Together Magazyn » Dom » Poznaj ponadczasowe ozdoby ogrodowe

Poznaj ponadczasowe ozdoby ogrodowe

Ogród piękny jest sam w sobie, ale ozdoby ogrodowe mogą podkreślić jego najlepsze atuty, a także dodać mu niepowtarzalnego stylu. Zastanówmy się nad tym, jak w prosty sposób wzbogacić i upiększyć swój ogród.

O czym trzeba pamiętać podczas projektowania ogrodu?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby wszystkie elementy w ogrodzie ze sobą współgrały. Najważniejszy jest ład, porządek i harmonia. Wszelka nowa mała architektura powinna pasować do drzew, krzewów oraz kwiatów rosnących w ogrodzie. Pamiętajmy o tym, że chaos pod wszelką postacią jest męczący, nie pozwólmy, aby wkradł się do naszej oazy spokoju. W tym celu kupujmy ozdoby do ogrodu z głową i z umiarem.

Przy zakupie ozdoby do ogrodu należy zwrócić uwagę na:

Materiał z którego wykonana jest dekoracja. Najlepiej wybierać te, które są wykonane z naturalnych materiałów. Takiego typu ozdoby fajnie komponują się z roślinnością. Ozdoby wykonane z plastiku nie zawsze pasują do każdego ogrodu. W ogrodzie najlepiej sprawdzają się ozdoby wykonane z drewna (np. wiatraki, drewniane donice), metalu (ozdobne kwietniki, rzeźby) oraz kamienia czy gliny (fontanny, rzeźby).

Równie ważna jest jakość wykonania. Jeśli kupujemy ozdoby do ogrodu, musimy pamiętać o tym, że będą one narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne przez wiele lat. Dlatego wybierajmy te ozdoby, które są dopracowane w każdym calu, nie mają żadnych skaz, a w przypadku ozdób metalowych sprawdźmy, czy są dobrze zabezpieczone przed rdzą.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zawsze powinniśmy trzymać się danej stylistyki, tak aby ogród tworzył jedną, spójną całość.

Ozdoby w ogrodzie

Kamienne lub gliniane donice – Bardzo fajnie prezentują się w ogrodzie, zgłasza wtedy, gdy zasadzimy w nich bogato kwitnące gatunki kwiatów. Dla przykładu, w wysokich donicach bardzo ciekawie będzie prezentował się cis lub tuja obsadzona zwisającymi bluszczami.

Maty wiklinowe – sprawdzą się jako bardzo dobra osłona altanki. Dzięki niej zabezpieczymy ją przed zbyt dużym wiatrem. Często stosowane są także jako osłony balkonowe, czy element ozdobny wzdłuż metalowego płotu.

Maty wiklinowe, bambusowe, czy trzcinowe, są łatwo dostępne oraz niezwykle proste w montażu. Są lekkie, dlatego do ich zamontowania wystarczą tylko plastikowe zaciski.
Tego typu maty wiklinowe możemy kupić w Przydomu.pl w cenach już od 54 zł.

Drewniane wiatraki – Ciekawie będą się prezentować na skalnikach, czy oczkach wodnych. Stanowią przysłowiową wisienkę na torcie w każdym ogrodzie.

Fontanny w ogrodzie – Wyglądają niezwykle, szczególnie wtedy, gdy przyciągają do siebie kolorowe ptaki lub motyle. Nie muszą mieć wielkich rozmiarów. Dzisiaj możemy kupić w sklepie małe wodne kaskady, które zmieszczą się w każdym ogrodzie.

Świderki ogrodowe – Wykonane z drewna lub kolorowego szkiełka. Są po prostu hipnotyzujące. Już samo obserwowanie tego, w jaki sposób jego małe elementy obracają się wokół własnej osi może nas uspokoić. Świderki ogrodowe znajdziesz je również na Przydomu.pl

Lampiony ogrodowe – Możemy je kupić lub wykonać samodzielnie. Świetnie wyglądają wieczorem zapalone na tarasie. Dla osób, które nie lubią ręcznych robótek, polecamy pochodnie ogrodowe. Dają w ogrodzie dużo światła i wprowadzają przyjemny klimat.

Jak zrobić lampion ze słoika?

W tym celu będzie nam potrzebny pół litrowy słoik grubsza, krótka świeca, szklane kulki i ozdobna wstążeczka. Dokładnie czyścimy słoik, aby nie miał na sobie żadnych zabrudzeń, śladów po naklejkach itp. Najlepsze do tego są słoiki o nietypowych kształtach. Na dno słoika wkładamy świecę. Wokół niej rozrzucamy kilka szklanych kuleczek. Następnie szyjkę słoika przewiązujemy ozdobną wstążeczką i gotowe!

Ozdoby w ogrodzie warzywnym

Ogród warzywny nie musi być nudny. Wystarczy, że użyjemy w nim odpowiednich ozdób lub zaprojektujemy go w taki sposób, aby fajnie wyglądał.

Przykłady ozdób w ogrodzie warzywnym:

Metalowa konewka – Może służyć nie tylko jako ręczne narzędzie do podlewania roślin, ale także będzie stanowić ciekawą ozdobę warzywnego ogrodu. Szczególnie wtedy, gdy ma ciekawy kształt i kolor.

Drewniane ogrodzenia grządek – uprawiane rośliny fajnie się w nich prezentują i co ważne, takie ogrodzenie nie pozwala na zarastanie grządek trawą, czy innymi chwastami. Dzięki takim ogrodzeniom wprowadzimy w swoim ogrodzie warzywnym ład i porządek.

Wiklinowe podpory pod warzywa pnące – Jeśli chcemy mieć w ogrodzie warzywa pnące, np. jakie jak groch, to możemy zastosować wiklinową podporę w formie stożka i obsadzić ją kilkoma ziarnami grochu. Gdy ziarna wykiełkują, będą miały gdzie się wspinać. Nie będziemy musieli męczyć się z wtykaniem w ziemię kijków i ich ciągłym poprawianiem, żeby stały w pionie.

Pamiętajmy o tym, że piękno w każdym ogrodzie zapewni umiar i harmonia. Dlatego wybierajmy ozdoby ogrodowe rozsądnie. Zanim zakupimy ozdoby do ogrodu, przemyślmy to dwa razy.

Oceń