Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co trzeba wiedzieć przed wizytą u dentysty?

Co trzeba wiedzieć przed wizytą u dentysty?

Dbanie o higienę i zdrowie jamy ustnej to jeden z ważniejszych czynników składających się na dobrostan całego organizmu. Bardzo ważna jest regularność wizyt u lekarza dentysty i samokontrola, które stanowią podstawę do zapobiegania rozwojowi poważnych dolegliwości. Niestety zdarza się, że wielu ludzi wciąż obawia się spotkania ze stomatologiem albo wiąże z tym nieprzyjemne doznania. W dużej większości da się temu zapobiec, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze: zadbaj o higienę jamy ustnej

Udając się na wizytę dentystyczną, należy wiedzieć, że odpowiednio przygotowana jama ustna zapewnia komfort osobisty pacjentowi i zdecydowanie ułatwia pracę lekarzowi. Przed wizytą warto dokładnie wyszczotkować zęby oraz użyć nici dentystycznej, dzięki czemu pozbędziemy się resztek pokarmu. Ponadto warto na kilka godzin wstrzymać się z paleniem papierosów oraz spożywaniem obfitych posiłków.

Po drugie: zabierz ze sobą dokumentację medyczną

W dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się, że zmieniamy gabinet stomatologiczny. Dlatego wybierając się na wizytę do nowego miejsca, należy zabrać ze sobą sporządzoną podczas poprzedniego leczenia dokumentację medyczną. Zawarte są w niej bardzo istotne klinicznie dane np. opis dotychczasowego leczenia czy zdjęcia przeglądowe jamy ustnej. Na tej podstawie lekarz będzie mógł zapoznać się z historią chorobową oraz aktualnym stanem uzębienia, porównać stan zębów i zaproponować odpowiednie leczenie.

Po trzecie: zjedz posiłek

Jeżeli w planach mamy leczenie, w którym zastosowane będzie np. znieczulenie, warto 1-2 godziny przed wizytą spożyć lekkostrawny posiłek. Trzeba mieć na uwadze, że po zastosowanym znieczuleniu jedzenie może być utrudnione, dlatego warto posilić się wcześniej. Podobnie jest w przypadku zabiegów ekstrakcji zębów, które przez pewien czas po (nawet do kilku godzin) wymagają karencji pokarmowej.

Po czwarte: zanotuj pytania dla lekarza i zalecenia

Bardzo często zdarza się tak, że przed wizytą w głowie kłębią się dziesiątki pytań, które umykają nam w trakcie jej trwania. Dlatego nie ma w tym nic złego, jeżeli przygotujemy listę pytań dla specjalisty, które pozwolą nam lepiej zrozumieć aktualny problem zdrowotny. Dodatkowo pod koniec wizyty lekarz powinien wytłumaczyć, jak dokładnie postępować przez kilka najbliższych godzin po opuszczeniu gabinetu. Takie wytyczne są bardzo ważne dla podtrzymania efektów leczenia i dobrego samopoczucia, stąd nie można ich ignorować, lecz poprosić o zapisanie lub zrobić to samemu.

Po piąte: nie odwlekaj wizyty

Choroby zębów podobnie jak inne schorzenia wymagają wnikliwej oceny specjalisty i powinny być zgłoszone na samym początku wystąpienia objawów. W przeciwnym razie mogą przyczynić się do rozwinięcia poważniejszych dolegliwości, w wyniku czego zarówno czas, jak i koszty leczenia mogą być większe. Dodatkowo leczenie zmian o dużym zaawansowaniu może być bardziej bolesne i uciążliwe dla pacjenta. Dlatego warto zgłaszać się do lekarza najwcześniej jak to możliwe i oszczędzić sobie nieprzyjemnych doznań. Wyjątek stanowią zmiany w jamie ustnej, takie jak afty czy opryszczka wargowa, które wymagają wyleczenia przed wizytą stomatologiczną.

Oceń