Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Rasy kotów – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć!
devon-rex-ragdoll-norweski-lesny-rasy-kota

Rasy kotów – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć!

Obecnie znanych jest ponad 100 ras kotów, choć jeszcze 200-300 lat temu zwierzęta te nie były klasyfikowane w ten sposób. Podziały zostały wprowadzone przez specjalne organizacje, które zajęły się zrzeszeniem hodowców kotów. Dowiedz się, jak wybrać rasę kota dla siebie oraz jak powstają nowe krzyżówki.

Jak dzieli się rasy kotów?

Wyróżnia się między innymi podział na:

 • rasy typu europejskiego (np. ragdoll),
 • rasy typu perskiego,
 • rasy typu orientalnego oraz rasy szczególne.

Inny podział wyróżnia koty ze względu na długość ich włosa. Rozróżnia się koty:

 • krótkowłose,
 • półdługowłose i długowłose.

Szczególne wymagania niektórych ras kotów – jak wybrać kota dla siebie?

Wybierając kota dla siebie, sprawdź czy dana rasa kota pasuje do Twojego stylu życia i Twoich oczekiwań. Dowiedz się np. czy dana rasa dogaduje się z dziećmi, jakiej ilości ruchu potrzebuje, Ile czasu trzeba poświęcać na pielęgnację oraz do jakich chorób może być predysponowana.

Jeżeli nie masz czasu na codzienne wyczesywanie pupila, wybierz raczej kota krótkowłosego. Jeżeli natomiast chcesz zwierzę, które lubi zabawę, zdecyduj  na rasy opisywane jako aktywne np. norweskiego kota leśnego, sfinksa, czy Maine Coona.

Masz mieszkanie? Devon rex odnajdzie się w nim idealnie. To rasa, która zdecydowanie lubi rodzinne życie i nie ma większego problemu z niewielką przestrzenią. Pamiętaj jednak, że trzeba zapewnić mu stymulację w postaci zabawy! Zwróć uwagę, że wszystkie koty potrzebują:

 • zabawek,
 • drapaków oraz kryjówek, z których będą mogły obserwować otoczenie.

Bez takich akcesoriów Twój kot (nie ważne, czy będzie to ragdoll, czy devon rex) może odczuwać stres, a z czasem wykazywać zaburzenia zachowania np. agresję. W wyprawce każdego kota muszą znaleźć się także miski, dopasowane do wielkości kota kuwety, szczotki i inne akcesoria do pielęgnacji. Pamiętaj, że koty często mają problem z wypijaniem właściwej ilości wody, dlatego też możesz od razu zainwestować w minifontanny, wodotryski lub dość szerokie miski, które wpływają zachowanie kota i zwiększają ilość wypijanych płynów nawet o 50%.

Czy wciąż powstają nowe rasy kotów?

Praca hodowlana dotycząca różnych ras kotów trwa nadal. W Stan Zjednoczonych coraz popularniejsze są np. miniaturowe persy. W hodowli tej rasy ograniczone Zostały jednak krzyżówki mające na celu między innymi skracanie pyszczków! Zabiegi takie wpływały bowiem na uzyskanie określonego wyglądu, ale miały negatywny wpływ na drogi oddechowe oraz komfort życia kotów.

Hodowaniem nowych ras kotów zajmują się najczęściej hodowcy ze Stanów Zjednoczonych! Bardzo często wykorzystują oni spontaniczne mutacje genetyczne, krzyżują koty domowe z dzikimi lub łączą dwie różne rasy. W ten sposób powstały na przykład koty rasy burmilla. Pierwszy taki osobnik urodził się w 1981 roku i był owocem przypadkowej krzyżówki persa i kotki burmańskiej lila. W 1980 roku powstał także tak zwany ryś domowy, który powstał z krzyżówki rudego rysia amerykańskiego z kotami domowymi. Fizycznie przypomina on miniaturę rysia, ale zachowuje się jak kot domowy.

Czy istnieją rasy kotów psim charakterze?

Koty uważane są za samotników. Powszechnie wiadomo, że lubią one same decydować o sobie i chadzają własnymi ścieżkami. Czy istnieje zatem rasa kotów, która swoim charakterem przynajmniej odrobinę przypomina psy? Przykładem takich kotów są maine coon oraz kot norweski leśny. Te dwie rasy są podobne do siebie pod względem fizycznym, ale łączą je także wspólne cechy charakteru. Jeżeli odpowiednio przyzwyczaisz kota do szelek oraz smyczy maine coon i kot norweski leśny pójdą z Tobą na mały spacer! Przedstawiciele tych ras są dodatkowo bardzo rodzinni, lubią kontakt z człowiekiem oraz zabawy. Zwykle nie mają problemów w kontaktach z dziećmi oraz innymi zwierzętami.

Imiona dla kota – jak wybrać idealne imię dla kota?

Kiedy w twoim domu pojawia się mały kociak lub przygarnięty dorosły zwierzak, musisz znaleźć dla niego idealne imię. Nie zawsze jest to proste! Mamy dla ciebie listę nietypowych propozycji. Twojego kota możesz nazwać:

 • hrabia,
 • baron,
 • książę,
 • welwet lub aksamit.

W przypadku kotki rozważ takie imiona jak:

 • szałwia,
 • bazylia,
 • róża,
 • hrabina,
 • markiza lub contessa.

Wybierając imię dla kota, skonsultuj się z całą rodziną! Wspólna narada może być zabawna i na pewno będzie ważna dla Twoich dzieci, które poczują się ważne i odpowiedzialne za nowe zwierzątko.

Oceń