Powrót do listy wydarzeń

Data/Czas

Marzec 24 piątek
18:00

Miejsce

Gdański Archipelag Kultury Plama
Pilotów 11
Gdańsk

Cena wstępu:

Wstęp wolny

Jakimi tropami poszli tegoroczni uczestnicy konkursu, projektując „twarz” FETY, będzie można przekonać się już w piątek 24 marca o godz. 18.00 podczas wernisażu na gdańskiej Zaspie. Serdecznie zapraszamy!

Roczna przerwa w organizacji konkursu na plakat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA ani na trochę nie osłabiła pomysłowości jego uczestników. Na konkurs wpłynęły 204 prace, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Ich tematyka była bardzo zróżnicowana – od zabawy literą poprzez nawiązania do teatralnych rekwizytów aż po liczne motywy zwierzęce. Poziom prezentowany przez wiele prac był wyjątkowo wysoki, stąd decyzja jury nie była łatwa. Ostatecznie większością głosów zwyciężył projekt autorstwa Agaty Stachowiak z Poznania, który przedstawia wytatuowanego atletę na monocyklu. Ponadto wyróżniono pomysł Piotra Depty-Kleśty ze Szczecina.

Komisja, w której skład weszli: Tomasz Bogusławki, Krzysztof Dydo, Elwira Twardowska, Anna Zbierska i Joanna Górska, doceniła w pracy laureatki kompozycję, typografię oraz zabawną grafikę, która podkreśla nieco szalony i nieokiełznany charakter FETY. Nie bez znaczenia było także kryterium elastyczności projektu, który będzie stanowił punkt wyjścia do opracowania materiałów promocyjnych i reklamowych festiwalu, takich jak koszulki, czy torby.

- Plakat to ważny element całego wydarzenia, jakim jest festiwal FETA. Nadaje mu charakter, odróżnia go od innych działań kulturalnych realizowanych w mieście. Zawsze jest inny i zawsze nas zaskakuje – mówi Szymon Wróblewski – organizator festiwalu FETA, kierownik klubu "Plama" Gdański Archipelag Kultury. – Praca ta ma być do pewnego stopnia tworem osobnym, choć w wielu miejscach stycznym z naszym festiwalem. Plakat musi być spójny z ideą FETY, ale już nie szukamy bezpośredniego opakowania dla naszej imprezy. Nie zapominajmy, że organizujemy konkurs również po to, by promować twórców plakatów, dlatego organizujemy wystawy pokonkursowe najciekawszych prac – dodaje Wróblewski.

Na wystawie pokonkursowej zostaną zaprezentowane, prócz zwycięskiego plakatu, 24 prace wybrane przez jurorów. Będzie można je podziwiać w „Plamie” do 28 kwietnia (wstęp wolny).

Tekst: Daria Szopa, „Plama” Gdański Archipelag Kultury

Autorzy prac:

Agata Stachowiak, Poznań (laureatka)

Piotr Depta-Kleśta, Szczecin (wyróżnienie)

Malwina Bienias, Kraków

Bartosz Choryan, Poznań

Dagmara Cieślica, Wieprz

Aleksandra Domek, Warszawa

Piotr Felszyński, Kraków

Joanna Grodecka, Gdańsk

Joanna Hernik, Budapeszt, Węgry

Michał Łącki, Gdynia

Bartosz Mamak, Poznań

Grzegorz Myćka, Zielona Góra

Magdalena Päpke, Gdynia

Krzysztof Piła, Bolesławiec

Teresa Płotkowiak, Gdańsk

Anna Sobczyk, Dobra

Marta Tomczyk, Gorzów Wielkopolski

Paulina Traczyńska, Warszawa

Ultra Agency Sp. z o.o., Gdańsk

Leszek Żebrowski, Szczecin

Teresa Płotkowiak, Gdańsk

Plama” Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
tel. 58 557 42 47
www.gak.gda.pl/plama

Powrót do listy wydarzeń

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta