Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak często powinno się ozonować mieszkanie i dlaczego się to robi?
Obraz

Jak często powinno się ozonować mieszkanie i dlaczego się to robi?

Ozonowanie, które jest częstą praktyką w szpitalach czy instytucjach użyteczności publicznej, staje się coraz bardziej popularne wśród osób prywatnych. Nic dziwnego, bo ozonowanie mieszkania pozwala na pozbycie się wirusów, bakterii, grzybów oraz przykrych, uciążliwych zapachów. Jak często i w jakich sytuacjach powinno się z niego korzystać?

Ozonowanie mieszkania po chorobie

Korzystanie z usługi ozonowania może być prawdziwym wybawieniem dla domowników w wielu uciążliwych sytuacjach. Dezynfekcja domu za pomocą ozonowania jest skutecznym sposobem na pozbycie się wirusów i bakterii. Często zdarza się, że członkowie rodziny zarażają się jeden od drugiego, więc kontakt z zarazkami się przedłuża. To uciążliwe, zwłaszcza gdy w domu jest więcej niż jedno dziecko. Aby wyjść z błędnego koła, warto zastosować ozonowanie mieszkania, dzięki któremu pozbędziemy się mikroorganizmów.

Dezynfekcja domu jest zalecana, zwłaszcza gdy w rodzinie doszło do zakażenia koronawirusem. Po chorobie najlepiej przeprowadzić ozonowanie dwukrotnie, aby mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich nieproszonych gości.

Ozonowanie mieszkania a przykre zapachy

Wielokrotnie zdarza się, że w domu panuje uciążliwy smród, którego w żaden sposób nie możemy się pozbyć. Mogą to być jednorazowe i wyjątkowe sytuacje jak np. zalanie, pożar, czy próba pozbycia się fetoru po poprzednich właścicielach. Dezynfekcja domu za pomocą ozonu wyeliminuje trudne do usunięcia zapachy, a przy okazji odkazi wnętrza. Zaleca się ją również po remontach, zwłaszcza jeśli były używane farby i lakiery. W tych przypadkach warto oczyścić pomieszczenia za pomocą ozonu dwu– lub trzykrotnie – w zależności od tego, jak bardzo dokuczliwy jest smród. Po wszystkim w mieszkaniu pozostanie wrażenie przyjemnej czystości i świeżości.

Regularne ozonowanie mieszkania – kiedy?

Jeśli mieszkamy w starym budynku, narażonym na wilgoć, pleśń i grzyby, ozonowanie mieszkania lub domu warto przeprowadzać kilka razy w roku. Regularna dezynfekcja domu z użyciem generatora ozonu jest stosowana np., gdy mieszkamy ze zwierzętami, palimy papierosy lub jeden z członków rodziny przewlekle choruje.

Ozonowanie mieszkania co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej co tydzień, przyniesie ogromną ulgę alergikom i osobom chorującym na astmę, ponieważ pomaga pozbyć się roztoczy.

Nie ma ograniczeń co do tego, jak często należy ozonować pomieszczenia, w których przebywamy. Ozon niszczy drobnoustroje, docierając do wszystkich zakamarków: szczelin, przewodów wentylacyjnych, rur, a nawet wnętrz szaf i szuflad. Taka gruntowna dezynfekcja domu nie byłaby możliwa za pomocą standardowych środków odkażających. Dobrze więc przeprowadzić ją w każdym domu przynajmniej raz w roku. Z kolei ze względu na korzystny wpływ ozonowania na ludzkie zdrowie, nie ma przeciwwskazań, aby dla własnego komfortu, korzystać z tej praktyki nawet raz w tygodniu.

Jedyną uciążliwość może stanowić fakt, że ozonowanie mieszkania wymaga odpowiednich przygotowań. Wszystkie pomieszczenia i niektóre sprzęty trzeba zabezpieczyć, jednak z pomocą profesjonalnej firmy nie powinno to stanowić większego problemu.

5/5 – (1 głosów)