Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak przebiega terapia alkoholowa?
Obraz-

Jak przebiega terapia alkoholowa?

Alkohol — lubimy go popijać dla relaksu. Nie ma nic dziwnego w tym, jeżeli ktoś raz na jakiś czas wypije lampkę wina, czy kilka drinków. Całkiem normalna sprawa, jeżeli to wszystko jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób kontrolować. Co, jeżeli ktoś po alkohol sięga częściej? Np. codziennie? Całkiem możliwe, że w takim przypadku mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu.

Terapia alkoholowa

Temat przykry, ale należy mieć świadomość, że są osoby mające z tym problem. I wcale nie jest ich tak mało. W takich przypadkach koniecznością jest terapia alkoholowa. Jak przebiega terapia alkoholowa? Na co należy się nastawić? Pierwszy etap to detoks alkoholowy. W skrajnie zaawansowanych przypadkach taki detoks odbywa się w zamkniętym, całodobowym ośrodku. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że detoks przyniesie spodziewany skutek.

Mówi się, że detoks to jeden z najcięższych etapów, które potrafią doprowadzić do łez nawet samych terapeutów. Osoba uzależniona musi pozbyć się ze swojego organizmu resztek alkoholu. Wielu pacjentów, w szczególności tych najbardziej uzależnionych, doświadcza efektów odstawiennych, które należy pokonać, aby móc przejść do następnego etapu leczenia.

Terapia podstawowa

Jeżeli mamy do czynienia z osobą uzależnioną, która nie jest jeszcze (na szczęście!) na tak zaawansowanym etapie, to można zdecydować się na terapię podstawową w ośrodku leczenia uzależnień, znajdującym się blisko domu.

Najczęściej na takie spotkania chodzą osoby, które w porę zorientowały się, że coś dzieje się z nimi nie tak lub takie osoby, nieświadome tego, że mają problem, zmuszone poniekąd przez swoich bliskich do wzięcia udziału w takiej terapii. Nie zapominajmy bowiem o tym, że w przypadku leczenia uzależnienia (nie tylko, jeżeli chodzi o alkohol), bardzo ważne jest wsparcie bliskich.

Nawet jeżeli osoba uzależniona wypiera, że coś jest z nią nie tak, będzie na pewno chciała chodzić na terapię, jeżeli zauważy przy sobie osoby bliskie, które chcą walczyć o ich wspólne dobro. Nie będzie to łatwe, ale należy okazywać wsparcie osobom uzależnionym, jeżeli tylko jest taka możliwość.

Terapia zaawansowana

Wróćmy jednak do ośrodka całodobowego, gdzie zakończył się proces detoksu. Pokonanie go to pierwszy poważny sukces, dzięki któremu można przejść dalej. Osoba uzależniona będzie uczestniczyła w wielu spotkaniach z terapeutą, aby zdać sobie sprawę z tego, gdzie leży jej problem, dlaczego pije.

Nie tak łatwo jest go określić — nawet jeżeli wydaje nam się wszystko tak oczywiste. Osoba uzależniona będzie miała dopasowaną do swoich potrzeb indywidualną terapię, która pomoże jej poradzić sobie z uzależnieniem.

Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na pytanie odnośnie do tego, jak wygląda terapia alkoholowa. Wszystko zależne jest bowiem od predyspozycji danego pacjenta oraz ośrodka, gdzie trafi on na leczenie. Niezależnie od tego, warto walczyć o siebie. Alkohol to podstępny wróg, który jest w stanie zniszczyć całe nasze życie. Nie można mu się poddać. Trzeba z nim walczyć.

Dowiedz się więcej na https://uzaleznienia-terapia.pl/

Oceń