Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy dron to dobry prezent dla dziecka?

Czy dron to dobry prezent dla dziecka?

Moda na drony wciąż nie przemija. Te latające urządzenia zapewniają mnóstwo rozrywki zarówno małym, jak i dużym. Jednak czy powierzenie dziecku tego typu urządzenia jest odpowiednim pomysłem? Okazuje się, że nie zawsze.

Niewielkie drony dla dzieci

Na rynku można spotkać się z niewielkich rozmiarów dronami, które przeznaczone są specjalnie dla dzieci. Te urządzenia latające są najczęściej lekkie i stosunkowo bezpieczne, co obejmuje łatwość sterowania i pozbawione ostrych krawędzi śmigła. Przekłada się to oczywiście na prędkość obrotów silnika, jednak dla dzieci najczęściej nie ma to dużego znaczenia. Dron nie musi pochodzić z najwyższej półki cenowej, aby zapewniać im zabawę.

Zobacz także: DJI Mavic 2 Zoom w MegaDron.pl

Do zakupu tańszych gadżetów mniej skłonni są z kolei rodzice. O ile taka zabawka dobrze sprawdzi się na urodziny, w przypadku pierwszej komunii wręczenie prezentu tańszego niż kilkaset złotych zwyczajnie „nie wypada”. Wówczas rodzice lub chrzestni porywają się na zakup drona już z nieco wyższej półki cenowej. Taki prezent wcale nie jest jednak bezpieczniejszy od zabawkowego drona dla dzieci.

Profesjonalne urządzenia latające

Za kilkaset złotych bez problemu można kupić drona, który będzie już czymś więcej, niż zabawką dla dzieci. I wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie oznacza to, że staje się on bezpieczniejszy. Tego typu urządzenie może posiadać ostre śmigła i ważyć około pół kilograma. Dlatego jeśli spadnie, może wyrządzić poważną krzywdę zarówno dziecku, jak i osobom przebywającym w jego otoczeniu. Warto zaznaczyć, że utrata kontroli nad dronem, skutkująca jego upadkiem, wcale nie jest tak rzadkim zjawiskiem. Dzieci często niewiele wiedzą na temat sterowania profesjonalnym urządzeniem, a to przynosi wiadome skutki.

Skutki niewłaściwej zabawy

Jeśli dziecko nie potrafi posługiwać się dronem, ryzyko jego upadku to tylko wierzchołek góry lodowej. Jeszcze powszechniejszym zjawiskiem jest uszkodzenie mienia, wywołane właśnie taką zabawą. Profesjonalny dron może wybić okno, zaczepić się o linie wysokiego napięcia lub porysować samochód. Możliwości z pewnością jest znacznie więcej. Za wszelkie uszkodzenia czy uszczerbki na zdrowiu odpowiadać będą rodzice lub opiekunowie prawni. Warto również dodać, że niewłaściwa obsługa drona może przynieść konsekwencje prawne.

Wcale to nie oznacza, że dziecko nie może mieć dostępu do drona. Do wszystkiego należy jednak podchodzić z rozsądkiem. Jeśli pociecha będzie obsługiwać urządzenie w odpowiedniej okolicy – nie za domem lub na działce – i pod stałą opieką rodzica, może bawić się w najlepsze. I bez wątpienia jest to opcja znacznie bezpieczniejsza.

Oceń