Together Magazyn » Aktualności » Zobacz, co design może nad morzem

Zobacz, co design może nad morzem

W lipcu nie można przegapić 9. edycji Gdynia Design Days, największego letniego festiwalu branży projektowej w Polsce. To atrakcja nie tylko dla profesjonalistów i znawców tematu. Program pomyślany jest tak, aby każdy znalazł coś interesującego.

Odkryj design dla siebie!

W tym roku większość festiwalowych wydarzeń odbywać się będzie na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, który stanie się miejscem spotkań, inspiracji i relaksu z designem w tle. Ale Gdynia Design Days to również design w przestrzeni miejskiej, w lokalach, nad morzem, na bulwarze, na Świętojańskiej czy w Parku Rady Europy.

Ofertę programową festiwalu wypełniają przede wszystkim inspirujące wystawy, warsztaty, wykłady, spotkania z twórcami oraz tematyczne spacery po Gdyni. Do udziału zachęcamy wszystkich tych, którym sprawy współczesnego miasta nie są obojętne i którzy interesują się mądrym projektowaniem i poszukują kreatywnych form spędzania czasu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

IN_MOTION_Halfbike_składany_rower-prod.Kolelinia

Poczuj miasto!

Przed plażą czy po plaży – koniecznie ruszcie w miasto, aby poczuć unikalną, twórczą atmosferę festiwalu i przekonać się, że design jest wszędzie. Poznacie Gdynię na nowo!

Interaktywne spacery po wystawach oraz mieście Może/rze Design, kierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, pomogą zrozumieć czym jest projektowanie i dlaczego dotyczy każdego z nas. Będzie to również niezwykła okazja do lepszego poznania Gdyni, jej związków z morzem i designem. Unikalną architekturę miasta poznamy podczas tematycznych wędrówek trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

W Terminalu Designu, który w tym roku stanie w Parku Rady Europy, czekać będzie strefa relaksu oraz Bałtycki Dom – niezwykła wystawa prezentująca najlepsze, współczesne wzornictwo z naszego regionu. Z kolei wizyta w Muzeum Miasta Gdyni stanie się okazją do zapoznania się z twórczością uznanego na świecie ceramika, Marka Cecuły.

Na czas festiwalu wybrane witryny przy ulicy Świętojańskiej staną się wyjątkową przestrzenią wystawienniczą. Przechodnie będą mogli obejrzeć dużo więcej niż obecny na co dzień asortyment. Witryny siedmiu lokali zamienią się miejską galerię współczesnych polskich tkanin.

Festiwal zaistnieje także w trójmiejskich lokalach, w których pojawią się prototypy z poprzednich edycji Gdynia Design Days. Zerkajcie do aplikacji EVERYTAP, która udostępnia listę miejsc, zbierajcie punkty i odbierajcie nagrody!

W sobotę, 2 lipca, amatorzy aktywności fizycznej będą mieli okazję sprawdzić swoją formę podczas biegu Design Parkrun, startującego z Bulwaru Nadmorskiego. W nagrodę za wysiłek na najlepszych biegaczy czekać będą festiwalowe upominki, a na wszystkich – rodzinny piknik.

Zobacz, zrozum, dotknij, dowiedz się! Design w PPNT Gdynia

Sercem festiwalowych wydarzeń stanie się Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia. To tu obejrzeć będzie można większość wystaw, a także wziąć udział w wykładach i warsztatach.

Wystawa główna Odzyskane udowodni, że morze i tereny przybrzeżne to nie tylko wakacyjna strefa plażowania. Przedstawimy różne ujęcia tematu morza, poprzez niezwykłe przykłady przyjaznych środowisku rozwiązań projektowych. Irrational Times przybliży dawne techniki rzemieślnicze używane w krajach nadbałtyckich – tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie, które połączone zostaną z nowoczesnymi technikami np. drukiem 3D. Na wystawie In Motion zobaczymy przykłady innowacyjnego sprzętu, przeznaczonego do uprawiania sportu i rozwijania aktywności, odpowiadające na potrzeby mieszkańców współczesnych miast.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie Kids Design Space – pierwsza wystawa w Polsce stworzona przez i dla najmłodszych. Interaktywna ekspozycja składa się z 14 prototypów, nad którymi wspólnie pracowali mali uczestnicy warsztatów razem z uznanymi projektantami z kraju. Zobaczymy prace inspirowane m.in. eksperymentami Pana Kleksa, przygodami superbohaterów czy życiem owadów.

Uczestnicy będą również mieli okazję spotkać się z niezwykłymi twórcami, takimi jak Filip Springer – autor m.in. „Miasta Archipelag”. W programie są także wykłady kuratorskie oraz dyskusje z ekspertami, którzy przybliżą czym tak naprawdę jest design i dlaczego warto się nim interesować.

Amatorzy rzeczy dobrze zaprojektowanych będą mieli wyjątkową okazję by nabyć niezwykłe pamiątki znad morza. GDD jest jedynym tego typu wydarzeniem, dla którego powstała limitowana seria artykułów wyposażenia wnętrz i która dostępna będzie w sprzedaży podczas festiwalu. MANUBA Kolekcja GDD to efekt kilkumiesięcznej współpracy znanych projektantów z lokalnych rzemieślnikami z Pomorza. Ciekawe i dobrze zaprojektowane produkty będzie można nabyć w ramach Projekt marketu, który przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będzie w Centrum Filmowym Gdynia.

WYSTAWA_GŁÓWNA_Ooho!_butelka_z_wodorostów-prod.Skipping Rocks Lab

Zobacz, co design może nad morzem. W Gdyni.

Kiedy: 1-10 lipca

Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Strefa Miasto

Wstęp wolny.

Więcej informacji:

www: http://gdyniadesigndays.eu/

FB: facebook.com/gdyniadesigndays

Instagram: @gdyniadesigndays

 

Oceń