Together Magazyn » Kultura » Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury

W przestrzeni kulturalnej Gdańska istnieją instytucje, które poprzez swoją dynamiczną działalność oraz wszechstronność podejmowanych inicjatyw zyskują uwagę i uznanie tysięcy mieszkańców całego regionu. Z pewnością należy do nich Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury. Jest to wyspecjalizowana placówka miejska, która organizuje imprezy o charakterze masowym, takie jak koncerty i widowiska. Znaną, cieszącą się popularnością marką stał się cykl Gdańsk Dźwiga Muzę. W ubiegłym roku odbyła się już VI edycja festiwalu. Gośćmi byli, między innymi, Sokół, Kaliber 44, Wojciech Waglewski czy formacja Hey. Imprezy są organizowane zarówno na terenie całego miasta, jak i na Placu Zebrań Ludowych, gdzie w okresie zimowym funkcjonuje popularne lodowisko.

Cykle poszczególnych imprez są organizowane według układu określonego sezonowością. W czasie jesienno-zimowym, a więc poza oficjalnym sezonem turystycznym, aktywność Sceny koncentruje się wokół projektów organizowanych i realizowanych w siedzibie placówki (ul. Powstańców Warszawskich 25). Scena Muzyczna prowadzi stałą działalność edukacyjną, stanowiąc placówkę otwartą na wszechstronny rozwój młodych osób. W jej ramach odbywają się warsztaty taneczne obejmujące takie gatunki, jak: hip hop, dancehall, popping, breakdance, etma experimental czy beatbox. Uwzględniając coraz większą popularność tańca, organizowane są liczne zawody i imprezy taneczne (m.in. Street Stage Battle Gdańsk, Dancehall Challenge), a także zajęcia teoretyczne z zakresu szeroko pojmowanej tematyki tanecznej.

Warto wspomnieć również o Chórze Sceny Muzycznej Gdańsk. Czterdziestoosobowy chór składa się z pasjonatów śpiewu. Jego dyrygentem jest Beata Śnieg. Repertuar chóru to dzieła muzyki rozrywkowej, a także świeckiej sakralnej i ludowej. W okresie świątecznym do repertuaru dołączane są również pieśni religijne, takie jak kolędy i pastorałki. Chór istnieje od 2010 roku i coraz lepiej wpisuje się w pejzaż artystyczny Trójmiasta. Jego występy wzbogacają oprawy wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Należy również pamiętać o sukcesach chóru. Tylko w ubiegłym roku zdobył on dwukrotnie główne nagrody –na III Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym oraz na IV Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Vratislavia Sacra w kategorii „Muzyka sakralna – gospel, spirituals”.

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury

ul. Powstańców Warszawskich 25, 80–152 Gdańsk

e-mail: koncerty@scenamuzyczna.pl

Tel.: 58 300 00 32

Faks: 58 301 70 66

Oceń