Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Komu mogę przekazać 1,5% podatku?
pomagająe dłonie

Komu mogę przekazać 1,5% podatku?

Okres rozliczenia podatku dochodowego (od osób fizycznych) to czas, który ma duże znaczenie dla każdego z nas. Wszyscy ci, którzy osiągają dochody muszą do końca kwietnia każdego roku złożyć deklarację PIT. W wielu przypadkach (nadpłaty lub odliczenia ulg) miłym elementem rozliczenia może być zwrot nadpłaconego podatku. Pamiętajmy przy okazji składnia deklaracji, że istnieje grono osób, które czekają na czas rozliczenia, ponieważ dla nich jest to okres nadziei na wsparcie. Komu tak naprawdę pomagamy, przekazując odpisu podatku przy swoim rozliczeniu?

Dlaczego warto pomagać przy rozliczeniu?

Na pytanie, dlaczego warto przyłączyć się do akcji przekaż 1,5% podatku, można by odpowiedzieć, że prościej pomóc już się nie da. Każdy, kto musi się rozliczyć z podatku dochodowego, już bierze w niej udział. Niestety bardzo często robimy to nieświadomie, zaznaczając w programie rozliczeniowym na chybił trafił jakąś fundację lub w ogóle nic nie zaznaczając, bo nie mamy na to czasu ani chęci.

Warto to jednak zmienić, zarówno dla siebie, jak i dla innych. Wystarczy zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście minut, aby pomóc komuś świadomie, wybierając organizację czy fundację, o której coś wiemy i mamy obraz tego, na co zostaną przeznaczone środki.

02 pomoc podatek 02 1
02 pomoc podatek 02 1

Komu można w ten sposób pomóc

Nie oszukujmy się, zapotrzebowanie na pomoc jest naprawdę duże, państwo niestety nie wspiera w wystarczającym stopniu ani cierpiące na różnego rodzaju choroby dzieci, ani chorych dorosłych, o zwierzętach już nie wspominając. Ale tak było od zawsze i to właśnie dobroczynność ludzi, którzy jako społeczeństwo wzajemnie się wspierali, pozwoliło nam przetrwać tysiące lat, które rzadko kiedy były epokami miodem i mlekiem płynącymi.

To właśnie w nas jest siła. W tym, że potrafimy wyciągnąć rękę do drugiego człowieka i w chwili jego słabości stanowić wsparcie i siłę, która prowadzi go dalej. Choroby i niepełnosprawność utrudniają codzienne życie, ale stanowią także ogień, który hartuje nasze człowieczeństwo, szczególnie z perspektywy osoby, która potrafi w takiej sytuacji okazać wsparcie i współczucie.

Dzisiaj rodzice chorych dzieci, zamiast skupić się na ich leczeniu, są często zmuszeni do walki nie tylko o zdrowie i życie swoich pociech, ale wręcz o przetrwanie całej rodziny. Podobnie jest z osobami dorosłymi, które przez chorobę nie mogą normalnie funkcjonować, a tym samym ich rodziny popadają w spiralę tej samej walki. To są tragedie całych rodzin, dla których wsparcie w postaci przekazania 1,5 % podatku jest często ostatnią deską ratunku.

Na co idą przekazane środki?

Przekazane z podatku środki są wykorzystywane przez różnego rodzaju fundacje i organizacje pożytku publicznego na realizację swoich działań. W przypadku Fundacji Sedeka zajmującej się wsparciem osób dorosłych, których dotknęły choroby, umożliwiają one opłacenie leczenia – w tym leków i rehabilitacji, operacji, a także zapewnienie odpowiedniej opieki i artykułów medycznych. Wszystkie zebrane środki zaspokajają potrzeby podopiecznych, fundacja działa wyłącznie dobroczynnie i nie pobiera żadnych opłat, ani prowizji od przekazywanych środków.

Idea przekaż 1,5 procent podatku stanowi najprostszy, ale równocześnie niezwykle ważny sposób na wsparcie osób potrzebujących. Nas to nic nie kosztuje, ponieważ kwota potrącana jest od podatku i jeśli nie wyznaczymy sami danej fundacji, czy organizacji to trafi ona po prostu do skarbu państwa. Warto zatem poświęcić chwilę uwagi i przekazać ją na cel organizacji, która przeznaczy ją na pomoc innym.

Pamiętajmy, że tymi innymi możemy kiedyś być my sami lub nasi bliscy, dlatego warto dbać i pielęgnować dobroczynność, która w trudnych sytuacjach może i dla nas lub naszych bliskich stać się kołem ratunkowym, utrzymującym nas na powierzchni.

5/5 – (1 głosów)