Muzeum Gdańska rozpoczyna pilotażowy projekt lekcji online skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas I-VI oraz przedszkoli. Pedagodzy mają do wyboru cztery lekcje, a zajęcia odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams. Zajęcia są bezpłatne.
Wzięcie udziału w zajęciach wystarczy tylko zgłosić się do osoby prowadzącej konkretne zajęcia i zarezerwować termin.
Rycerze króla Artura, Panienka z okienka i nie tylko
Oferta lekcji online składa się z czterech tematycznych propozycji, tj. „Herb Gdańska”, „Rycerze króla Artura”, „Panienka z okienka” oraz „W domu państwa Uphagenów”. Ze wszystkich mogą skorzystać uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Pierwsza z lekcji spełnia również podstawę programową dla uczniów klas IV-VI. Dwie ostatnie, tj. lekcje poświęcone bohaterce powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz o życiu codziennym w dawnym Gdańsku, są przeznaczone również dla przedszkolaków.
W czasie zajęć będziemy się starali odtworzyć wszystkie elementy i emocje towarzyszące nam podczas tradycyjnych spotkań. Chcemy zapewnić uczniom możliwość interakcji, bezpośredniego kontaktu z animatorem, w oparciu o najbardziej powszechne obecne narzędzie, jakim jest platforma Microsoft Teams. Podczas rezerwacji zajęć nauczyciel otrzyma link do spotkania, następnie rozdystrybuuje go wśród swoich uczniów. W wyznaczonym terminie spotykamy się przed monitorami – mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji.
Bezpłatne lekcje online będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 przynajmniej do 23 grudnia 2020 r. Każde spotkanie trwa ok. 45 minut. Aby wziąć udział w zajęciach należy zgłosić się telefoniczne do osoby je prowadzącej zajęcia. Informacje i dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.
Herb Gdańska
Dla: uczennic i uczniów klas III-VI szkół podstawowych
Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta jak i widnieje on na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.
Rycerze króla Artura
Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych
Kim był legendarny król Artur i jego rycerze? Jaki ma związek z naszym miastem? Jaki wpływ miały legendy arturiańskie na średniowiecznego rycerza? Kto i jak mógł nim zostać oraz jakie były jego obyczaje, stroje i uzbrojenie? Razem ze średniowiecznym wojownikiem udamy się na wyprawę do czasów, gdy Dwór Artusa tętnił życiem, a gdańszczanie zdobywali laury w rycerskich turniejach.
Panienka z okienka
Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych i przedszkoli
Postać Hedwigi, czyli Panienki z okienka znana jest dzięki powieści Jadwigi Łuszczewskiej oraz późniejszej adaptacji filmowej. Mamy jednak niespodziankę. Oto Panienka z okienka zamieszkała w Nowym Domu Ławy i czeka na dzieci, by opowiedzieć im o swoim życiu w dawnym Gdańsku. Zaprosi nas także do swojego pokoiku, gdzie razem wyjrzymy przez okno!
W domu państwa Uphagenów
Dla: uczennic i uczniów klas I-III szkół podstawowych i przedszkoli
Państwo Uphagenowie zapraszają najmłodszych do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…
Bezpośredni link:
https://muzeumgdansk.pl/edukacja/przedszkola-i-szkoly-podstawowe/lekcje-on-line/