Together Magazyn » Dom » Zobacz, jakich narzędzi ręcznych nie może zabraknąć w twoim domu
pexels-energepiccom-

Zobacz, jakich narzędzi ręcznych nie może zabraknąć w twoim domu

W domu czy mieszkaniu zawsze jest coś do zrobienia. A to kran przecieka, a to śrubka w zawiasie się odkręciła lub trzeba złożyć meble, które przyjechały właśnie ze sklepu. W takich sytuacjach zawsze warto mieć pod ręką odpowiedni zestaw narzędzi, które w znacznym stopniu ułatwią wykonanie domowych napraw czy majsterkowanie.

Podstawowe narzędzia ręczne, które warto mieć zawsze pod ręką

W swojej domowej skrzynce narzędziowej warto mieć narzędzia ręczne, które zaliczane są do grupy budowlanej. Wśród nich należy wymienić między innymi różnego rodzaju młotki. W domu sprawdzi się szczególnie ten ze średniej wielkości główką z jednej strony zakończoną płaską powierzchnią do wbijania gwoździ. Druga strona może mieć końcówkę, która w znacznym stopniu ułatwi wyciąganie starych lub źle wbitych gwoździ.

W domu wręcz niezastąpione są narzędzia ręczne z grupy mechanicznych. Tutaj przede wszystkim należy wymienić śrubokręty, a także różnego rodzaju zestawy kluczy. Dzięki nim naprawisz przeciekający kran, przykręcisz koło samochodu, dokręcisz śruby w zawiasach, a także naprawisz rower.

Oprócz tego w podstawowym wyposażeniu domowego warsztatu z narzędziami powinny znaleźć się szczypce, nożyce, a także podstawowe klucze hydrauliczne.

W jakie narzędzia ręczne warto jeszcze się wyposażyć?

Jeżeli często wykonujesz prace remontowe czy naprawcze, warto rozszerzyć podstawowy zestaw narzędzi o kolejne produkty. Tutaj dużo zależeć będzie od tego, co dokładnie najczęściej robisz. Przykładowo, jeśli hobbystycznie tworzysz meble czy produkty z drewna, z pewnością przydatne będą ci różnorodne dłuta czy papier ścierny. Z kolei jeśli częściej pracujesz z metalem, to bezsprzecznie w twojej skrzynce narzędziowej powinny znaleźć się także takie akcesoria, jak przecinaki, przebijaki i imadło.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się również w podstawowe akcesoria malarskie, czyli pędzle (przynajmniej jeden płaski i szeroki, jeden okrągły i jeden wąski z owalną końcówką). W wielu pracach przydatne mogą okazać się także różnego rodzaju narzędzia pomiarowe, jak np. mierniki, poziomice i miarki automatyczne.

Narzędzia ręczne – kupować w zestawie czy osobno?

Wiele osób kupując narzędzia, zastanawia się nad tym, czy wybrać pojedyncze narzędzia i samodzielnie stworzyć zestaw dla siebie, czy też skorzystać z gotowych propozycji. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli szukasz rozwiązania na początek, to gotowy zestaw wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Jest to też ciekawy prezent dla majsterkowicza. Jednak w przypadku osób specjalizujących się w konkretnych pracach, gotowe zestawy mogą być niewystarczające. Często umieszczane są  w nich bowiem standardowe, najczęściej wykorzystywane rozmiary kluczy czy dłut. W takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem jest kupowanie pojedynczych sztuk i samodzielne skomponowanie swojego podręcznego zestawu.

Oceń