Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Składniki odżywcze to podstawa dla prawidłowo funkcjonującego organizmu
adobestock

Składniki odżywcze to podstawa dla prawidłowo funkcjonującego organizmu

Składniki odżywcze budują nasze ciało i pozwalają nam odpowiednio funkcjonować. Nieodpowiedni poziom choć jednego z nich w organizmie może doprowadzić do naprawdę przykrych skutków ubocznych, które będą miały swoje konsekwencje zdrowotne. Substancje chemiczne takie jak białko, węglowodany, witaminy i składniki mineralne oraz tłuszcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ich dostarczanie jest więc konieczne. To właśnie one dają nam siłę, budują nasze kości i mięśnie, pozwalają naszemu mózgowi pracować i się rozwijać. Dlatego należy stosować zróżnicowaną dietę oraz sięgać po suplementy diety.

Dlaczego składniki odżywcze są takie ważne?

Jest wiele powodów, dla których składniki odżywcze są niezwykle ważne i nie jesteśmy w stanie bez nich normalnie funkcjonować. Przede wszystkim jednak dostarczają nam energii potrzebnej do tego, by wstać rano z łóżka i dobrze wypełniać swoje codzienne obowiązki. Poza tym składniki odżywcze dosłownie budują nasz organizm i pozwalają mu rosnąć i się rozwijać. Wpływają również na rozrost mięśni, a także kości, bez nich nasz mózg nie byłby w stanie prawidłowo pracować. Do tego regenerują błony śluzowe i wszelkiego rodzaju ubytki, wpływają na jakość cery, włosów i paznokci.

Składniki odżywcze nie są czymś, co możemy ignorować. Powinniśmy zwracać na nie szczególną uwagę, zwłaszcza w posiłkach dzieci, które dopiero się rozwijają i rosną. Oczywiście dla osób dorosłych składniki odżywcze również są niezwykle ważne. Nie jest trudno ich sobie dostarczać. Wystarczy po prostu zwracać nieco większą uwagę na to, co jemy. Składniki odżywcze znajdują się w każdym posiłku, jaki spożywamy. Nie oznacza to jednak, że żywiąc się wyłącznie fast foodami, które, bądź co bądź, również zawierają składniki odżywcze, będziemy zdrowi. Istnieje jedzenie, które jest bardzo bogate w składniki odżywcze, ale jest również takie, w którym nie ma ich aż tak dużo, a przy okazji występują w nim substancje, które niekoniecznie są dobre dla naszego organizmu. Na przykład pieczywo jest bogate w węglowodany. Zarówno chleb biały, jak i ciemny, pełnoziarnisty. Większość z nas, mając do wyboru jedno albo drugie, wybrałoby chleb pełnoziarnisty, ponieważ jest zdrowszy. Tak to właśnie działa ze składnikami odżywczymi. Można je znaleźć w każdym pożywieniu, ale zawsze najlepiej wybierać najlepsze jakościowo i najzdrowsze źródło.

Co się stanie, jeżeli nie dostarczysz sobie odpowiednich ilości składników odżywczych?

Wyróżnia się wiele skutków ubocznych, które mogą się pojawić, jeżeli nie będziemy dostarczać sobie odpowiednich ilości składników odżywczych. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na to, co się je i w jakich ilościach. Jednym z pierwszych objawów, jakie można zauważyć przy niedoborze składników odżywczych, jest senność i zmęczenie. Następnie powoli dochodzi do tego ból głowy i osowiałość. Jeżeli mimo tych objawów dalej nie będziemy dostarczać sobie odpowiednich ilości składników odżywczych, możemy zauważyć, że nasza cera i stan paznokci ulegną znacznemu pogorszeniu. Włosy mogą zacząć wypadać, a skóra będzie przesuszona, a także nabierze niezdrowego koloru. Następnie dojdą do tego stany depresyjne i zmniejszona odporność na stres, a także problemy z koncentracją.

Jednym z najczarniejszych scenariuszy w tym wypadku będzie również zanik miesiączki u kobiet, znaczny spadek ciśnienia krwi, poważna anemia i problemy z sercem. Są to jednak objawy występujące u osób skrajnie niedożywionych i bardzo trudno jest doprowadzić samego siebie do takiego stanu. Mimo wszystko jednak należy dbać o dostarczanie sobie odpowiednich ilości składników odżywczych. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dokonać tego poprzez samą dietę, warto sięgnąć po suplementy diety. Najlepiej takie o czystym składzie, w którym nie znajdziemy barwników i konserwantów.

Oceń