Together Magazyn » Aktualności » Konkurs fotograficzny Mój Gdańsk! 20 000 zł w puli nagród
unnamed

Konkurs fotograficzny Mój Gdańsk! 20 000 zł w puli nagród

17 lutego br. w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowano trzynaście najciekawszych prac nadesłanych przez gdańszczanki i gdańszczan w ubiegłorocznej edycji konkursu fotograficznego Mój Gdańsk. Fotografie będzie można zobaczyć w Wielkiej Sali Wety do 17 marca br. Podczas rozdania nagród ogłoszono także nowe zasady tegorocznego konkursu.

– Mój Gdańsk to konkurs adresowany do osób zainteresowanych uwiecznianiem wszystkich odsłon życia codziennego, różnorodności krajobrazu oraz dziejących się na naszych oczach historii – tych wielkich i tych małych, niezależnie od tego, czy uczestnicy konkursu mieszkają w Gdańsku, czy tylko przyjechali tu na krótki pobyt. Choć w konkursie przewidziano honoraria o łącznej wartości 20 000 zł, to jego istotą jest budowanie kolekcji fotograficznej w zbiorach muzeum i współuczestnictwo w dokumentowaniu życia miasta. Dziś nagrodziliśmy trzynaście najciekawszych prac foto-kronikarzy miejskich z ubiegłego roku, poświęcając im przestrzeń w sercu Gdańska, czyli Ratuszu Głównego Miasta. Wykonane fotografie polecamy zobaczyć każdemu zainteresowanemu udziałem w tegorocznej odsłonie konkursu i wspólnej zabawie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wystawa fotograficzna w Ratuszu Głównego Miasta potrwa do 17 marca 2021 r. Zwiedzanie jest możliwe cały tydzień, z wyjątkiem wtorków, w godz. 10:00-16:00. W środę obowiązuje dzień wolnego wstępu. Wystawę nieodpłatnie mogą zwiedzać również posiadacze Karty Mieszkańca oraz Karty Darczyńcy Muzeum Gdańska.

moj gdansk projekt tatastudio mat muzeum gdanska

13 najciekawszych fotografii. 11 nagrodzonych fotografów

W czterech kategoriach konkursowych ubiegłorocznej edycji Mój Gdańsk nadesłano łącznie 246 zdjęć, wykonanych przez 84 osoby. Laureatów wybrało Jury, złożone z pracowników Muzeum oraz Erazma Wojciecha Felcyna, członka Związku Polskich Artystów Fotografików oraz przewodniczącego Komisji Artystycznej Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i Wojciecha Zamiary, kierownika Katedry Fotografii Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

– Zasady konkursu dawały każdemu z uczestników możliwość obrania własnej strategii umożliwiającej zwycięstwo. To zgłaszający decydował o tym, czy swoje zdjęcia zgłaszał w ramach jednej, bądź maksymalnie trzech z czterech dostępnych kategorii. I tak niektórzy z uczestników zgłaszali wszystkie zdjęcia w kategorii „Gdańsk zapomniany”, a pomijali inne: „Gdańsk odchodzący”, „Gdańszczanie” oraz „Wydarzenia z życia miasta”. Niektórzy wysłali trzy zdjęcia w różnych kategoriach. Tę ostatnią ścieżkę wybrał zwycięzca w dwóch kategoriach, Pan Marcin Kusznier. Z kolei Pani Agnieszka Pazdykiewicz zwyciężyła i zdobyła wyróżnienie w kategorii „Wydarzenia z życia Miasta”. Byliśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu przesłanych zdjęć. Mamy nadzieję, że w tegorocznej edycji konkursu wezmą udział nie tylko osoby zaznajomione z konkursem, ale także nowi uczestnicy, którzy uwiecznią swój Gdańsk – mówi Agnieszka Barczewska z Muzeum Gdańska, koordynator konkursu.

Nowe zasady konkursu dla foto-kronikarzy miasta

Każdy z uczestników może do 31 października br. przesłać maksymalnie trzy, wykonane w fotografie w dowolnej z czterech kategorii wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym na adres mailowy mojgdansk@muzeumgdansk.pl. Osoby niepełnoletnie, powyżej 16. roku życia dodatkowo dostarczają zgodę rodziców. W każdej z czterech kategorii konkursowych przewidziano nagrody w wysokości 2500 zł za I miejsce, 1500 zł za II miejsce i 1000 zł – za trzecie.

– W przeciwieństwie do edycji z 2020 r., w tegorocznej przyjmowane będą wyłącznie zdjęcia wykonane w bieżącym roku kalendarzowym. Zmieniliśmy również kategorie tematyczne. Nowe to „Kultura” oraz „Gdańsk nieznany”. W ramach tej pierwszej przyjmować będziemy zdjęcia dokumentujące życie kulturalne miasta oraz sztukę obecną w przestrzeni publicznej oraz fotografie artystyczne. Druga obejmuje prace pokazujące Gdańsk takim, jakiego nie znajdziemy się w przewodnikach turystycznych, czy też na pocztówkach. Fotografujmy mniej znane dzielnice i miejsca znajdujące się poza historycznym centrum! – przekonuje Agnieszka Barczewska.

Pozostałe dwie kategorie to „Gdańszczanie” oraz „Wydarzenia z życia miasta”. Pierwsza obejmuje portrety mieszkańców Gdańska, a druga ważne wydarzenia, zarówno z punktu widzenia wspólnoty, jak i fotografa.

Najlepsze prace wyłonione przez Jury zostaną włączone do zbiorów Muzeum Gdańska, a w 2022 roku zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej. Zwycięskie prace zostaną również ujęte w planowanej na około 2030 rok edycji III tomu Kroniki Gdańska oraz w artykułach na portalu Gedanopedia, za którego merytorykę odpowiada Muzeum Gdańska.

Szczegóły konkursu oraz jego regulamin dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska oraz w załączonym pliku .pdf do pobrania.

Laureaci konkursu fotograficznego Mój Gdańsk 2020

 • „Gdańsk odchodzący”
 1. miejsce: Marcin Kusznier
 2. miejsce: Karolina Nowik-Malcharek
 3. miejsce: Mariusz Paszek
 • „Gdańsk zapomniany”
 1. miejsce: Marcin Kusznier
 2. miejsce: Sebastian Mitroszonek
 3. miejsce: Małgorzata Szura-Piwnik
 • „Gdańszczanie”
 1. miejsce: Marcin Bruniecki
 2. miejsce: Patryk Niewiadomski
 3. miejsce: Hanna Pałczyńska
 • „Wydarzenia z życia miasta”
 1. miejsce: Agnieszka Pazdykiewicz
 2. miejsce: Tamara Kanecka-Brzóska
 3.  miejsce: Agnieszka Giętkowska
 4. Wyróżnienie: Agnieszka Pazdykiewicz
Oceń