Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy fotowoltaika dla domu jest sposobem na rosnące ceny prądu?
fotowoltaikaa

Czy fotowoltaika dla domu jest sposobem na rosnące ceny prądu?

Według danych opublikowanych przez Verivox, ceny energii elektrycznej w Polsce, przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej naszych rodaków, zaliczają się do tych najwyższych na całym globie. I o zgrozo – absolutnie nie zapowiada się, aby cokolwiek w tym temacie miało się w bliższej bądź dalszej przyszłości zmienić. Niestety, mimo iż w 2022 roku miała miejsce czasowa redukcja podatku VAT – ceny wciąż rosną, a sytuacja prezentuje się w coraz ciemniejszych barwach. Czy zatem w walce z drogim prądem ukojenie przyniosą nam moduły fotowoltaiczne? Czy mimo zmian jakie rząd wniósł w ustawie o odnawialnych źródłach energii, fotowoltaika dla domu wciąż jest ekonomicznie korzystnym rozwiązaniem? O tym poniżej. Koniecznie czytajcie dalej!

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego jest najprościej mówiąc prywatną elektrownią działającą dzięki promieniom słonecznym. Jej podstawowym zadaniem jest wyprodukowanie energii na potrzeby konkretnego gospodarstwa, dla którego została założona. Warto w tym miejscu nadmienić, że instalacje fotowoltaiczne dzielimy na dwa rodzaje. Są to:

  • niepodłączone do sieci energetycznej systemy off-grid,
  • systemy on-grid, które mają bezpośrednie połączenie z siecią, do której przekazywane są ewentualne nadwyżki wyprodukowanej przez nasze moduły PV energii.

Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

W jej skład wchodzą zwykle:

  • panele fotowoltaiczne,
  • konstrukcja montażowa,
  • falownik,
  • sterownik.

Tańszy prąd, czyli jak korzystać z fotowoltaiki by obniżyć rachunki za energię?

Z racji tego, że fotowoltaika dla domu jednorodzinnego jest zwykle systemem o charakterze on-grid, by obniżyć rachunki – musimy nauczyć się efektywnie zużywać wyprodukowany przez nasze moduły prąd. Niestety, magazynowanie go u siebie jest w tym momencie piekielnie drogie i nieopłacalne. Tymczasem jest na to sposób! Energia wykorzystywana na bieżąco jest darmowa, dlatego aby móc się nią cieszyć trzeba korzystać z niej w najbardziej optymalny sposób.

Fotowoltaika 2022

Jakie zmiany pojawiły się wraz z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła w życie 1.04.2022. Przede wszystkim zmieniono formę rozliczania się za prąd magazynowany w zewnętrznej elektrowni. Od podanej daty prosumenci, którzy zdecydują się na instalację, zamiast systemu opustowego, będą musieli korzystać z systemu net-billingu. Na czym od polega? Wyprodukowany w nadmiarze prąd musicie sprzedać do elektrowni, a następnie odkupić go od zakładu energetycznego – rzecz jasna po wyższej cenie.

Podsumowując, mimo iż wprowadzone zmiany sprawiają, że gospodarowanie nadwyżkami jest mniej opłacalne, fotowoltaika dla domu jednorodzinnego wciąż umożliwia wygenerowanie sporych oszczędności na kosztach energii elektrycznej.

Oceń