Together Magazyn » Aktualności » Muzealne lekcje online w wyjątkowej odsłonie

Muzealne lekcje online w wyjątkowej odsłonie

Muzeum Gdańska rozpoczęło pilotażowy projekt lekcji online skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas I-VI oraz przedszkoli. Do tej pory, w tych niestandardowych zajęciach wzięło udział 250 uczniów. Lekcje będą się odbywać do 23.12!

Lekcje online to praktyczne narzędzie spełniające aspekty podstaw programowych, które ma wesprzeć pracę tysięcy gdańskich nauczycielek oraz nauczycieli. Poświęcone historii Europy, Polski i Gdańska zajęcia to także zaproszenie do poznania historii najważniejszych zabytków i oddziałów Muzeum Gdańska, czyli Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta i Domu Uphagena – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. 

Wzięcie udziału w zajęciach jest wyjątkowo proste. Wystarczy tylko zgłosić się do osoby prowadzącej konkretne zajęcia i zarezerwować termin. Pedagodzy mają do wyboru cztery lekcje, a zajęcia odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams i są oczywiście bezpłatne. 

Oferta lekcji online składa się z czterech tematycznych propozycji:

  • „Herb Gdańska”
  • „Rycerze króla Artura”
  • „Panienka z okienka”
  • „W domu państwa Uphagenów”. 

Ze wszystkich mogą skorzystać uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Pierwsza z lekcji spełnia również podstawę programową dla uczniów klas IV-VI. Dwie ostatnie, tj. lekcje poświęcone bohaterce powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz o życiu codziennym w dawnym Gdańsku, są przeznaczone również dla przedszkolaków.

Zajęciom towarzyszą wszystkie elementy i emocje towarzyszące podczas tradycyjnych spotkań. Jest możliwość interakcji i bezpośredniego kontaktu z animatorem. W wyznaczonym terminie wszyscy spotykają się przed monitorami, a każde spotkanie trwa ok. 45 minut. 

Wystarczy zgłosić się telefoniczne do osoby prowadzącej zajęcia. Informacje i dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Herb Gdańska 

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć, na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta jak i widnieje on na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.

Rycerze króla Artura 

Kim był legendarny król Artur i jego rycerze? Jaki ma związek z naszym miastem? Jaki wpływ miały legendy arturiańskie na średniowiecznego rycerza? Kto i jak mógł nim zostać oraz jakie były jego obyczaje, stroje i uzbrojenie? Razem ze średniowiecznym wojownikiem udamy się na wyprawę do czasów, gdy Dwór Artusa tętnił życiem, a gdańszczanie zdobywali laury w rycerskich turniejach. 

Panienka z okienka 

Postać Hedwigi, czyli Panienki z okienka znana jest dzięki powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz późniejszej adaptacji filmowej. Mamy jednak niespodziankę. Oto Panienka z okienka zamieszkała w Nowym Domu Ławy i czeka na dzieci, by opowiedzieć im o swoim życiu w dawnym Gdańsku.  Zaprosi nas także do swojego pokoiku, gdzie razem wyjrzymy przez okno! 

W domu państwa Uphagenów

Państwo Uphagenowie zapraszają najmłodszych do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…

Fot. Agnieszka Grabowska

Oceń