Together Magazyn » Aktualności » Rekordowy rok programu Śniadanie Daje Moc!

Rekordowy rok programu Śniadanie Daje Moc!

Pobicie Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania,

7400 szkół podstawowych zgłoszonych do programu, 185 000 uczniów świętujących Dzień Śniadanie Daje Moc, ponad 1000 prac konkursowych – tak w skrócie można podsumować piątą edycję programu Śniadanie Daje Moc. Rok szkolny 2015/2016 okazał się rekordowy dla polskich podstawówek i programu edukacyjnego, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia.

6778 uczestników – to nowy Rekord Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania, ustanowiony w ramach programu Śniadanie Daje Moc. Ten niesamowity wyczyn należy do polskich uczniów ze szkół podstawowych, które 6 listopada 2015 roku, w Dniu Śniadanie Daje Moc, pokazały całemu światu swój ogromny entuzjazm dla zdrowego odżywiania i codziennego jedzenia śniadania. Tego dnia punktualnie o godzinie 10:00 tysiące dzieci zgodnie ze scenariuszem przygotowało trzy śniadaniowe potrawy: rzeźby twarożkowe, pełnoziarniste, pożywne kanapki i owocowe szaszłyki. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwali niezależni świadkowie i stewardzi.

Po zweryfikowaniu materiałów dokumentujących listopadową próbę, eksperci z Londynu oficjalnie uznali polską próbę za najlepszą na świecie i lekcja gotowania zdrowego śniadania polskich uczniów została zapisana na kartach Księgi Rekordów Guinnessa. Polski wynik okazał się jest lepszy od poprzedniego o 444 uczestników! Ostatni rekord w tej kategorii należał do Chińczyków lepiących tradycyjne pierożki, a wcześniej do samego Jamie’go Oliviera. Wspaniały wynik i światowy sukces tej inicjatywy to najlepsza zachęta do jedzenia śniadania. Teraz polskie szkoły pokazują całemu światu, jak motywować dzieci do nauki zdrowego odżywiania.

Śniadanie Daje Moc po raz piąty!

Śniadaniowa rewolucja odbywa się w polskich szkołach podstawowych już od 2011 roku. Każda edycja programu to nowe wyzwania dla szkół i świetna zabawa dla dzieci. Uczniowie klas 0-3 w ramach programu Śniadanie Daje Moc, który zainicjowało Partnerstwo dla Zdrowia (koalicja firm Danone, Lubella, marki Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka), uczestniczą w lekcjach na temat zdrowego odżywiania, które są pełne gier, quizów, wycieczek pozaszkolnych i ekscytujących eksperymentów.

Na początku listopada szkoły podstawowe w całej Polsce organizują Dzień Śniadanie Daje Moc.
Z tej okazji uczniowie wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowują i jedzą pożywne śniadanie
w klasach oraz w kreatywny sposób uczą się zasad zdrowego odżywiania. W roku szkolnym 2015/2016 w tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 185 000 uczniów klas 0-3 z ponad 7400 podstawówek w kraju. Wszystkie placówki zgłoszone do programu mogły wziąć udział w konkursie plastycznym. Zadanie polegało na przygotowaniu dekoracji szkoły, gazetki szkolnej lub plakatu z okazji Dnia Śniadanie Daje Moc, które promowały 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka. Na konkurs przesłano ponad 1000 prac!

Piątą edycję programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc dla klas 0-3 objęło patronatem honorowym Ministerstwo Edukacji Narodowej, dołączając do grona instytucji wspierających – Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Rzecznika Praw Dziecka. To ważne wyróżnienie dla projektu Partnerstwa dla Zdrowia, który od 5 lat cieszy się dużym zaufaniem nauczycieli.

__________________________________________________________________________

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

 • Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
  i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.
 • Najważniejsze cele programu:
 1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
 1. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
 1. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.
 • Główne działania programu:
 1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania
  w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
 1. 8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
 • Patroni honorowi: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka
 • Patroni regionalni programu: Dolnośląski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Łódzki Kurator Oświaty, Małopolskie Kurator Oświaty, Mazowiecki Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty, Podkarpacki Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Śląskie Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wielkopolski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

 

Oceń