Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Survival w wielu odsłonach – dla kogo jest to ciekawa opcja?
survival w wielu odslonach wp

Survival w wielu odsłonach – dla kogo jest to ciekawa opcja?

Choć powszechnie survival kojarzy się z ekstremalną szkołą przetrwania w warunkach zagrażających ludzkiemu życiu, tak naprawdę potrafi mieć również inne oblicza. Jedne nastawione faktycznie na zdobywanie przydatnych umiejętności w razie wystąpienia groźnych sytuacji, inne skoncentrowane raczej na rekreacji, ogólnym rozwoju lub poznawaniu świata wokół nas.

Dla kogo zatem są tak naprawdę wyjazdy survivalowe? Kiedy warto się na nie zdecydować i co trzeba ze sobą zabrać? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Klasyczny survival – na czym tak naprawdę polega?

Popularność tradycyjnego survivalu znacząco wzrosła na całym świecie wraz z pojawieniem się takich ekstremalnych podróżników, jak choćby Bear Grylls, który w swoich programach i publikacjach książkowych pokazywał, co zrobić, żeby przetrwać w nawet najtrudniejszych warunkach.

Na tym też polega właśnie klasyczna szkoła przetrwania – to zespół umiejętności, umożliwiających przeżycie w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji kryzysowych. Może to być zagubienie w lesie lub w górach, wypadek na odludziu lub doświadczenie stanu klęski żywiołowej na dzikim, nieznanym terenie. W takich momentach warto po prostu wiedzieć, co zrobić, by stworzyć sobie i bliskim bezpieczne schronienie, znaleźć pożywienie i wodę, a także opatrzyć rany, sprawnie wezwać pomoc lub znaleźć drogę ewakuacji.

Współcześnie można spotkać rozmaite wyjazdy i obozy, podczas których zdobywa się praktyczne kompetencje i wiedzę, co zrobić, by przetrwać w takich warunkach.

Mniej oczywiste oblicza survivalu

Tak naprawdę jednak survival może wyglądać nieco inaczej. Niekoniecznie bowiem tego typu wyjazdy muszą od razu oznaczać walkę o przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

Coraz częściej spotyka się bowiem mniej radykalne odmiany obozów survivalowych, które owszem zapewniają naukę przydatnych umiejętności, ale też mają nieco bardziej rekreacyjny charakter. Pod tym względem można choćby wymienić survival zielony, zbliżony dość mocno do bushcraftu. Podczas takiego wyjazdu dowiadujemy się wiele na temat przyrody danego obszaru, sposobów na zbudowanie schronienia lub zdobycie pożywienia w nieznanym miejscu. Często to także szansa na poznanie lokalnych historii i tradycji.

Sporą popularnością cieszą się również inne warianty survivalu, w tym choćby eskapady o charakterze rekonstrukcyjnym. O ile podczas klasycznego wyjazdu sięga się po profesjonalne wyposażenie, jak sprzęt do survivalu od: Karaluch.com.pl, o tyle przy rekonstrukcji wykorzystuje się wyłącznie narzędzia znane i stosowane przez ludzi w wybranym okresie.

Kto jest odbiorcą wyjazdów survivalowych?

Tak szerokie spektrum możliwości, jakie dają nowoczesne wyjazdy survivalowe, sprawia, że z takiej formy spędzania czasu korzysta coraz więcej osób należących do różnych grup wiekowych. To opcja dla dorosłych, którzy pragną odciąć się od stresów dnia codziennego i wszechobecnej elektroniki. Z takich wyjazdów korzystają również nastolatkowie, chcący przeżyć przygodę życia lub nawet całe rodziny, dla których też bywa to ciekawe doświadczenie. Coraz częściej survival wykorzystuje się jako formę atrakcji dla grup znajomych bądź też rozwiązanie na wyjazdy integracyjne dla firm. W końcu w trakcie takiego obozu zespół może lepiej się poznać, a także rozwinąć szereg praktycznych zdolności, przydatnych w codziennym działaniu, jak umiejętność podejmowania szybkich decyzji, realizacja konkretnych obowiązków pod presją czasu czy trenowanie pracy grupowej.

Tak naprawdę zatem survival potrafi być pomysłem na weekend lub dłuższy wyjazd dla każdego, kto pragnie aktywnie spędzić czas, zyskując przy tym wiele cennych doświadczeń.

Przydatna wiedza i przyjemnie spędzony czas – nowoczesny survival w praktyce

Choć survival kojarzy się z bardzo ekstremalnymi doświadczeniami, tak naprawdę może okazać się propozycją dla niemal każdego. Warto poznać szeroki zakres opcji, które daje. Może się bowiem okazać, że któraś z nich przypadnie szczególnie do gustu również Wam.

Oceń