Together Magazyn » Aktualności » HIV – sprawdź za darmo czy jesteś nosicielem

HIV – sprawdź za darmo czy jesteś nosicielem

W Polsce ok. 35 tys. osób jest zakażonych wirusem HIV, ale połowa z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. – Pokutuje bardzo szkodliwe przeświadczenie, że to choroba tylko narkomanów i homoseksualistów, więc wiele osób zbyt późno wykonuje testy diagnostyczne. Sprawia to, że często na leczenie jest już za późno – przestrzegają lekarze i namawiają do zrobienia darmowych badań profilaktycznych.

 

Kto powinien się zbadać

Rusza Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. To akcja skierowana do każdego aktywnego seksualnie mieszkańca Polski. Bo wszyscy jesteśmy narażeni na ryzyko zakażenia wirusem, który powoduje śmiertelną i niemożliwą do wyleczenia chorobę. Przebadać się powinny zarówno młode osoby, ludzie zakładający dopiero rodzinę, szczęśliwi single, a także stateczni małżonkowie.

A szczególnie kobiety w ciąży. Od 2012 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia, które precyzuje, że kobieta w ciąży powinna zrobić test na HIV dwa razy. Mimo tego wciąż rodzą się dzieci zakażone HIV. Dlatego zapraszamy na anonimowe i darmowe badanie krwi. Od 30 listopada do 4 grudnia (poniedziałek-piątek) w godz. 15-18., a 5 grudnia (sobota) w godz. 11-15 – zachęca Anna Kaszuba z powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, mieszczącej się przy ul. Starowiejskiej 50 w Gdyni.


Kto jest w grupie ryzyka

W ramach akcji niemal co roku wykrywany jest wirus HIV u mieszkańców Trójmiasta. To niezwykle istotne, bo dzięki prawidłowemu i odpowiednio szybko rozpoczętemu leczeniu, można dożyć sędziwej starości. Oprócz bezpłatnego testu można też pogłębić wiedzę. Najważniejsze jest jednak unikanie zakażenia. Jak do tego nie dopuścić?

U wielu osób pokutuje przekonanie, że wirus HIV jest chorobą osób zażywających narkotyki oraz homoseksualistów. To bardzo szkodliwe mity, które sprawiają, że wiele osób z potencjalnych grup ryzyka zaniedbuje profilaktykę oraz nie przeprowadza badań diagnostycznych. W Polsce główną drogą zakażenia wirusem HIV są kontakty heteroseksualne – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski, wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Warto pamiętać, że nie ma szczepionki przeciwko wirusowi HIV. Należy więc unikać kontaktu z krwią oraz wydzielinami osób, będących nosicielami wirusa. Wykluczone są więc kontakty seksualne z przygodnie poznanymi osobami, zwłaszcza bez prezerwatywy. Nie zarazimy się natomiast przez podanie ręki, dzielenie się jedzeniem, a nawet pocałunek.

Oceń