Together Magazyn » Aktualności » Śniadanie daje moc! Niezwykła inicjatywa w szkołach

Śniadanie daje moc! Niezwykła inicjatywa w szkołach

Czy w wakacje polscy uczniowie zebrali wystarczająco dużo energii, aby w nowym roku szkolnym pobić rekord w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania? Przekonamy się o tym wkrótce. W listopadzie 2014 roku niewiele zabrakło, aby uczniowie klas 0-3 z całej Polski odnieśli zwycięstwo. Teraz przed nimi kolejne śniadaniowe wyzwanie i możliwość pokazania całemu światu, że są najlepsi. Udział w próbie potwierdziło 6 szkół podstawowych z województwa pomorskiego. Wydarzenie jest realizowane w ramach programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia. Program wspiera ambasadorka Paulina Smaszcz- Kurzajewska.

W listopadzie 2014 roku uczniowie klas 0-3 klas szkół podstawowych z całej Polsce po raz pierwszy próbowali pobić Rekord Guinnessa w organizacji największej lekcji gotowania zdrowego śniadania. Niestety Komisja Rekordu Guinnessa uznała, że tym razem polskim szkołom nie udało się jeszcze pobić rekordu. W nowym roku szkolnym uczniowie, nauczyciele, a także rodzice mogą po raz kolejny spróbować swoich sił w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko, ponieważ w wydarzeniu musi wziąć udział minimum 4613 uczestników. Przed nami nie lada wyzwanie, jednak bogatsi o wiedzę i doświadczenie z pierwszej próby, mamy wielkie szanse pobić Rekord Guinnessa za drugim razem. Wierzymy, że w roku szkolnym 2015/2016 uczniowie polskich szkół podstawowych zadziwią świat, przygotowując wspólnie zdrowe śniadanie – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

W ubiegłym roku do programu przyłączyło się ponad 7000 szkół podstawowych, w tym ponad 300 placówek z województwa pomorskiego. Do nowej edycji szkoły podstawowe mogą zgłaszać się już od 1 września br. Aby przyłączyć się do programu, korzystać z ciekawych materiałów dydaktycznych, brać udział w wyjątkowych wydarzeniach takich jak bicie Rekordu Guinnessa oraz w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, wystarczy zarejestrować szkołę i klasę na stronie www.sniadaniedajemoc.pl.

Ogólnopolska próba pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania odbędzie się 6. listopada br. w Dniu Śniadanie Daje Moc. Tego dnia o godzinie 10.00 we wszystkich zgłoszonych szkołach uczniowie przy wsparciu nauczycieli i rodziców, przygotują smaczne i zdrowe potrawy śniadaniowe zgodnie ze scenariuszem lekcji gotowania. Placówki oświatowe, które zgłoszą się do 15 września br., będą mogły wziąć udział w Rywalizacji o Grant i wygrać nagrodę pieniężną, którą wykorzystają na dofinansowanie wydarzenia.

Śniadanie polskich uczniów w liczbach

Nawyki żywieniowe polskich uczniów zmieniają się na lepsze a coraz więcej dzieci interesuje się zdrowym odżywianiem. Potwierdzają to wyniki badania wśród nauczycieli przeprowadzonego przez Partnerstwo dla Zdrowia. Dzięki projektowi Śniadanie Daje Moc, z roku na rok wzrasta zaangażowanie dorosłych w prawidłowe żywienie dzieci. Z raportu wynika, że aż 56% nauczycieli biorących udział w programie zauważyło pozytywną zmianę w postawie rodziców, podczas gdy w pozostałych klasach tylko 32% miało takie obserwacje. Ponadto według badania w klasach objętych programem Śniadanie Daje Moc wzrósł odsetek uczniów przynoszących do szkoły śniadanie, a w niemal połowie klas zaangażowanych w program pedagodzy zauważyli wzrost jakości jedzenia zabieranego przez dzieci do szkoły, podczas gdy wśród osób nieuczestniczących poprawa nastąpiła w 33% klas. Nadal kanapki to podstawa drugich śniadań uczniów (96%). Jednak w klasach objętych programem Śniadanie Daje Moc posiłki są lepszej jakości niż w pozostałych klasach oraz częściej pojawiają się produkty mleczne, dzieci biorące udział w programie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce i warzywa (76% uczestników, a rzadziej mało wartościowe drożdżówki i pączki (tylko 33%).

Ponadto nauczyciele zauważyli, że niemal we wszystkich klasach uczestniczących w programie, dzieci zadają pytania dotyczące przygotowywania zdrowych posiłków. Coraz częściej rozmawiają między sobą na temat prawidłowego żywienia oraz dzięki lekcjom w ramach Klubów Śniadanie Daje Moc aż 55% uczniów zna na pamięć 12 zasad zdrowego odżywiania.

Śniadaniowi ambasadorzy

Ambasadorką piątej edycji programu Śniadanie Daje Moc została Paulina Smaszcz-Kurzajewska, znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Prywatnie mama dwóch synów, która promuje rodzinny, zdrowy styl życia, by dbać holistycznie o zdrowie poprzez odżywianie, aktywny sportowy styl życia oraz rozwój intelektualny.

Bycie Mamą to moja kariera. Miłość wyraża się nie tylko w słowach, ale również w tym jakim głosem mówimy, jak dbamy o dzieci, jak je karmimy. Największy skarb, jaki możemy im podarować na całe życie, to MIŁOŚĆ i ZDROWIE. Pracuję nad sobą i uczę się każdego dnia, by moje dzieci mogły zawsze powiedzieć lub napisać MOJA NAJCUDOWNIEJSZA, WSPANIAŁA MAMA I PRZYJACIEL- tymi słowami Paulina Smaszcz-Kurzajewska zachęca wszystkie mamy, aby aktywnie uczestniczyły w programie i nie zapominały o tym, jak istotną rolę dla prawidłowego rozwoju dzieci odgrywają w codziennej diecie zdrowe śniadania.

 

Oceń