Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Odbiór elektrośmieci w praktyce
Dlaczego utylizacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważna? - wyjaśniamy!

Odbiór elektrośmieci w praktyce

Sprzęt elektroniczny oraz urządzenia AGD zwykle kupujemy z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Prędzej czy później każdy z nas zetknie się jednak z sytuacją, w której dany przedmiot zepsuje się, a jego naprawa będzie niemożliwa lub nieopłacalna, albo też po prostu zapragniemy wymiany na nowszy model. Zużyty sprzęt elektryczny to śmieci szczególnego typu. Wyjaśniamy, co z nimi zrobić, jak wygląda odbiór elektrośmieci i na co warto zwrócić uwagę w tym procesie.

1. Dlaczego utylizacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważna?

2. Recykling niewielkich elektrośmieci

3. Bezpłatny odbiór elektrośmieci – możliwości

Niestety, mimo że informacje dotyczące możliwości pozbycia się elektrośmieci są coraz bardziej rozpowszechnione, wielu Polaków nadal wrzuca je do pojemników na metal, plastik czy odpady zmieszane. To absolutnie niedopuszczalne i niebezpieczne – tym bardziej, że darmowy  odbiór elektrośmieci jest dostępny dla każdego.

Dlaczego utylizacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważna?

Odpady elektryczne i elektroniczne, popularnie określane mianem elektrośmieci, muszą być gromadzone, utylizowane oraz ewentualnie poddawane recyklingowi w specjalny sposób. Gromadzone nieprawidłowo stają się bowiem niebezpieczne dla środowiska. Wydzielają substancje toksyczne, między innymi azbest, ołów czy rtęć, które przenikają do wody, gleby i powietrza, stanowiąc zagrożenie dla przyrody i dla naszego zdrowia.

Odpowiednie postępowanie z elektrośmieciami pozwala racjonalnie wykorzystać je jako surowiec wtórny. Wywóz elektrośmieci, ich segregacja i recykling to oszczędność energii i wody, możliwość pozyskania cennych surowców wtórnych oraz bezpieczeństwo.

Recykling niewielkich elektrośmieci

Nawet niewielkich elektrośmieci nie można wrzucać do standardowych pojemników. W wielu miastach pojawiły się natomiast specjalne punkty i pojemniki, dzięki którym możliwe jest bezproblemowe oddanie małych elektroodpadów. W ogólnodostępnych pojemnikach przeznaczonych do zbiórki elektrośmieci wrzucać można przede wszystkim stare telefony i ładowarki, baterie, żarówki energooszczędne, drobną elektronikę, na przykład piloty czy myszki komputerowe.

Bezpłatny odbiór elektrośmieci – możliwości

W przypadku większych odpadów, takich jak telewizory, lodówki czy pralki, istnieje możliwość, by zamówić odbiór starych sprzętów. Zajmują się tym miejskie punkty elektroodpadów, ale także specjalistyczne firmy. Wystarczy skontaktować się z takim przedsiębiorstwem i umówić na konkretną datę odbioru.

Oceń