Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Techniki relaksacyjne – sposób na rozładowanie stresu
.togethermagazyn.pl technikirelaksacyjne-sposobnarozladowaniestresu

Techniki relaksacyjne – sposób na rozładowanie stresu

Stres to negatywne uczucie, które towarzyszy ludziom od zawsze. Nie da się go wyeliminować z życia, ale istnieją pewne sposoby na to, by nauczyć się go poskramiać. Najlepszym z nich są różnorodne techniki relaksacyjne.

Jakie korzyści dają techniki relaksacyjne na stres?

Wspominając techniki relaksacyjne, należy zacząć przede wszystkim od tego, że metody relaksacyjne to aktywne procesy, zarówno umysłowe, jak i fizyczne. Ich regularne praktykowanie pozwala zredukować uczucie napięcia i stresu, poprawić koncentrację oraz ogólne samopoczucie, obniżyć ciśnienie krwi, poprawić jakość snu, zwiększyć odporność organizmu, a także lepiej poznać siebie i swoje ciało.

Jakie są najpopularniejsze techniki relaksacyjne?

Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda, która w takim samym stopniu sprawdzi się u każdego. Techniki relaksacyjne opierają się bowiem na subiektywnych odczuciach, koncentracji na własnym ciele i jego podatności na działanie stresu.

Dlatego nawet jeśli pierwsza metoda, którą zastosujemy, nie do końca sprawdzi się w naszym przypadku, nie warto się zniechęcać. Istnieje kilka metod relaksacji, a do najpopularniejszych z nich należą: ćwiczenia oddechowe, mindfulness oraz wizualizacja.

1. Ćwiczenia oddechowe

Możemy wyróżnić kilka technik oddychania – oddech kwadratowy, metoda 7-2-11, oddech naprzemienny i wiele więcej. Najpopularniejszą, a zarazem najbardziej podstawową z nich jest oddychanie przeponowe.

W stanie silnych emocji nasz oddech staje się szybki i płytki, przez co nasz organizm jest niedostatecznie dotleniony. Poprzez głębokie, spokojne wdechy nosem i powolne wypuszczanie powietrza ustami jesteśmy w stanie uspokoić pracę serca, obniżyć ciśnienie oraz odpowiednio dotlenić umysł.

2. Mindfulness

Mindfulness często nazywany jest po polsku treningiem uważności. Jest to rodzaj medytacji, który przekłada się na całe nasze podejście do rzeczywistości. Ta technika relaksacji polega na koncentrowaniu całej swojej uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz, oraz na własnych odczuciach i emocjach, które w danej chwili nam towarzyszą. Można stosować ją, wykonując zwykłe codzienne czynności.

3. Wizualizacja

Metody relaksacyjne takie jak wizualizacja opierają się na zmysłowym doznawaniu wyobrażonych scen i sytuacji. Technika ta polega na wizualizowaniu sobie przyjemnych, relaksujących momentów – np. spaceru po lesie, powrocie do miejsca, w którym czuliśmy się dobrze, czy czasów dzieciństwa. Podczas wizualizacji ważne jest szczegółowe wyobrażanie sobie zapachów, dźwięków czy obrazów.

Dla wielu z nas słowo „relaks” kojarzy się głównie z wieczornym oglądaniem telewizji czy słuchaniem wyciszającej muzyki. Są to sposoby, które tylko krótkotrwale i minimalnie mogą załagodzić odczuwalny poziom stresu. Aby nauczyć się tego, jak radzić sobie z napięciem, a także załagodzić jego negatywne skutki, najlepiej jest poznać techniki relaksacyjne na stres, które pozwolą znacznie redukować jego poziom, a także poprawić nastrój i samopoczucie.

Oceń