Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Odzież na stok narciarski – o czym pamiętać przed wyjazdem?

Odzież na stok narciarski – o czym pamiętać przed wyjazdem?

Każdy, kto próbował uprawiać jakikolwiek sport w bawełnianych koszulkach, wie jak łatwo jest taką koszulkę przepocić. Bawełna jest materiałem przyjemnym w dotyku, zapewniającym komfort poruszania się, a także przewiew, który w letnie dni przyjemnie chłodzi. Niestety zimą taki przewiew nie jest już tak pożądany, szczególnie w połączeniu z tendencją do pochłaniania wilgoci przez materiał. W warunkach niskich temperatur i mroźnych wiatrów, tego typu tkanina jest absolutnie zgubna dla naszego organizmu. Jedynym wyjściem jest tutaj założenie na siebie wielu warstw bawełny, aby przemoczenie ich zajęło więcej czasu. Zimą, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie nowoczesnej bielizny termoaktywnej oraz termicznej. Obok wyposażonych w dobrą membranę spodni i kurtki, powinny one być podstawowymi elementami wyposażenia narciarza.

Co wyróżnia bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna nie jest tym samym, co bielizna termiczna. Tym, co przede wszystkim wyróżnia bieliznę termoaktywną, jest jej “oddychalność”. Kombinacja materiałów składających się na bieliznę termoaktywną charakteryzuje się dużą elastycznością, dzięki czemu taki materiał ściśle przylega do ciała. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu tkanina pełni funkcję jak gdyby kolejnej warstwy skóry. Właściwości takiej tkaniny zależą od jej grubości i zastosowanych w niej technologii. Najprościej mówiąc, bieliznę termoaktywną możemy podzielić na: cienką, średnią oraz grubą. Jej różne typy można obejrzeć pod adresem: https://www.snowshop.pl/bielizna-termoaktywna.

Cienka bielizna termoaktywna przeznaczona jest do użytkowania, jako pierwsza warstwa ubrania. Stanowi ona “przedłużenie” skóry. Ma niewielkie zdolności izolowania ciała od zimnego powietrza na zewnątrz, ale za to zaprojektowana jest w taki sposób, aby jak najszybciej odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry na zewnątrz. Zaletą jej materiału jest to, że potrafi szybciej odparować wodę niż nią nasiąknąć. Jest to kluczowe w utrzymaniu ciepła przy samej powierzchni skóry.

Średnia bielizna termoaktywna posiada nieco gorsze właściwości odprowadzania pary wodnej niż bielizna cienka, ale za to – jak łatwo się domyślić – jest grubsza i lepiej izoluje od zimnego powietrza. Powinna być zakładana, jako druga warstwa ubioru. Ten typ bielizny najczęściej składa się ze skomplikowanych szyć, dzięki którym różne jej części są grubsze lub cieńsze, co związane jest z naturalną cyrkulacją ciepła w ciele. W miejscach o większej potliwości, jak np. pachy, czy pachwiny, będzie ona cieńsza, natomiast na brzuchu, czy klatce piersiowej, tkanina będzie grubsza. Dzięki mieszance właściwości, jest to najbardziej uniwersalna grupa ubrań termoaktywnych.

Gruba bielizna termoaktywna jest już często zaliczana do bielizny termicznej. To rozróżnienie w nazwie wynika z tego, że bielizna termiczna ma niewielkie zdolności w odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz, potrafi natomiast bardzo dobrze grzać, dzięki silnym właściwościom izolacyjnym i grubości materiału. Ten rodzaj ubioru doskonale sprawdza się w chłodnych warunkach, kiedy nie wykazujemy zbyt dużej aktywności ruchowej. Zapewni nam ciepło na długi czas, jednak jako materiał do uprawiania sportów, może sprawdzić się jedynie w przypadku bardzo dużych mrozów i tylko jako druga lub trzecia warstwa – z cieńsza bielizną termoaktywną pod spodem.

undefined

Oceń