Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Początek przygody z akwarystyką krok po kroku
akwarium z rybkami

Początek przygody z akwarystyką krok po kroku

Podwodny świat jest piękny i tajemniczy, jednak dzięki magii akwarystyki każdy z nas może mieć jego odrobinę we własnym domu. Podziwianie kolorowych, fantazyjnych stworzeń żyjących w wodzie to propozycja świetna dla osób w każdym wieku. Od czego zacząć swoją przygodę z akwarystyką? Jak założyć pierwsze akwarium? Z tego artykułu dowiesz się, co będzie niezbędne na początek!

Zakup pierwszego akwarium i jego mieszkańców nie jest tak prostym krokiem, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Należy bowiem pamiętać, że wielkość akwarium i jego wyposażenie powinny być dostosowane do rodzaju rybek czy innych żyjątek, na jakie się zdecydujemy. W niniejszym wpisie pokrótce podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu swojego pierwszego domowego akwarium.

Wybierz wielkość i lokalizację akwarium

Zgodnie ze swoją nazwą, akwarystyka jest szczególnie mocno związana właśnie z obiektem, jakim jest akwarium. To od jego wielkości, kształtu i wyposażenia w dużej mierze zależy to, jak przebiegać będzie późniejsza opieka nad akwarium i jego mieszkańcami. Wbrew pozorom nie zawsze mniejszy zbiornik będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości i równowadze. Mały zbiornik sprzyja dużym wahaniom jakości wody, natomiast większe akwarium będzie pod tym względem bardziej stabilne.

Gdzie najlepiej ustawić akwarium? Idealne miejsce nie powinno być zbyt głośne ani nastawione na mocne oddziaływanie promieni słonecznych, przeciągi czy wahania temperatur. Należy także zadbać o odpowiednią podstawę, jaką najczęściej jest wytrzymała szafka odporna na działanie wody. Dzięki takiej szafce akwarium znajdzie się także na odpowiedniej wysokości, czyli na linii wzroku.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie

Samo akwarium i woda nie wystarczą, aby ryby i inne stworzenia czuły się w nim dobrze. Konieczne będzie także dodatkowe wyposażenie zbiornika, takie jak:

  • pokrywa oświetleniowa;
  • filtr zewnętrzny i wewnętrzny;
  • grzałka akwarystyczna;
  • żwirek;
  • termometr.

Warto zadbać także o dekoracje, które zapewnią rybkom warunki optymalne do życia. Ważnym elementem dekoracyjnym w akwarium są na przykład rośliny, które stanowią część naturalnego środowiska ryb, a przy okazji wyglądają bardzo estetycznie. Dodatkami mogą być także większe kamienie czy kawałki drewna – należy jednak zadbać o to, aby nie miały zbyt ostrych krawędzi.

Jakie rybki wybrać?

Ostatni, najważniejszy i najprzyjemniejszy etap to oczywiście zakup mieszkańców akwarium. Jednak również na tym etapie nie warto kierować się wyłącznie własnym gustem i wyglądem ryb. Jeśli nie masz dużego doświadczenia z akwarystyką, na początku najlepiej unikać gatunków wymagających lub agresywnych.

Należy też pamiętać o potrzebach danego gatunku. Większość ryb najlepiej się czuje w stadzie, dlatego warto zadbać o obecność przynajmniej kilku osobników, dobierając wielkość grupy do rozmiarów akwarium. Do gatunku ryb należy dostosować także warunki imitujące rytm okołodobowy w wodzie, aby zwierzęta czuły się w akwarium jak najbardziej naturalnie.

5/5 – (1 głosów)