Together Magazyn » Kultura » Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Jeśli chcielibyśmy wskazać na najważniejszą instytucję kulturalną w Gdyni, naturalnym wyborem były Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Jest to zresztą kluczowa placówka teatralna i ośrodek kulturalny całego regionu, doskonale znany w Polsce. Atrakcyjne położenie placówki, tuż nad samym morzem, sprawia, że jest ona również dobrze rozpoznawana przez turystów. Teatr Muzyczny istnieje już od 1958 roku. W ciągu 56 lat działalności stał się integralną częścią Gdyni. Trudno obecnie wyobrazić sobie to miasto bez Teatru Muzycznego. Można powiedzieć, że niegdyś Gdynia stworzyła swój teatr, ale od wielu lat to on współtworzy Gdynię.

Aby zrozumieć ogrom dorobku gdyńskiej sceny, warto przypomnieć, że w czasie swojej działalności przygotowano tam ponad 320 premier. Wśród spektakli były sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a wśród nich: musicale, operetki, spektakle muzyczne, baletowe, kabaretowe czy bajki. Realizowano także różnego rodzaju koncerty i spektakle kameralne. Liczne przedstawienia teatralne stały się wizytówkami Teatr Muzycznego. Wśród najbardziej znanych można wymieć takie tytuły, jak: Jesus Christ Superstar, skrzypek na dachu, Les Miserables, Evita, Hair, Chicago, Lalka czy Shrek. Te spektakle przeszły już nie tylko do historii gdyńskiego teatru, ale i do dziejów polskiej kultury. To oczywista zasługa gdyńskiego ośrodka, jego znakomitych aktorów i artystów, którzy przygotowywali wspomniane sztuki. Na uwagę zasługuje również działalność edukacyjna Teatru Muzycznego, dzięki której tysiące młodych ludzi mogło zapoznać się z kulturą wysoką.

Obecnie Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej jest nowoczesną placówką, otwartą na widzów w każdym wieku. We wrześniu 2013 roku zakończyła się rozbudowa teatru, którą prowadzono od listopada 2010 roku. Dzięki temu pojemność widowni Dużej Sceny powiększyła się do 1070 miejsc. Powiększono także foyer, które zyskało kolejne piętro. Zagospodarowano również przestrzeń na nowe pomieszczenia. Do bardzo ważnych inwestycji, które wyznaczają nowy rozdział w historii gdyńskiej placówki, należy zaliczyć otwarcie Sceny Nowej. Jej pojemność to 360 osób. Scenę Nową otwarto w kwietniu 2012 roku. Ma ona charakter wydzielonej przestrzeni dla widzów i aktorów, z odrębnym wejściem, foyer, własnymi kasami biletowymi, szatniami i garderobami. Natomiast Scena Kameralna może gościć 147 widzów. Łącznie w Teatrze Muzycznym w Gdyni może przebywać aż 1500 osób, co sprawia, że jest to największa scena muzyczna w Polsce. W teatrze zastosowano również najnowocześniejsze rozwiązania akustyczne, oświetleniowe i audiowizualne. Dzięki nim gdyńskie spektakle zyskały niezwykłą oprawę, godną najlepszych teatrów w Europie.

Jeśli ktoś jeszcze nie miał możliwości, by zawitać w progi rozbudowanego Teatru Muzycznego w Gdyni, warto nadrobić te zaległości. Prezentowany repertuar obejmuje przedstawienia dla osób z różnych kategorii wiekowych. Rodzinne spotkanie z kulturą w murach gdyńskiego teatru na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

 

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Plac Grunwaldzki 1, 81–372 Gdynia

Tel.: centrala: +58 785 58 11

Rezerwacja telefoniczna:

+48 58 661 60 00

+48 58 785 59 00

faks: +48 58 785 58 39

pon.: 9.00–15:00

wt.–pt.: 9.00–17.00

Godziny otwarcia kas:

w poniedziałki kasa główna (Nowa Scena): wt.–pt.: 12.00–19.00

Duża Scena/Nowa Scena – dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu, spektakle poranne – godzinę przed rozpoczęciem spektaklu

Scena Kameralna – godzinę przed rozpoczęciem spektaklu

Oceń