Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak dobrać materac do łóżka?

Jak dobrać materac do łóżka?

Jeśli wydaje Ci się, że każdy materac jest dobry do spania, musimy Cię zmartwić. Wieloletnie spanie na źle dobranym, niewygodnym materacu skończyć się może zwyrodnieniami kręgosłupa, stawów, bólami głowy i chronicznym zmęczeniem. W łóżku spędzamy ⅓ swojego życia, nic więc dziwnego, że pozycja wypoczynku i jakość materaca mają ogromne znaczenie dla ludzkiego samopoczucia. Jednak wybór dobrego materaca wcale nie jest banalnie prosty. Podpowiemy Ci jednak, jaki materac wybrać, by wreszcie noc w łóżku zakończyła się radosnym, pełnym energii porankiem.

Materac sprężynowy czy z gąbki

Ilu użytkowników materacy, tyle opinii. Współczesne produkty do spania mogą mieć naprawdę różnorodne wypełnienie: od zwyczajnej gąbki, po pianki, które pod wpływem ciepła układają się pod ciałem. Materace sprężynowe posiadają wnętrze z tradycyjnych sprężyn bonelowych, a także sprężyny kieszeniowe, pokryte dodatkowo gąbką, pianką, lateksem i zapewniające niezwykłą elastyczność. Każdy taki materac ma swoje zalety i wady.

Zawsze jednak warto sięgnąć po produkt z wyższej półki, nowoczesny, ponieważ materiały i technologie zmieniają się z zawrotną prędkością, a materace stają się coraz bardziej zaawansowane. Obecnie produkowane materace sprężynowe to produkty wyposażone w sprężyny kieszeniowe osłonięte nawet kilkoma warstwami pianek. Materac sprężynowy łączy więc trwałość, elastyczność, jest hipoalergiczny, wysoki, odporny na obciążenia, ale też dosyć ciężki. We współczesnych modelach produktów z gąbki stosuje się inne tworzywo niż jeszcze dwie dekady temu. Materace piankowe, czyli zwane też gąbkowymi, wykorzystują coraz częściej termoelastyczne pianki lub lekki i przewiewny lateks, stając się produktem, który perfekcyjnie podpiera ciało użytkownika, pozwalając mu na komfortowy wypoczynek. 

Twardy materac czy miękki?

Wybór twardości materaca to zagadnienie niezwykle indywidualne, przyjmuje się jednak, że miękki materac jest odpowiedni dla osób lekkich, drobnych w budowie, między innymi dla dzieci. Najkorzystniej jednak, zwłaszcza gdy chodzi o osoby ze schorzeniami kręgosłupa, zakupić materac twardy. Producenci jednak nie dzielą materacy tylko na twarde i miękkie. Stosują różne klasy twardości, a nawet dzielą materac na strefy, które są bardziej lub mniej twarde w zależności od części ciała, które mają podpierać. Przed zakupem materaca najlepiej jest się po prostu na nim położyć i zwrócić uwagę, czy odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest odpowiednio podparty, a sylwetka nie zapada się w materacu podczas leżenia na boku. 

Wielkość materaca

Najpopularniejsze rozmiary materaców to 80 × 200, 90 × 200, 140 × 200, 180 × 200, a nawet 200 × 200. Największym powodzeniem w przypadku sypialni dwuosobowych cieszą się materace do łóżka 160 × 200. To duży materac, na którym wygodnie wyśpią się dwie osoby dorosłe. Wielkość łóżka z materacem powinien być też dopasowana do metrażu sypialni i indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli w ofercie znajduje się informacja, że materac sprężynowy ma 160 × 200 cm, oznacza to, że rama łóżka będzie odpowiednio większa. Warto więc przed zakupem materaca dokładnie wymierzyć sypialnię, albo ramę łóżka, jeśli została już wcześniej zakupiona i pasuje do pomieszczenia. 

Materac na praktycznym stelażu

Producenci materaców produkują je z myślą o tym, by pasowały do gotowych łóżek ze stelażem w postaci elastycznych listewek oraz do łóżek kontynentalnych. Pamiętajmy, że materac nie może leżeć bezpośrednio na podłodze, w przeciwnym razie z powodu braku cyrkulacji powietrza może się zniszczyć i stanie się niehigieniczny. Może pleśnieć i bardzo szybko będzie trzeba go wyrzucić. Stelaże pod materace nie tylko zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, ale także zwiększają komfort snu, ponieważ lekko uginają się pod ciężarem ciała. W salonach z materacami i łózkami można kupić proste stelaże albo regulowane, dzięki którym można leżeć na łóżku z uniesionymi nogami czy podniesionym tułowiem. Klienci coraz częściej wybierają też łóżka ze stelażami unoszonymi, pod którymi znajdują się pojemniki na pościel. 

Czy uzyskasz pomoc przy wyborze materaca?

Gubisz się w natłoku propozycji i wciąż nie wiesz, jaki materac wybrać do spania dla siebie lub rodziny? Galeria Mebli AMS w Białymstoku to miejsce, w którym możesz liczyć na fachową pomoc w zakupie wymarzonego, wygodnego materaca do każdej sypialni. Galeria oferuje różnorodne rodzaje materaców od topowych producentów, a obsługa sklepu nie tylko przedstawi katalog produktów, ale także umożliwi wypróbowanie ich i pomoże dobrać optymalne rozwiązanie. Sprężynowe, piankowe i lateksowe materace do spania odmienią Twoją sypialnię, ale także sprawią, że każda noc będzie czasem prawdziwego relaksu. 

5/5 – (2 głosów)