Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaką matę wybrać dla niemowlaka?

Jaką matę wybrać dla niemowlaka?

Mata edukacyjna na stałe zagościła na liście rzeczy, które warto kupić dla niemowlęcia już w pierwszych miesiącach życia. Odpowiednio dobrana stanowi pomoc w rozwoju mięśni, rozbudza ciekawość dziecka i stanowi dla niego bezpieczne miejsce do zabawy.

  1. Rodzaje mat dla dzieci
  2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty edukacyjnej?
  3. Jakie są zalety maty edukacyjnej?

Mata macie nierówna – wybór w sklepach jest ogromny, jednak nie wszystkie modele zasługują na uwagę rodziców. Dobra mata umożliwia dziecku swobodę ruchów, a przede wszystkim nie stanowi dla niego zagrożenia.

Rodzaje mat dla dzieci

W internetowych poradnikach najwięcej uwagi poświęca się dwóm rodzajom mat dla dzieci – matom edukacyjnym i piankowym. Pierwsze z nich – maty edukacyjne – to maty, do których przyczepione są różne elementy, interesujące z perspektywy dziecka. Niektóre z nich posiadają dodatkowe pałąki i to na nich wiszą zabawki, niewielkie maskotki lub gryzaki. Mają one stymulować dziecko do wyciągania po nie rączek, a tym samym do trenowania odruchu chwytania lub utrzymania rąk w górze przez dłuższy czas.

Maty piankowe nieco przypominają specyficzny dywan. Rozkłada się je na podłodze, gdzie tworzą gładką i miękką powierzchnię. Ten rodzaj mat kupowany jest zazwyczaj dla starszych dzieci i służy za podłoże w kojcu do zabawy. Zwykle oprócz kolorowego wykończenia nie posiada dodatkowych elementów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty edukacyjnej?

Pierwszym i podstawowym kryterium, które powinna spełniać każda mata dla dzieci, jest bezpieczeństwo. Musi być na tyle miękka, żeby amortyzować upadki, a jednocześnie na tyle twarda, aby nie utrudniać dziecku ruchów. Niezwykle ważny jest materiał wykonania – tworzywo powinno być bezpieczne dla dzieci i opatrzone stosownymi atestami. Na bezpieczeństwie i materiale nie warto oszczędzać, ponieważ mają ogromny wpływ na zdrowie dziecka.

Mata edukacyjna ma wspierać rozwój malucha, a więc musi być dostosowana do jego wieku. Nie sprawdzają się materiały śliskie, utrudniające poruszanie się, lub trudne w utrzymaniu w czystości. Dziecko wiele elementów maty będzie brało do buzi, dlatego sprawdzą się jedynie te egzemplarze, które można łatwo i szybko wyczyścić. Uwagę warto zwrócić na kolory i wzory – wzrok dzieci rozwija się powoli, dlatego początkowo lepiej jest postawić na kontrastowe kolory i proste wzory, które nie męczą oczu. Jeśli wybór padnie na matę edukacyjną z pałąkami, należy sprawdzić ich mocowanie i zweryfikować czy umieszczone na nich zabawki nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Dodatkowym kryterium są cechy maty ważne z perspektywy rodziców, jak chociażby łatwość składania i rozkładania.

Jakie są zalety maty edukacyjnej?

Największą zaletą maty edukacyjnej jest wsparcie rozwoju niemowlęcia. Odpowiednio dobrana mata z oferty https://mamaville.pl/ to inwestycja w przyszłość dziecka. Wiele modeli rośnie razem z maluchem, ponieważ można je modyfikować – zmieniać dołączone do maty zabawki, dodawać lub odejmować kolejne elementy. Większość niemowląt lubi spędzać czas na macie edukacyjnej, ponieważ dołączone do niej zabawki są intrygujące, a ich częściowa niedostępność mobilizuje dziecko do podejmowania prób zdobycia upragnionego elementu. W ten sposób rozwijają się nie tylko mięśnie, ale również mózg, wzrok i motoryka. Jeśli do maty dołączone są elementy wydające dźwięki, dziecko uczy się związków przyczynowo-skutkowych (jeśli nacisnę brzuszek misia, to zaśpiewa on piosenkę). Dzięki macie edukacyjnej, dziecko może bezpiecznie się bawić i zdobywać nowe umiejętności.

Oceń