modele, tego rodzaju foteliki mogą „rosnąć wraz z dzieckiem”. Oznacza to, że dzięki możliwości regulacji praktycznie wszystkich elementów fotelika, można dopasować jego rozmieszczenie do wielkości ciała malucha. Dziecko, w takim foteliku może być zapięte, jak dorosły pasażer, fabrycznie wbudowanymi pasami bezpieczeństwa, które są wyposażeniem każdego wnętrza samochodu.

Fotelik 15-36 kg

Jest to największy rodzaj fotelika, przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Tego rodzaju foteliki na pewno zapewnią wysoki poziom komfortu dziecku. Znaczna część modeli posiada dodatkowe schowki oraz miejsca na napoje. Zazwyczaj takie foteliki wyposażone są w prowadnice, które ułatwiają właściwe położenie pasów bezpieczeństwa, ponieważ praktycznie każdy fotelik z tego zakresu wagowego, umożliwia przypięcie dziecka fabrycznymi pasami bezpieczeństwa.

Wielofunkcyjność, czyli do czego jeszcze służą foteliki?

Poza główną funkcją, jaką spełniają foteliki dla dzieci, czyli zapewnienie bezpieczeństwa maluchowi, foteliki mogą posłużyć także jako nosidełko. Jest to możliwe w mniejszych fotelikach, przeznaczonych dla niemowlaków. Szczególnie przydatne jest to już po narodzinach, podczas przewożenia maleństwa ze szpitala do domu. Następnie także jest to bardzo wygodna opcja w przypadku zawożenia na wizyty do lekarza, obowiązkowe szczepienia itd. Tego rodzaju foteliki, które mogą być także nosidełkami wyposażone są w pałąk, który można dowolnie ustawiać, dzięki czemu jest łatwe w noszeniu.

Ponad to większość fotelików posiada dodatkowe udogodnienia takie jak:

 • pojemniki – szczególnie ważne dla starszych dzieci, które mogą umieścić tam ulubioną zabawkę, lub napój przydatny podczas podróży w upalne dni;

 • zdejmowany materiał – zastosowane w foteliku obicie jest narażone na zabrudzenia. Wystarczy, że dziecko spożywa posiłek w samochodzie lub wyleje konsumowany napój. Możliwość zdjęcia materiału i wyprania w pralce, jest na pewno bardzo praktyczną dogodnością. Ponad to warto wiedzieć, że można zainwestować w matę ochronną pod fotelik, co dodatkowo zabezpieczy tapicerkę siedzenia przed zabrudzeniem;

 • obrotowe siedzisko – dzięki temu można obrócić fotelik podczas zapinania pasów bezpieczeństwa dziecku, a następnie skierować w odpowiednią pozycję na czas jazdy,

 • regulowane pasy – szczególnie ważne w przypadku akcesoriów przeznaczonych dla dzieci jest ich regulacja. Wraz ze wzrostem dziecka, można dostosować właściwe położenie pasów bezpieczeństwa;

 • poduszka – zazwyczaj przyjmuje kształt rogala, która umożliwia wygodne położenie głowy dziecka. Z pewnością ułatwia to zasypianie oraz podnosi komfort jazdy, szczególnie ważny podczas dalszych podróży;

 • wkładka zapobiegająca potliwości – można położyć na oparciu fotelika specjalną wkładkę, wyprodukowaną z naturalnego, oddychającego materiału, która zapewni komfort podróży w upalne dni, kiedy ciało jest narażone na wzmożoną potliwość.

Czy fotelik jest koniecznością?

Wiele rodziców debatuje na temat tego, czy fotelik jest ważnym elementem wyposażenia samochodu, czy też można go kupić bez zastanowienia tylko dlatego, ze trzeba. Fotelik samochody jest obowiązkowym elementem w przypadku przewożenia dziecka jako pasażera pojazdu. Dziecko nie może być przewożone na poduszce lub na kolanach, ponieważ jest to wbrew przepisów prawa ruchu drogowego.

Od maja 2015 roku w Polsce obowiązuje bezwzględny nakaz przewożenia dzieci w przystosowanych do tego fotelikach samochodowych. Możemy zrezygnować z przewożenia dziecka w foteliku tylko i wyłącznie w przypadku, gdy osiągnie ono odpowiedni wzrost, który wynosi 150 cm. Dopóki dziecko nie mierzy minimalnie 150 cm, każdy rodzic ma obowiązek zadbać o umieszczenie dziecka w foteliku.

Najlepszy wybór fotelika samochodowego

Na pewno, podczas dokonywania ostatecznego wyboru fotelika samochodowego dla Naszej pociechy, należy wziąć pod uwagę jego wiek, wzrost oraz przede wszystkim wagę. Dopiero zweryfikowanie tych czynników, pozwoli na dobór najodpowiedniejszego modelu fotelika. Największy poziom bezpieczeństwa zapewnia fotelik o najmniejszej rozpiętości kilogramowej. Będzie najlepszym wyborem dla maleństwa, które dopiero przyszło na świat, aż do osiągnięcia 18 kg wagi. Niemowlę znajduje się w pozycji leżącej, co amortyzuje ewentualną siłę uderzenia. Przyległość dziecka do tego rodzaju fotelika eliminuje ryzyko uszkodzeń główki oraz chroni całe ciało maluszka. Ważne jest także to, że fotelik umieszczamy tyłem do kierunku jazdy, co szczególnie przekłada się na zapewnieniu właściwej ochrony i poziomu bezpieczeństwa. Po więcej pomocnych informacji zapraszamy na BezpiecznyBrzdąc.pl

Często tego rodzaju fotelik jest jednocześnie nosidełkiem, co jest bardzo praktyczne dla rodziców. Rączka, służąca do wygodnego przemieszczania, zapewnia dodatkowy poziom zabezpieczenia. Większość wózków posiada gondolę, spacerówkę oraz właśnie tego rodzaju fotelik. Nie należy jednak zakupować tego rodzaju zestawów, ponieważ zazwyczaj taki fotelik charakteryzuje się niską jakością, co obniża poziom bezpieczeństwa. Lepiej postawić na oddzielny zakup samego fotelika, który będzie spełniał wszystkie potrzebne standardy.

Dziecko nie powinno przebywać w takim foteliku zbyt często. Alarmują o tym także pediatrzy, którzy nie zalecają dłuższego przebywania dziecka w nosidełku, niż dwie godziny na dobę.

Fotelik w najniższej kategorii wagowej cechuje się niewielkimi rozmiarami. Pamiętajmy, że dziecko także posiada swoją wagę. W przypadku zdecydowania się na fotelik – nosidełko, warto wybrać najlżejszy, który będziemy mogli w łatwy sposób przenosić. Zdecydowanie foteliki o większych gabarytach nie będą zapewniały takiego poziomu bezpieczeństwa, jak foteliki o rozpiętości 0-18 kg.

Oceń