Together Magazyn » Aktualności » Jaki odkurzacz pionowy wybrać? Poznaj nasze wskazówki!
jaki odkurzacz pionowy wybrac poznaj nasze wskazowki wp

Jaki odkurzacz pionowy wybrać? Poznaj nasze wskazówki!

Poszukiwanie idealnego odkurzacza pionowego do użytku domowego może zamienić się w prawdziwe wyzwanie ze względu na liczbę dostępnych na rynku opcji i możliwości. Każdy model oferuje różnorodne udogodnienia dla użytkownika, dlatego niekiedy trudno wybrać ten właściwy. Poniżej poznasz trzy istotne czynniki, które mogą wpłynąć na ostateczny wybór odkurzacza do codziennego użytku, czyli moc ssania, typ zasilania i dodatkowe funkcje.

1. Moc ssąca jako kluczowy aspekt efektywności

Najważniejszym parametrem odkurzacza pionowego jest moc ssąca, ponieważ decyduje ona o jego wydajności. Większa siła oznacza skuteczniejsze usuwanie brudu, kurzu i zanieczyszczeń, a w konsekwencji efektywniejsze działanie. Z tego powodu przed zakupem należy zwrócić uwagę na moc silnika podaną w watach (W). Ranking odkurzaczy bezprzewodowych, który zawiera najlepsze modele dostępne na rynku w 2024 roku, składa się z urządzeń o sile ssania od 100 do nawet 280 W — na ogół im więcej, tym lepiej. Optymalna wartość zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i rodzaju powierzchni do czyszczenia. Warto wspomnieć, że niektóre urządzenia mają wbudowaną dodatkową regulację mocy.

2. Typ zasilania — przewód czy akumulator?

Odkurzacze pionowe na przewód i na akumulator różnią się od siebie w dość znaczący sposób, co ma istotny wpływ na wygodę użytkowania i wydajność sprzętu. Z tego względu trzeba najpierw zapoznać się z parametrami i określić największe zalety, najistotniejsze wady, a także przeznaczenie modelu. To pozwoli stwierdzić, czy dany odkurzacz sprawdzi się w konkretnym domu.

 Czym charakteryzują się odkurzacze pionowe z przewodem, a jakie cechy mają te akumulatorowe?

  • Odkurzacze pionowe zasilane przewodem zapewniają ciągłą moc ssania i świetnie sprawdzają się na większych powierzchniach w domach jednorodzinnych. Niestety, długość przewodu często ogranicza zasięg sprzątania oraz sprawia problemy podczas manewrowania urządzeniem, zwłaszcza w trudno dostępnych, ciasnych miejscach.
  • Odkurzacze pionowe akumulatorowe są dużo mobilniejsze i łatwiejsze w użyciu, jednak ich czas pracy jest niekiedy ograniczony przez konieczność ładowania baterii. Z tego powodu nadają się idealnie do sprzątania niewielkich powierzchni, np. w mieszkaniach w bloku.

Ostateczny wybór powinien zależeć od indywidualnych preferencji użytkownika oraz rodzaju i wielkości powierzchni do sprzątania. 

3. Dodatkowe funkcje dla ułatwienia pracy

Nowoczesne urządzenia sprzątające oferują coraz więcej dodatkowych funkcji, które zwiększają ich wszechstronność i użyteczność. Oprócz standardowych elementów wyposażenia, takich jak dłuższy przewód zasilający, wymienne końcówki czy regulowana wysokość uchwytu, najlepsze odkurzacze pionowe korzystają m.in. z wbudowanego trybu turbo gwarantującego maksymalną moc ssania lub specjalnej technologii antyalergicznej, która redukuje ilość alergenów w powietrzu. Dobrze jest przyjrzeć się wszystkim możliwościom przed dokonaniem zakupu.

Jak widać, dobór odpowiedniego urządzenia sprzątającego do powierzchni oraz potrzeb użytkownika stanowi kluczową kwestię w trakcie podejmowania decyzji o kupnie odkurzacza pionowego. Najważniejsze, by zwrócić uwagę na moc ssania, typ zasilania i dostępne w cenie dodatkowe funkcje w celu odnalezienia idealnego sprzętu, który będzie ułatwiał wykonywanie obowiązków domowych przez długie lata.

Oceń