Strona główna » Art. zewnętrzny » Zalety i przeciwwskazania do tomografii weterynaryjnej
tomagrafia-weterynaryjna

Zalety i przeciwwskazania do tomografii weterynaryjnej

Jeśli Twój pupil miał wypadek, zaczął się zachowywać nieswojo, jest smutny, osowiały i zwyczajnie widać, że coś jest z im nie tak – jak najszybciej udaj się do weterynarza w celu zdiagnozowania przyczyny takiego zachowania. Zdarza się jednak, że doktor bez odpowiednich badań nie jest w stanie postawić jednoznacznej diagnozy i dlatego może Was skierować na tomograf weterynaryjny. Jaki jest cel takiego badania i co może okazać się przeszkodą na drodze do jego wykonania? O tym poniżej!

Zanim wykonasz CT weterynaryjne

CT weterynaryjne lub – mówiąc inaczej – tomografia komputerowa zwierząt, to badanie, bez którego praca weterynarza ortopedy nie jest właściwie możliwa. Warto w tym miejscu podkreślić, co wiele osób na pewno interesuje, że TK jest dla pupili w pełni bezpieczne. Umożliwia ono szybką i poprawną diagnozę, które pozwala na ekspresowe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Działając sprawnie jesteście w stanie uratować zdrowie, a niekiedy nawet życie swojego czworonożnego przyjaciela.

Wskazania do wykonania tomografii weterynaryjnej

Wśród podstawowych przesłanek do skierowania czworonoga na badanie tomografem weterynaryjnym są problemy neurologiczne objawiające się padaczką lub niepoprawną pracą mózgu. TK u zwierzaków wykonuje się także po wypadkach, urazach oraz w trakcie leczenia (np. nowotworowego), by ocenić jego skuteczność.

Jak przygotować czworonoga do badania tomografem weterynaryjnym?

Jeśli wybieracie się ze swoim pupilem na tego typu badanie pamiętajcie:

  • że przed głównym badaniem CT, musicie wykonać inne badanie, które zakwalifikuje Waszego zwierzaka do tomografii,
  • by stawić się w miejscu badania z czworonogiem, który jest na czczo – nie należy podawać mu jedzenia na około osiem godzin przed badaniem,
  • aby dwie godziny przed CT nie podawać psu lub kotu wody,
  • że przed CT weterynaryjnym wykonujemy badanie poziomu kreatyniny, w celu wykrycia problemów z prawidłową pracą nerek.

Kiedy nie powinno się wykonywać tomografii u zwierząt? Przeciwwskazania

Przeciwwskazania to przede wszystkim zwierzęta schorowane, w ciężkim lub nawet krytycznym stanie, borykające się z chorobą drobnoustrojową. W ich przypadku podanie narkozy lub kontrastu może być niebezpieczne dla czworonoga. Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania badania tomografem u zwierząt jest ciążą. Ciężarnym kotom i psom nie wykonuje się tego badania, gdyż może ono mieć negatywny wpływ na płody.

Podsumowując, tomografia weterynaryjna to jedna z najlepszych inwestycji w życie oraz zdrowie Waszych ukochanych czworonogów. Jeśli zauważycie zmiany w zachowaniu Waszych pupili, objawy neurologiczne lub inne, które Was niepokoją – jak najszybciej udajcie się do lekarza w celu diagnostyki i odkrycia źródła problemu.

Oceń