Together Magazyn » Zdrowie » Czym różnią się profesjonalne narzędzia medyczne od używanych w domu?
lekarz w maseczce podczas pracy

Czym różnią się profesjonalne narzędzia medyczne od używanych w domu?

Nożyczki, cążki do paznokci, pęsety – te proste narzędzia znajdują się w każdym domu. Jeżeli o nie zadbamy posłużą przez długie lata.

Dlaczego cena podobnych narzędzi używanych przez lekarzy jest wielokrotnością tych domowych ? Profesjonalne narzędzia medyczne są o wiele bardziej intensywnie eksploatowane, wymaga się również od nich o wiele większej precyzji. W zasadzie nikomu nie przeszkadza jeżeli nożyczki się trochę stępią, w wypadku skalpela czy nożyczek chirurgicznych taka sytuacja nie może mieć miesjca. Narzędzia medyczne muszą również wytrzymać wielokrotną sterylizację w autoklawach, w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia i pay wodnej o wysokiej temperaturze. W tym procesie nie mogą ulegać najmniejszym nawet objawom korozji.
Narzędzie medyczne muszą mieć bardzo wysoką twardość, co przekłada się na ostrość, nie mogą też wchodzić w żadne reakcje ze skórą, płynami ustrojowymi oraz środkami do dezynfekcji.

Jak powstają profesjonalne narzędzia medyczne?

Produkowane są ze specjalnej odmiany stali zwanej stalą chirurgiczną lub z tytanu. Stal chirurgiczna różni się od zwykłej zawartością molibdenu w stopie, co gwarantuje jej większą twardość i odporność na korozję. Cenionym producentem i dystrybutorem profesjonalnych narzędzi chirurgicznych jest chirstom.pl. Firma korzysta z najnowszych urządzeń do obróbki metali sterowanych numerycznie. W laboratorium badawczym chirstom.pl powstają we współpracy z lekarzami nowe modele narzędzi. W chirstom.pl można zamawiać pojedyncze sztuki wszystkich produktów, oferowane sa również specjalistyczne zestawy stanowiące pełne wyposażenie – na przykład gabinetu stomatologicznego lub sali operacyjnej. Chirstom.pl zajmuje się również regeneracją używanych narzędzi, po której mogą posłużyć jeszcze równie długo jak nowe.

Gdzie mają zastosowanie profesjonalne narzędzia medyczne?

Tego typu urządzenia stosowane są właściwie we wszystkich gałęziach medycyny: w chirurgii ogólnej, ortopedii, chirurgi naczyniowej, urologii, dermatologii, kardiologii. Narzędzia medyczne powszechnie stosowane są w gabinetach stomatologicznych i zabiegowych. Niektóre wykorzystywane są także w gabinetach i salonach kosmetycznych – są to pęsety, nożyczki i szpatułki. Ze stali chirurgicznej produkuje się również przyrządy wykorzystywane w laboratoriach – na przykład do dozowania i mieszania różnych substancji, a nawet najwyższej jakości nożyczki fryzjerskie.

5/5 – (1 głosów)