Together Magazyn » Aktualności » Zimowe uroki Andaluzji

Zimowe uroki Andaluzji

Hiszpania tradycyjnie kojarzy się z plażami, niekończącą się fiestą i beztroskim wypoczynkiem letnią porą. Tymczasem coraz więcej osób odkrywa zimowe uroki Andaluzji – najludniejszej wspólnoty autonomicznej południowej Hiszpanii. To prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa i świetna propozycja na ferie dla całej rodziny.

Dlaczego właśnie Hiszpania?

Hiszpanię można pokochać o każdej porze roku. To kraj, który oferuje atrakcje dla turystów w każdym wieku. Bogata kultura regionu, fascynujące zabytki, znakomita kuchnia – to tylko wybrane spośród wielu atutów. Hiszpania nigdy nie zamyka się na turystów, również zimą, choć oczywiście pozytywne skojarzenia z letnimi atrakcjami tej części Europy są jak najbardziej zasadne. Niemniej turyści, którzy zimą szukają wyjątkowych wrażeń na stokach narciarskich, powinni pakować swój sprzęt i wybrać się na słoneczne, ośnieżone stoki Andaluzji.

Wszystko dla narciarzy

Jednym z najsłynniejszych kurortów zimowych Hiszpanii jest Sierra Nevada. Sezon narciarski trwa tutaj od listopada do maja. Szusując po stoku, można zarazem podziwiać morski pejzaż. Na wysokości 2100 m n.p.m. leży Pradollano – prawdziwy raj dla narciarzy i ogólnie: miłośników aktywności na śniegu. Ponadto na turystów czeka ponad 30 restauracji, barów i kafejek. Można tu skosztować dań prawdziwej hiszpańskiej kuchni.

Na co mogą liczyć narciarze? Przede wszystkim na znakomitą infrastrukturę, która obejmuje ponad 100 tras zjazdowych i 30 wyciągów, w tym również przygotowanych z myślą o dzieciach i początkujących narciarzach. Trasy charakteryzują się zróżnicowanym poziomem trudności. Jeśli planujemy zatem, aby nasze dziecko złapało narciarskiego bakcyla, będzie ku temu świetna okazja. Na miejscu funkcjonuje również sześć szkółek narciarskim, gdzie pod opieką profesjonalistów można stawiać pierwsze kroki na stoku. Warto wspomnieć, że w jednej z nich pracuje polski instruktor. Można też wypożyczyć sprzęt narciarski.

Trasy zjazdowe mają łączną długość ok. 110 km. Ośrodek Pradollano jest podzielony na sześć terenów narciarskich: Veleta, Laguna de las Yeguas, Borreguiles, Loma Dílar, Parador i Río. Najdłuższy zjazd, El Aquila, prowadzący z góry Veleta do Pradollano, liczy 6 km, a różnica poziomów wynosi 1175 m. Dostępne są również trasy sztucznie oświetlone. Szusowanie po zmroku ma tutaj swój niezapomniany urok, który będziemy wspominać jeszcze długo po powrocie do domu.

Baza wypadowa

Zatrzymując się na dłużej w jednym z hoteli w Sierra Nevada, tak naprawdę mamy do dyspozycji świetną bazę wypadową. Jeśli chcemy odpocząć od emocji na stoku, możemy udać się do pobliskiej Granady, która słynie z przepięknej architektury. Granada jest oddalona od Pradollano tylko o 30 km. W ciągu dnia kursuje tam kilka autobusów, którymi można szybko i bezpiecznie dostać się na miejsce. Z kolei odległość do Costa del Sol to około 90 km. Warto też odwiedzić Mirlo Blanco – popularną strefę aktywności narciarskich, gdzie funkcjonuje park snowboardowy, kolejka górska i lodowisko. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, takich jak rowery śnieżne czy kolejka grawitacyjna. Starsi turyści mogą się odprężyć, fundując sobie wizytę w Spa.

Dla każdego coś przyjemnego

Zimowa oferta rodzinnego spędzenia wolnego czasu w Hiszpanii jest bardzo zróżnicowana i na pewno godna uwagi. Piękne góry, doskonała infrastruktura hotelowa, liczne atrakcje dla dzieci i znakomite warunki dla miłośników sportów zimowych – to wszystko sprawia, że każdego roku do Andaluzji przyjeżdżają zimą tysiące turystów spragnionych prawdziwego wypoczynku. Warto dołączyć do grona zadowolonych zimowych wczasowiczów. Przelot z Polski do Hiszpańskiej Malagi trwa około 4,5 godziny.

Oceń