Together Magazyn » Zdrowie » Jak obniżyć cholesterol? Domowe sposoby, które są naprawdę skuteczne
wysoki cholesterol wp

Jak obniżyć cholesterol? Domowe sposoby, które są naprawdę skuteczne

Choć wysoki poziom cholesterolu to problem, który bardzo często jest bagatelizowany, należy mieć świadomość, że konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak obniżyć cholesterol. Domowe sposoby mogą być zaskakująco skuteczne!

Podwyższony poziom cholesterolu to poważny problem

Szacuje się, że nawet 20 mln Polaków ma kłopot z podwyższonym poziomem cholesterolu. Niestety, na ogół przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowo zbilansowana dieta, a także brak aktywności fizycznej. Wpływ na zbyt wysoki cholesterol może mieć także palenie papierosów i częste sięganie po napoje alkoholowe. 

Choć problem ten często jest lekceważony, każda osoba, która dowiaduje się, że ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, powinna zacząć działać jak najszybciej. Hipercholesterolemia może bowiem przyczyniać się do poważnych chorób układu krążenia, w tym do rozwoju miażdżycy. W skrajnych przypadkach podwyższony cholesterol może prowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu lub do zawału serca.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się nie tylko „zły”, ale też „dobry cholesterol. O ile „zły” cholesterol LDL przyczynia się do powstawania płytek miażdżycowych w tętnicach, o tyle „dobry” cholesterol HDL wspomaga ich usuwanie z krwiobiegu. To ważna informacja – przede wszystkim dla osób, które chcą skutecznie walczyć z cholesterolem! 

Jak obniżyć cholesterol – domowe sposoby

Choć wielu osobom wydaje się, że obniżenie poziomu cholesterolu jest bardzo trudne i wymaga skomplikowanych działań, w praktyce okazuje się, że istnieje wiele metod na rozwiązanie tego problemu. Przede wszystkim warto poznać domowe sposoby na obniżenie cholesterolu. 

Prawidłowa dieta to podstawa

Pierwszą rzeczą, którą powinny zrobić osoby chcące obniżyć cholesterol, jest zmiana nawyków żywieniowych. Należy zrezygnować z wysokoprzetworzonych produktów, które zawierają wiele tłuszczów trans oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Mowa tu między innymi o tłustych mięsach i wędlinach, słonych przekąskach, słodyczach, słodkich napojach gazowanych, a także o pełnotłustym nabiale, margarynie czy fast foodach. 

Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze wszystkiego, co lubisz! Istnieje wiele zdrowych i smacznych alternatyw. Postaraj się regularnie sięgać po takie produkty, jak produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, produkty pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa oraz inne produkty bogate w błonnik. 

Za prawdziwych pogromców cholesterolu uznaje się między innymi grapefruity, owsiankę, siemię lniane oraz awokado. Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu – picie wody to skuteczne narzędzie w walce z płytkami miażdżycowymi. 

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Oczywiście nie chodzi o to, abyś każdego dnia odwiedzał pobliską siłownię i wylewał tam siódme poty! Jeśli dotychczas nie miałeś wiele wspólnego z aktywnością fizyczną, możesz zacząć małymi krokami. Już 30 minut spaceru dziennie pozwoli Ci na uzyskanie dobrych rezultatów. Przy okazji spacer świetnie wpłynie na Twoje samopoczucie i obniży chęć na sięganie po niezdrowe, słone i słodkie przekąski. 

Spróbuj znaleźć formę aktywności, która będzie sprawiała Ci przyjemność. Możesz próbować różnych sportów – od jogi, poprzez pływanie na basenie, aż po nordic walking. Może to być również jazda na rowerze, a nawet… taniec! Szybko przekonasz się, że endorfiny, które wydzielają się podczas aktywności, mogą być naprawdę uzależniające. 

Naturalne zioła na obniżenie cholesterolu

Bardzo skutecznym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu jest picie odpowiednich ziół. Już dwie filiżanki specjalnie przygotowanej mieszanki mogą sprawić, że Twoje wyniki badań będą wyglądały o wiele lepiej. 

Pytanie tylko, po jakie zioła sięgać? Doskonałym wyborem będzie ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, mniszek lekarski, a także nasiona czarnuszki siewnej. Postaraj się także regularnie pić zieloną herbatę, która skutecznie obniża poziom „złego” cholesterolu. 

Wiesz już, jak obniżyć cholesterol

Istnieje wiele metod na to, aby obniżyć cholesterol domowymi sposobami. Znaczenie ma przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna. Warto również wesprzeć się dodatkowymi metodami, jak naturalne zioła. Jeśli jednak okaże się, że poziom cholesterolu nadal jest wysoki, koniecznie odwiedź lekarza. Jedno jest pewne – walkę z wysokim cholesterolem warto rozpocząć jak najszybciej. W ten sposób zadbasz o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. 

5/5 – (2 głosów)