Together Magazyn » Dom » O czym warto pamiętać przy renowacji mebli?
pexels-ono-kosuki-

O czym warto pamiętać przy renowacji mebli?

Właściciele starych mebli zwykle bardzo szybko decydują się na ich wymianę na zupełnie nowe sprzęty. Zanim to jednak nastąpi, warto zastanowić się, czy można je odrestaurować i w ten sposób dać drugie życie starym krzesłom lub szafie. Obecnie renowacja mebli staje się coraz popularniejsza, a w wielu przypadkach nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Jak przygotować meble do dalszych czynności renowacyjnych?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności należy ocenić, jaki jest stan danego mebla oraz jakie konkretnie prace będą musiały zostać wykonane. Jeśli nie ma się wielkiego doświadczenia w renowacji mebli, lepiej odświeżać te sprzęty, których stan jest bardzo dobry lub dobry i wymagają jedynie zmiany powłoki lakierniczej oraz ewentualnie niewielkich napraw.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac powinno się zabezpieczyć miejsce, w którym będą one wykonywane. Pozwoli to uchronić przestrzeń wokół miejsca pracy przed osadzającym się pyłem i przypadkowymi zabrudzeniami. Warto też wyposażyć się w szlifierkę, papier ścierny oraz akcesoria malarskie.

Starych powłok najłatwiej pozbyć się za pomocą wspomnianej szlifierki. Z łatwością usunie ona lakier i farby z dużych powierzchni. W przypadku mniejszych elementów oraz miejsc trudno dostępnych resztki starego lakieru i innych powłok można usunąć przy pomocy arkuszy papieru ściernego o odpowiednio dobranej ziarnistości.

Odnawianie mebli – jaką stylistykę wybrać?

Odnawiając meble, możesz zachować ich dotychczasową stylistykę – wówczas wystarczy dobrać odpowiedni lakier lub lakierobejcę, która dodatkowo podkreśli kolor drewna. To szczególnie dobre rozwiązanie, gdy drewno ma piękny kolor i ciekawy układ słoi, który chcesz zachować.

Możesz też zdecydować się na całkowitą zmianę wyglądu odnawianych przez ciebie przedmiotów. Obecnie bardzo modne są meble stylizowane na rustykalne oraz utrzymane w stylistyce shabby chic. Dobierając odpowiednio kolory i wykończenie farby, możesz nadać starym meblom nieco bardziej nowoczesny wygląd. Na sprzętach o dużej powierzchni, np. szafach lub komodach, warto dodatkowo ręcznie lub przy pomocy szablonów namalować ciekawy wzór.

W jaki sposób należy pomalować i polakierować odnawiane meble?

Zanim rozpoczniesz malowanie lub lakierowanie mebli, musisz je odpowiednio przygotować. Konieczne jest nie tylko wspomniane już szlifowanie, dzięki któremu pozbędziesz się starej warstwy lakieru lub farby. Musisz też oczyścić mebel z wszelkich pyłów i innych zanieczyszczeń.

Jeżeli lakierujesz przedmiot, który ma trudno dostępne elementy, np. skomplikowane zdobienia, zacznij od nich. Polakieruj te fragmenty, korzystając z małego pędzelka. Następnie przejdź do większych powierzchni. Po zakończeniu pracy odczekaj, aż pierwsza warstwa wyschnie. Jeśli zajdzie taka konieczność, nanieś drugą warstwę lakieru. Zanim zaczniesz korzystać z danego mebla, pamiętaj o tym, aby zaczekać, aż całkiem wyschnie.

Oceń