Together Magazyn » Aktualności » Za drzwiami biblioteki tyle się dzieje!

Za drzwiami biblioteki tyle się dzieje!

Pandemia storpedowała życie społeczne. Biblioteki, podobnie jak inne instytucje kultury, zostały zamknięte. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku już podczas wiosennego lockdownu przeniosła część działalności do Internetu. W ten sposób chciano wesprzeć kulturalnie tych wszystkich, którzy ciężko znosili i znoszą pandemię. A wiadomo, że zachowanie spokoju, oderwanie myśli od złych wiadomości w tych trudnych czasach jest bardzo istotne. Podkreślają to sami lekarze. Poza tym, za zamkniętymi chwilowo drzwiami biblioteki dzieje się tak dużo, że nie możesz tego przegapić!

Dziś nasze propozycje kierujemy szczególnie do najmłodszych odbiorców, którzy również odczuwają minusy sytuacji i których też dosięga stres z nią związany. Oderwijmy nasze dzieci od nieciekawej rzeczywistości i zabierzmy w świat z książek, ale tym razem czytanych!

WIDEOCZYTELNIA

Zapraszamy przede wszystkim do naszej wideoczytelni #gdanskczyta, w której aktorzy trójmiejskich teatrów czytają w całości lub we fragmentach książki dla dzieci:
„Pazurzaka” Mazo Margarity i Pardi Charlotte czyta Wioleta Karpowicz – aktorka Teatru Miniatura
„Czerwonego Kapturka” czyta Małgorzata Brajner – aktorka Teatr Wybrzeże
„Podróż Podwójnego-P” Fernando Lalany czyta Mateusz Deskiewicz – aktor Teatru Muzycznego Gdynia
„Historyjki na raz” Bernarda Friota czyta Aleksy Perski – aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
„Mamę bohatera” Malo R., Malcos J., Pourchet M. czyta Andrzej Żak – aktor Miejskiego Teatru Miniatura
 

WIDEOSPOTKANIA Z AUTORAMI

Nie lada gratką będzie wideospotkanie z autorką książek dla dzieci: Justyną Krzyżanek, która przeczyta fragmenty swoich książek. W przygotowaniu spotkania z Anną Czerwińską-Rydel, Ewą Chotomską oraz Justyną Bednarek!

Oprócz zaproszenia on-line przypominamy nasze stałe inicjatywy, do których można dołączyć w dowolnym momencie!

KAMPANIA „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK” W BIBLIOTECE 

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka.  Warto zatem udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece. W tym roku do projektu zgłosiło się 5861 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o ponad 700 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 75% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Do tej pory dzięki akcji Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków!

ZACZYTANE MALUCHY 

Pierwsza karta do kultury, paszport biblioteczny oraz książka napisana przez bibliotekarzy są w zestawie obowiązkowym dla każdego „zaczytanego malucha„. To projekt organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku dla najmłodszych czytelników. Każdemu dziecku, w wieku do 3 lat, przy pierwszych odwiedzinach w dowolnej filii biblioteki publicznej w Gdańsku wręczymy tzw. pakiet startowy. Na pakiet składa się: pierwsza dedykowana karta do kultury, paszport biblioteczny, siateczka na książki wypożyczane z biblioteki. 

W paszporcie czeka również na rozwiązanie mnóstwo zagadek i łamigłówek czytelniczych, a przy każdych kolejnych odwiedzinach, nasi najmłodsi czytelnicy, będą zbierać w paszporcie pieczątki. Przy piątej wizycie otrzymają nagrodę – książkę napisaną i narysowaną przez bibliotekarzy! Książka ta będzie prezentem od bibliotekarzy, a jednocześnie zaproszeniem do magicznego i niezwykłego świata literatury dziecięcej. Przy dziesiątej wizycie w bibliotece nasz „zaczytany maluch” otrzyma order czytelnika.

Udział w akcji „Zaczytane maluchy” jest darmowy. Aby założyć kartę do kultury dziecku potrzebna będzie zgoda rodzica/opiekuna prawnego. Pakiety startowe, wraz z kartą do kultury, można odebrać w każdej filii WiMBP w Gdańsku (oprócz Filii Naukowej i Biblioteki pod Żółwiem).

Klub Zaczytanych Detektywów 

Do Klubu Zaczytanych Detektywów zapraszamy dzieci w wieku 7–9 lat. Zachęcamy je do włączenia się w życie literackie, sięgnięcie zarówno po lektury szkolne, jak i książki, które ich interesują. Dzięki projektowi chcielibyśmy także zachęcić dzieci do spędzania czasu w bibliotece, pokazanie im, że biblioteka to miejsce niezwykłe, w którym dzieją się zagadkowe rzeczy warte odkrycia.

Zapraszamy serdecznie do przejrzenia linków do projektów dla dzieci!

http://wbpg.org.pl/tresc/projekty-dla-dzieci# 

Na kanale YT zgromadziliśmy wszystkie nagrania wideo z naszych spotkań w czytelni.

https://www.youtube.com/user/WBPGdansk

Na zdjęciu: Anna Czerwińska-Rydel niebawem w wideoczytelni

5/5 – (2 głosów)