DLA MAŁYCH
New Scientist / Frank Swain
Jak długo trwa teraz?
„Jak długo trwa
teraz?” to najnowsza książka niezwykle popularnej serii magazynu New Scientist,
znanej polskim czytelnikom m.in. z bestsellera „Dlaczego pingwinom nie
zamarzają stopy?”. Znajdziecie tu dosłownie wszystko: Dlaczego nie kichamy
przez sen?, Dlaczego Pluton nie jest już planetą?, Jakiego koloru są cząstki
subatomowe?, Co się stanie, gdy jedna czarna dziura wchłania drugą?, Czy nasze
odciski palców zmieniają się wraz z wiekiem?) i kolekcję odpowiedzi, które na
zawsze zmienią nasze postrzeganie świata.
Fascynująca podróż przez wszelkie możliwe dziedziny nauki gwarantowana! Mamy tu
neuronaukę, najnowocześniejsze technologie, ale także meandry podświadomości.
Przewodnik po „niewyjaśnionym”, który obejmuje wszystko: od fal grawitacyjnych
po wspomnienia złotych rybek.
Scott Stuart
Mój cień jest różowy
Inspirująca opowieść o małym chłopcu, który odkrył, że ma różowy cień… i poszedł do szkoły w spódniczce oraz o ojcu, który pokazał, co to znaczy naprawdę wspierać swoje dziecko w jego wyborach.
„Mój cień jest różowy” to podnosząca na duchu opowieść o odwadze bycia innym i byciu wiernym sobie. Historia chłopca z różowym cieniem ma mocny przekaz: pozwólmy dzieciom być tym, kim chcą, bo “być innym — jest bosko”!
Książka powstała pod wpływem osobistych doświadczeń autora z 3-letnim wówczas synem, który przeżywał fascynację postacią Elsy z „Krainy lodu”, a jego zamiłowanie do noszenia stroju księżniczki nie wpisywało się w powszechnie przyjęte schematy społeczne. Reakcje ze strony rówieśników i dorosłych, z którymi spotkał się mały chłopiec w swoim codziennym, przedszkolnym życiu, sprawiły, że Scott w ramach wsparcia dla syna i rodziców stawiających czoła podobnym wyzwaniom, stworzył bogato ilustrowany wiersz, który w metaforyczny sposób oswaja temat tolerancji i akceptacji odmienności, zachęcając do odwagi w wyrażaniu siebie.
Jak deklaruje sam autor, jego celem jest wzmocnienie dzieci w tym, by miały odwagę być sobą, różnić się od innych oraz wspieranie rodziców w procesie umacniania swoich dzieci w takich postawach.
Katarzyna Ryrych
Lato na Rodos
Nie ma wielu książek dla młodych ludzi takich jak „Lato na Rodos”, która już zdobyła nagrodę główną w 5. Konursie Literackim im. Astrid Lindgren. Lektura wciągnie od pierwszej strony zarówno Twoje dziecko, jak i Ciebie, wywoła uśmiech, wzruszy i pozostanie w pamięci na długo po odłożeniu jej na półkę. Jest to jedna z tych historii, które są nie tylko piękne, ale również pouczające dla ludzi w każdym wieku.
Książka opowiada historię dwóch chłopców spędzających czas na tytułowej wyspie… No, powiedzmy, że na Rodzinnych Ogródkach Działkowych (Ogrodzonych Siatką). Jeden z nich, Turet, jest pełen energii, ciągle wymachuje rękami i zaczyna każde zdanie od „Uh-duh-duh”. Drugi, Porszak, nie przepada za zbyt bliskim kontaktem i najbardziej na świecie lubi układać kamienie według ich wielkości. Jak widać, chłopcy nie są tacy, jak inne dzieci. Prawdziwa tego przyczyna jest taka, że pierwszy z nich cierpi na zespół Touretta, a drugi jest autystyczny. Nie przeszkadza im to jednak w poznawaniu świata i cieszeniu się nim.
Książka próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest normalność i czy w ogóle coś takiego istnieje. Pięknie opowiedziana i opatrzona wyjątkowymi ilustracjami opowieść pokazuje dziecku, że inność wcale nie musi być zła, a dzięki temu jest znakomitą nauką tolerancji. Nie bez powodu książka zdobyła prestiżową nagrodę główną w konkursie im. Astrid Lindgren na najlepszą współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
Mike Barfield
Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu
Chemia jest nudna? Nigdy w życiu! Oto najciekawszy przewodnik po pierwiastkach, jaki możesz sobie wyobrazić! Czy wiesz, że gdyby nie rysik w twoim ołówku, nie istniałoby życie na Ziemi? Albo że zabójczą substancję, która posłużyła do zbudowania najgroźniejszej broni w dziejach, można odkryć w butelce z wodą? Autor tej zdumiewającej książki dowiedzie, że prawie wszystko we wszechświecie składa się z zaledwie dziewięćdziesięciu dwóch pierwiastków. I że w dodatku wiele z nich – od argonu po żelazo – znajdziesz w swoim własnym domu. Dołącz więc do zabawy w chowanego… i poszukaj pierwiastków wokół nas!
Autorzy zebrani
Wszystkie kolory świata
Książka-cegiełka na rzecz równości i otwartości.
Żaba-indywidualistka, która nie umie być jak inne zielone żaby i najchętniej czytałaby gazetę w spokoju. Biała wiewiórka, marząca o tym, by być jak jej rude koleżanki. Dziadek, który wyszedł z szafy. Szkolna drużyna piłkarska w zaskakujący sposób wspierająca kolegę w różowych trampkach.
Choć często bardzo się różnimy, łączy nas bardzo wiele. A najważniejsze jest to, że każdy z nas ma prawo do bycia sobą, bezpieczeństwa, szacunku.
„Wszystkie kolory świata” to zbiór 20 różnorodnych utworów, stworzonych z potrzeby serca i odruchu solidarności z dziećmi wykluczanymi i szykanowanymi z powodu swojej inności.
Książkę stworzyli całkowicie charytatywnie znakomici artyści, a dochód z książki przeznaczony jest na wsparcie 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Jana Christy, John Seven
Zasady są po to, żeby je łamać. Dziecięcy przewodnik po anarchii
Oficyna Wydawnicza Bractwa „Trojka”
Czy masz w domu małego rebelianta? Ta książeczka jest dla niego lub dla niej! Jeśli chcesz przekazywać dziecku takie wartości jak wolność myśli, dyskusji, szacunku dla innych – przeczytaj mu ją.
Ale uwaga! Jest ryzyko!
Mowa o książce „Zasady są po to, żeby je łamać. Przewodnik po anarchii dla dzieci” Johna Sevena i Jany Christy. Zawiera wywrotowe hasła w rodzaju: „Ucz się. Używaj mózgu”, „Rozdawaj rzeczy”, „Słuchaj najcichszego głosu”. Każde hasło ilustrowane jest chwytającą za serce pastelą. Rozmowa, szacunek, myślenie – któż nie chce rozwijać tych umiejętności u swojego dziecka? Jest jednak haczyk. Książeczka zachęca do niezależności „tu i teraz”, a nie wtedy, kiedy dorośniesz. Dlatego decydując się na przeczytanie „Zasad…” dziecku, zgadzasz się na to, że Twój autorytet będzie kwestionowało. To książka dla odważnych rodziców, którzy chcą wychować odważne dzieci.
„Zasady…” jednocześnie przybliżają pojęcie anarchii, pokazując podstawowe wartości ruchu wolnościowego. To ważne teraz, gdy coraz więcej osób uczestniczy w ruchach społeczno-politycznych, a najtęższe głowy rozglądają się za alternatywami dla kapitalizmu. Ale dlatego książeczka nie wszystkim się podoba. Amerykańska konserwatywna „Tea Party” uznała „Zasady…” za „całkowicie szokujące”, co oczywiście przyczyniło się do sukcesu amerykańskiego oryginału.
DLA DUŻYCH
Dr Frank Tallis
Jak przestać się martwić
Zamartwianie się jest czymś naturalnym. To efekt działania systemu ostrzegawczego wbudowanego w nasze ciało. Czasem jednak może wymknąć się to spod kontroli – zaczyna nam wtedy przeszkadzać i odbiera radość życia. „Jak przestać się martwić” to książka dla każdego, kto czuje się przygnębiony i rozkojarzony swoimi lękami albo obawia się, czy nie traci nad tym kontroli. Znajdziecie w niej nie tylko praktyczne sposoby, jak przestać się zamartwiać – oraz porady, jak uporać się z przeszkodami – ale nauczycie się też, jak sprawić, by zamartwianie się działało na waszą korzyść.
Ta książka sprawi, że zaczniecie postrzegać zamartwianie się jako coś pozytywnego, a nie szkodliwego, i wykorzystacie je konstruktywnie – do poprawy jakości waszego życia!
Ursula K. Le Guin
Księga Drogi i Dobra
Zachwycająca interpretacja jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości w mistrzowskim przekładzie Justyny Bargielskiej i Jerzego Jarniewicza.
„Księga Drogi i Dobra” to wyjątkowa, niezwykle inspirująca poetycka interpretacja starożytnego tekstu stworzonego dwa i pół tysiąca lat temu przez twórcę taoizmu. Według jej mądrości żadna z naszych cech nie różni się od cech doskonałego władcy, genialnego myśliciela czy wielkodusznego filantropa. W tej przełomowej współczesnej interpretacji starożytnego klasyka Ursula Le Guin przedstawia uświęconą i zadziwiająco potężną filozofię chińskiego myśliciela. Książka zawiera obszerne osobiste komentarze autorki, podkreślające wartość tekstu – zwłaszcza w naszych trudnych, niespokojnych czasach.
„Spośród wielu tłumaczeń Księgi Drogi i Dobra wersja Ursuli K. Le Guin jest szczególnym skarbem. Prawdziwą rozkoszą.” – Chianglian Al Huang, twórca fundacji Living Tao
Garri Kasparov
Ostatni bastion umysłu
Ta fascynująca i aż kipiąca emocjami opowieść Garriego
Kasparowa przechodzi płynnie w pasjonujące rozważania, czym w istocie jest
inteligencja oraz sztuczna inteligencja.
Mecz szachowy, który w 1977 roku Kasparow rozegrał przeciwko superkomputerowi
IBM Deep Blue, był przełomowym momentem historii technologii. Wyznaczył
początek nowej ery – ery sztucznej inteligencji. Oto maszyna pokonała człowieka
– mistrza świata w dyscyplinie wymagającej największej intelektualnej
sprawności.
W swojej wyjątkowej książce Kasparow po raz pierwszy ujawnia własną –
zaskakującą, a może nawet szokującą – wersję tamtych wydarzeń. Opisuje, jak się
czuł, wymyślając strategię przeciw nieustępliwemu, niezmordowanemu
przeciwnikowi w sytuacji, gdy oczy całego świata śledziły jego poczynania.
Opowiada o historii sztucznej inteligencji z perspektywy mikrokosmosu szachów –
gry uważanej przez pokolenia naukowców za klucz do zrozumienia mechanizmów
poznania ludzkiego i maszynowego. Kasparow, korzystając ze swoich wyjątkowych
doświadczeń, wybiega w przyszłość i postrzega sztuczną inteligencję jako
wspaniałą szansę rozwoju człowieka. Podczas gdy wielu widzi w niej zagrożenie,
w szczególności jeśli chodzi o miejsca pracy, Kasparow pokazuje, jak ludzkość
zamiast obawiać się swoich najbardziej wyrafinowanych wytworów intelektu, może
przy ich pomocy wznieść się na nowe wyżyny.
Lindsay McCrae
Rok wśród pingwinów
Fascynująca relacja z wyprawy na drugi koniec świata i niepowtarzalny portret najbardziej wyjątkowych mieszkańców Antarktydy.
Podczas antarktycznej zimy dzieją się rzeczy niesamowite. Gdy temperatura spada do minus sześćdziesięciu stopni, a morze wokół południowego kontynentu zamarza, pingwiny cesarskie – największe ze wszystkich pingwinów – rozpoczynają wielokilometrową wędrówkę po lodzie, aby dotrzeć tam, gdzie mają przyjść na świat ich młode. Żadne inne zwierzęta nie rozmnażają się w tak surowych, niesprzyjających warunkach. Matki i ojcowie wymieniają się rolami, a samce poszczą przez ponad sto dni najstraszliwszej zimy, aby wysiedzieć jaja i bezpiecznie sprowadzić młode pisklęta na skuty lodem świat.
„Rok wśród pingwinów” to opowieść o wyprawie na kraniec świata. Lindsay McCrae, ceniony i wielokrotnie nagradzany twórca filmów przyrodniczych, należący do ekipy sir Davida Attenborough operator, przez 337 dni podziwiał unikatowe piękno Antarktydy i śledził z bliska życie jedenastu tysięcy pingwinów cesarskich. Ta książka to fascynująca kronika życia, śmierci i ponownych narodzin tych wyjątkowych ptaków, a także opowieść o niezwykłym doświadczeniu człowieka, który spędził blisko rok w najbardziej ekstremalnych warunkach, jakie tylko sobie wyobrazić.
Briana Dumaine
Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie
Bezonomika to nie tylko książka o Amazonie, ale też o rewolucji technologicznej, która dokonuje się na naszych oczach – mówi Andy Karsner, główny strateg i „kosmiczny kowboj” w Google X. To fascynująca opowieść o fenomenie sztucznej inteligencji wzorcowo wykorzystanym przez Jeffa Bezosa, od kilku lat najbogatszego człowieka na świecie. Szczególnie dziś, kiedy w wielu krajach odbywają się protesty pod ogólnoświatowym hasłem „Make Amazon Pay”, gdy gigant zapowiedział wejście do Polski, a Jeff Bezos postanowił oddać stery nad firmą to książka ważna, nie tylko ze względu na studium przypadku sukcesu marki, ale także niezwykle cenne, bo czynione w czasie rzeczywistym obserwacje dotyczące jej przemian.
– Amazon nie jest za duży, żeby upaść. Przeciwnie, przewiduję, że pewnego dnia Amazon upadnie. Amazon zbankrutuje. Z historii wielkich firm wynika, że zazwyczaj istnieją trzydzieści kilka lat, a nie sto z okładem – powiedział sam Jeff Bezos na zebraniu pracowników w 2018 roku.
Amazon to jednak nie tylko idylla. To także nieunikniona perspektywa pełnej automatyzacji w strukturach firmy, a tym samym likwidacja tysięcy, a wręcz, jak się szacuje, blisko 700 milionów miejsc pracy. O tych i innych problemach pisze w swej książce Brian Dumaine.
Czyżby na naszych oczach działa się historia?
Chad Orzel
Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas
Kot Schrödingera, który jest jednocześnie żywy i martwy, splątanie kwantowe, nazwane przez Einsteina upiornym działaniem na odległość, Bóg grający w kości z Wszechświatem – czy te obrazowe porównania opisują jedynie egzotyczną rzeczywistość kwantową, z którą mogą obcować wyłącznie fizycy?
Nic podobnego!
Działanie mechaniki kwantowej możemy obserwować w naszym otoczeniu, ponieważ cały otaczający nas świat jest przesiąknięty dziwnymi i abstrakcyjnymi zjawiskami kwantowymi. Nawet najzwyczajniejsze w świecie czynności, takie jak przygotowanie śniadania czy pisanie na komputerze, są z gruntu kwantowe! Procesy chemiczne związane z rozchodzeniem się aromatu porannej kawy albo fakt, że parówki nie przelatują przez stół, lecz pozostają na nim wraz z talerzem, można wyjaśnić tylko przez niezwykłe własności statystyczne kwantowych spinów. Nie można pojąć działania układów półprzewodnikowych w komputerach bez zrozumienia zjawiska kwantowej superpozycji – podobnej do tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku nieszczęsnego kota-zombie wymyślonego przez Schrödingera. Książka „Śniadanie z Einsteinem” pokazuje, gdzie i jak należy patrzeć i o co pytać, by odkryć mechanikę kwantową w naszej codzienności.