Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kupujesz samochód? Licz się z tymi kosztami
dłoń trzymająca pilota i zamykająca nim swojego grafitowego mercedesa

Kupujesz samochód? Licz się z tymi kosztami

Planując zakup samochodu, czy to z pierwszej, czy z drugiej ręki, należy odłożyć nieco więcej pieniędzy. Cena to tylko pula wyjściowa. Ile rzeczywiście „kosztuje” auto? Z jakimi opłatami należy dodatkowo się liczyć?

Zakup samochodu z drugiej ręki – licz się z tymi kosztami!

Na rynku wtórnym większość sprzedawców przekonuje, że oferowane przez nich pojazdy są w pełni bezawaryjne. Nawet osoba niedoświadczona wie jednak, że to zwykłe zagranie marketingowe mające na celu zachęcić do zakupu konkretnego modelu. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o faktycznym zakupie, warto zlecić specjalistom wykonanie raportu z bieżącej oceny stanu technicznego pojazdu. W zależności od wybranej firmy i usługi, jego koszt wynosi od 200 do ok. 600 zł. Niemniej, to ratunek dla osób, które nie mają żadnej wiedzy dotyczącej motoryzacji. Kolejnym krokiem będzie badanie w Okręgowej Stacji Kontroli. W tym przypadku badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje niecałe 100 zł. Badanie techniczne auta z instalacją gazową LPG jest nieco wyższe i wiąże się z kosztem na poziomie 162 zł.

Cena samochodu to tylko początek wydatków 

Po dokonaniu transakcji i przekazaniu środków sprzedawcy należy wykonać przegląd. Mechanicy są zgodni, że podstawową usługą w przypadku zakupu samochodu jest wymiana rozrządu. Koszt będzie w tym wypadku ściśle uzależniony od modelu oraz stanu pojazdu. Pasek rozrządu wraz z całym osprzętem, a więc rolkami i uszczelniaczami w pojeździe klasy ekonomicznej powinien zamknąć się w kwocie ok. 1 tys. zł. Zaniechanie wymiany może doprowadzić do zerwania paska i pociągnąć za sobą koszty na poziomie kilku tysięcy złotych. 

Kolejnym wydatkiem będzie wymiana płynów eksploatacyjnych i filtrów. Mowa o płynach:

  • hamulcowym,
  • chłodniczym,
  • silnikowym.

To czynność rutynowa wykonywana regularnie podczas przeglądów, dlatego jej koszt powinien zamknąć się na poziomie kilkuset złotych. Gdy pojazd został wyposażony w klimatyzację, należy zaraz po zakupie dokonać jej przeglądu i konserwacji. Jako nowi nabywcy nie wiemy, jak była ona użytkowana przez poprzedniego właściciela i w jakim rzeczywiście jest stanie. Przy okazji warto zdecydować się również na wymianę filtru pyłkowego. 

Koszt paliwa na start, czyli o czym często zapominamy

Zazwyczaj samochody oferowane w serwisach czy przez osoby fizyczne mają minimalną ilość benzyny w baku. Od razu po zakupie należy uzupełnić poziom paliwa, szczególnie jeśli samochód został kupiony w innej części kraju, co wymaga przejechania kilkudziesięciu, a nawet kilkuset kilometrów. Pomimo że to zazwyczaj relatywnie niewielki koszt w porównaniu do ceny wyjściowej samochodu, warto mieć przy sobie kilkaset złotych, aby spokojnie dojechać do domu. Co istotne, uzupełnienie zasobu benzyny będzie konieczne w pierwszym miesiącu użytkowania samochodu. Z tego powodu należy dysponować sumą niezbędną do zatankowania. 

OC jako spora część kosztów 

W świetle polskiego prawa obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie AC jest fakultatywne, niemniej należy rozważyć także jego wykupienie. Jeśli auto będzie wykorzystywane do podróży, przydatna może być polisa assistance na Europę. W przypadku zakupu samochodu zarejestrowanego na terenie Polski osoba kupująca auto przejmuje polisę. Gdy wygaśnie, konieczne jest przedłużenie. Im kierowca jest bardziej doświadczony, tym może liczyć na większe zniżki. 

Jak załatwić sprawy urzędowe i ile to faktycznie kosztuje?

Opłaty urzędowe są stałe. Z tego powodu można wskazać konkretne kwoty, które należy uiścić podczas rejestracji. 

  • Tablice rejestracyjne. W 2023 r. nie ma obowiązku wymiany tablic, jeśli samochód był wcześniej zarejestrowany w Polsce. Gdy te są uszkodzone lub właściciel chce przerejestrować pojazd zgodnie z miejscem zamieszkania, powinien liczyć się z kosztem na poziomie 80 zł. Za indywidualne tablice należy zapłacić 1 tys. zł. 
  • Dowód rejestracyjny. Cena za nowy dowód wynosi 54 zł. 
  • Pełnomocnictwo. Załatwianie spraw w imieniu innej osoby będzie wiązać się z kosztem 17 zł. 
  • Opłaty ewidencyjne. Niektóre urzędu dodatkowo pobierają opłatę w wysokości 50 gr. 
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych. Konieczność jego uregulowania wynika z podpisanej umowy zakupu. 

Szczegółowy wykaz kosztów i opłat urzędowych znajduje się na stronie https://najtaniejuagenta.pl/ile-kosztuje-rejestracja-samochodu/

Koszty podstawowych napraw bywają zmienne

Trudno oszacować konkretną sumę, jaką trzeba poświęcić na wszystkie prace konserwacyjne. O ile koszty ponoszone w urzędzie są względnie stałe, ceny usług mechanicznych podlegają sporym wahaniom, w zależności od regionu kraju. W większych ośrodkach miejskich i aglomeracjach cennik usług mechanicznych będzie odpowiednio wyższy niż w mniejszych miejscowościach. Warto również ten czynnik wziąć pod uwagę podczas planowania zakupu.

Wybierając usługodawców, można posiłkować się opiniami w sieci i doświadczeniami innych kierowców. Cena samochodu to tylko początek wydatków, jakie czekają nowego właściciela. Warto przygotować się również na tzw. nieprzewidziane zdarzenia. 

5/5 – (1 głosów)