Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Scrapbooking – co to jest i jak zacząć?

Scrapbooking – co to jest i jak zacząć?

Scrapbooking to forma rękodzieła polegająca na ozdabianiu kartek, zaproszeń, albumów, notesów…

Moda na scrapbooking przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie już kilkadziesiąt lat temu gospodynie domowe oddawały się z pasją hobby polegającemu na własnoręcznym tworzeniu kronik i albumów rodzinnych, pełnych zdjęć i pamiątek, ozdabianych rozmaitymi technikami i przy użyciu różnych materiałów.

Scrapbooking to niezwykle kreatywne zajęcie, wymagające nie tylko pomysłowości, ale również staranności i cierpliwości. Chcesz sprawdzić, czy to rękodzieło właśnie dla Ciebie? Podpowiadamy jak i od czego zacząć!

Zakochaj się w scrapowaniu!

Aby rozpocząć przygodę ze scrapbookingiem – wystarczy dobry pomysł (lub jakikolwiek pomysł!), baza, którą chcemy ozdobić (kawałek tekturki, na której stworzymy kartkę, zeszyt lub notes) oraz dowolne ozdoby: od profesjonalnych gadżetów scrapowych (o nich później), po rozmaite ścinki i wycinki materiałów, papierów czy gazet, fragmenty sznurków i wstążek, guziki, patyczki, muszelki…

Potrzebny nam będzie również solidny klej, a dodatkowo przydać się mogą flamastry lub cienkopisy, farby czy kredki. Gotowi? Teraz wystarczy puścić wodze fantazji i pozwolić wyobraźni oraz rękom działać. Aby z satysfakcją zajmować się scrapowaniem wcale nie trzeba mieć szczególnego talentu – wystarczy, jeśli opanowaliśmy obsługę nożyczek i kleju, naprawdę! To chyba jedyne rękodzieło, w którym ważniejsza od zdolności plastycznych jest kreatywność.

Scrapbooking może być świetnym hobby, którym będziemy uprzyjemniać sobie wolny czas. To doskonały sposób na wyciszenie się po ciężkim dniu, oderwanie od codziennych trosk i zanurzenie w morzu malutkich, kolorowych ozdób. Pasję do scrapowania możemy dzielić z przyjaciółmi lub dziećmi, a efektami twórczości obdarowywać bliskich, z różnych okazji – ręcznie robione kartki i drobne upominki, w czasach, w których można kupić niemal wszystko, mają ogromną wartość! W scrapowaniu nie mamy sobie równych, a nasze małe dzieła cieszą się rosnącą popularnością? W takim przypadku scrapbooking może okazać się świetnym pomysłem na satysfakcjonującą działalność zarobkową.

Scrapbooking – materiały na start

Aby z przytupem rozpocząć przygodę ze scrapbookingiem, należy zgromadzić kilka lub kilkanaście artykułów. Od czego zacząć? Od bazy, oczywiście! Przydadzą się również podstawowe narzędzia i urządzenia, ozdobne papiery, wstążki, taśmy i tasiemki, scrapki, szablony, stemple… Oto najważniejsze kategorie artykułów i materiałów, które przydają się w scrapowaniu:

  • baza – to przedmiot, który będzie ozdabiany, najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego albumu lub notesu, w wybranych gabarytach, gramaturze kartek itp; bazę można również zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego celu tekturę oraz wybrane kartki (całość będzie wymagała połączenia za pomocą wstążki lub sznurka, bądź profesjonalnej bindownicy); bazą do kartek okolicznościowych i zaproszeń będą wybrane papiery, najczęściej gładkie i twarde (najczęściej o minimalnej gramaturze 230); 
  • ozdobne papiery – to podstawowy element scrapbookingu, ozdobne i kolorowe papiery są do kupienia zarówno w postaci pojedynczych arkuszy, jak i tematycznych zestawów; papiery mogą różnić się nie tylko kolorami i wzorami, ale również fakturami i gramaturą; 
  • narzędzia – do podstawowych narzędzi pasjonata scrapbookingu należą: dobre nożyczki (najlepiej małe i duże), klej (w sztyfcie i precyzyjnym aplikatorem), ołówek i ekierka; przy bardziej zaawansowanych pracach i np. wykonywaniu większej ilości kartek lub zaproszeń – można pokusić się o zakup gilotyny, która ułatwi dokładne cięcie i docinanie);
  • wstążki, tasiemki, koronki, sznurki itp., w scrapbookingu świetnie sprawdzają się również samoprzylepne tasiemki z różnymi wzorami;
  • dziurkacze ozdobne i stemple – dziurkacze pozwolą na uzyskanie wielu identycznych kształtów wybranego motywu (na początek można zainwestować w 3-5 najpopularniejszych wzorów, np. kwiatek, serduszko czy miś), a stemple sprawią, że każda praca będzie niezwykle stylowa;
  • scrapki i szablony – scrapki to gotowe wycinanki z papieru, sklejki lub tekstylne (np. w kształcie serduszek, obrączek, kwiatków czy wózków), z kolei szablony pozwalają na precyzyjne odrysowanie wybranego motywu.

Pamiętajmy, że scrapbooking nie zna ograniczeń i w roli ozdoby może się sprawdzić… absolutnie wszystko! Pod warunkiem, że będzie miało odpowiedni rozmiar i będzie można to przykleić!

Scrapowanie dla profesjonalistów (i nie tylko!)

Profesjonalne artykuły do scrapbookingu sprawdzą się zarówno podczas amatorskiego, jak i profesjonalnego scrapowania, będą pobudzać naszą wyobraźnię i umożliwiać tworzenie coraz bardziej zaawansowanych dzieł o różnej tematyce.

Szukając źródła najwyższej jakości, inspirujących materiałów warto zajrzeć choćby do paperconcept.pl. To zdecydowanie coś więcej niż tylko doskonale zaopatrzony sklep papierniczy! To miejsce pełne pasji do rękodzieła, z półkami (stacjonarnymi i wirtualnymi) uginającymi się pod ciężarem kreatywnych i inspirujących materiałów, które pozwolą każdemu rozwinąć skrzydła w wybranej dziedzinie rękodzielniczej. 

5/5 – (1 głosów)